Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja prezydenta przez korupcję. Rumuński parlament zagłosował za odwołaniem

0
Podziel się:

- Traian Basescu nie jest już w stanie gwarantować prestiżu, niezależności i praworządności urzędu prezydenta - uważają wnioskodawcy.

Prezydent Rumunii Traian Basescu
Prezydent Rumunii Traian Basescu (PAP/EPA)

Rumuński parlament przyjął uchwałę wzywającą prezydenta Traiana Basescu do ustąpienia w związku z zatrzymaniem jego brata Mircei, któremu prokuratura zarzuca płatną protekcję.

W sumie za przyjęciem tej niewiążącej uchwały opowiedziało się 344 deputowanych z obu izb parlamentu, w których łącznie zasiada 588 polityków; 17 wstrzymało się od głosu.

Deputowani i senatorowie obu partii centroprawicowych bliskich Basescu nie wzięli udziału w głosowaniu.

_ - Zaangażowanie brata prezydenta w niezwykle poważne czyny korupcyjne i jego związki z członkami zorganizowanych grup przestępczych w sposób znaczący i nieodwracalny rzuciły się cieniem na instytucję urzędu prezydenta _ - czytamy w uchwale.

_ - Prezydent Basescu nie jest już w stanie gwarantować prestiżu, niezależności i praworządności urzędu prezydenta. Dlatego parlament wzywa do jego natychmiastowego ustąpienia _ - napisano.

Prezydent wykluczył podanie się dymisji i oświadczył, że pozostanie na stanowisku do _ ostatniego dnia _ swej drugiej kadencji. Oznajmił, że nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie dotyczącej brata. Zapewnił, że nigdy nie interweniował w żadnej sprawie toczącej się przed sądem.

Mircea Basescu został w piątek osadzony w areszcie tymczasowym w związku z podejrzeniem o przyjęcie 250 tysięcy euro łapówki w zamian za działanie na korzyść osoby ze świata przestępczego. Chodzi o Sandu Anghela, znanego jako Bercea Mondial, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa - pisze agencja AFP.

Według prokuratury Mircea Basescu miał wykorzystać fakt, iż jest bratem prezydenta do tego, by sądzono, że ma wpływy w wymiarze sprawiedliwości, aby Sandu Anghel mógł dostać łagodniejszy wyrok - pisze AFP. W maju Anghel został skazany na osiem lat i dziewięć miesięcy więzienia.

Tymczasem wczoraj wybuchł kolejny skandal, w który zamieszany jest członek rodziny Basescu. Prokuratorzy poinformowali, że zięć prezydenta jest ścigany za oszustwa w związku ze sprawą restytucji mienia skonfiskowanego przez władze komunistyczne.

Oba skandale - jak zauważa AFP - to poważny cios dla prezydenta Basescu, który walkę z korupcją uczynił swym priorytetem od dojścia do władzy pod koniec 2004 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziwne słowa prezydenta Rumunii o NATO Rumunia obawia się, że sąsiadująca z nią Mołdawia, a szczególnie separatystyczne rosyjskojęzyczne Naddniestrze może stać się kolejnym celem rosyjskiej agresji.
Nocne rozmowy Poroszenki. Zachód pomoże? Zdaniem prezydenta, już w najbliższych dniach sytuację powinni zacząć kontrolować obserwatorzy OBWE z przedstawicielami Rosji.
Brat prezydenta podejrzany o łapownictwo Urzędująca głowa państwa dystansuje się od problemów brata i nie komentuje sprawy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)