Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja bułgarskiego ministra za malwersacje

0
Podziel się:

Odpowiedzialny za transport Aleksandar Cwetkow podejrzany jest o nielegalny lobbing i doprowadzenie do ogromnego zadłużenia podległego mu resortu.

Dymisja bułgarskiego ministra za malwersacje
(Robert Brook/CC/Flickr)

Bułgarski minister transportu Aleksandar Cwetkow podał się do dymisji w związku z podejrzeniami o nielegalny lobbing i doprowadzenie do ogromnego zadłużenia podległego mu resortu - poinformował klub parlamentarny rządzącej partii GERB.

Według gazety elektronicznej _ Mediapool _ od kilku miesięcy Cwetkow był też obiektem zainteresowania Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w związku z malwersacjami przy budowie terminalu transportowego w miejscowości Dragoman, około 20 km od Sofii. Miejsce Cwetkowa ma zająć jego obecny zastępca Iwajło Moskowski.

Również w środę swoje stanowiska opuścili wiceministrowie w resortach gospodarki i rolnictwa, Marij Kosew i Swetłana Bojanowa. Kosewa zwolniono pod nieobecność jego szefa Trajczo Trajkowa, który przebywa w Warszawie. W minionym tygodniu Kosew spowodował duże zamieszanie wydając oświadczenie, że Bułgaria nie podpisze długoterminowego porozumienia z rosyjskim Gazpromem po upływie obecnego w końcu 2012 roku. Był również krytykowany za lobbing na rzecz farm wiatrowych.

Wiceminister rolnictwa Swetłana Bojanowa odpowiadała za europejskie programy i jest drugą osobą opuszczającą to stanowisko w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu słabego wykorzystania funduszy unijnych.

Trzy osoby, które w środę straciły stanowiska w rządzie były mocno krytykowane przez wicepremiera i ministra finansów Simeona Diankowa. Jest on postrzegany jako najpoważniejszy kandydat na premiera w razie kandydowania i wygrania jesienią wyborów prezydenckich przez obecnego szefa rządu Bojko Borysowa.

Również parlament Bułgarii zdymisjonował szefową Krajowego Instytutu Ubezpieczeniowego (odpowiednik polskiego ZUS) Christinę Mitrewą. Jako oficjalną przyczynę podano niezrealizowanie w pierwszym kwartale planowanej wysokości pobranych składek ubezpieczeniowych.

Sama Mitrewa poinformowała na konferencji prasowej, że nie zgodziła się mianować bez konkursu nowych szefów wydziałów terenowych instytutu z listy, przedstawionej przez rządzącą partię GERB. Konkursy, które odbyły się w kwietniu, wygrało zaledwie czterech z 17 kandydatów tej partii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;w;schengen;w;pazdzierniku,223,0,749279.html) Bułgaria w Schengen w październiku? Bułgarskich władz nie zdziwiła wiadomość o opóźnieniu przyjęcia Sofii do strefy Schengen.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t82648.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bulgaria;hazardowa;mekka;europy,10,0,589834.html) Bułgaria hazardową Mekką Europy Bułgarzy zaczynają dyskutować nad ograniczeniem hazardu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)