Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ uważa, że drzwi do NATO powinny, pomimo sprzeciwu Rosji, pozostać dla Ukrainy otwarte. Rezygnacja Sojuszu z tego postulatu byłaby największym zwycięstwem prezydenta Rosji Władimira Putina - ostrzega komentator.
Autor komentarza opublikowanego we wtorek zauważa, że w Niemczech nie brak osób, które próbują postawić się w roli prezydenta Rosji, a i sam Putin korzysta z każdej okazji, by przedstawić niemieckiej opinii publicznej swój punkt widzenia, także na NATO.
Zdaniem Putina kolejne fale rozszerzenia Sojuszu doprowadziły do _ istotnej zmiany geopolitycznego obszaru _. Pogląd, że wstąpienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do NATO _ zepchnęło Rosję do narożnika _ i przyczyniło się do wybuchu kryzysu na Ukrainie traktowany jest przez wielu mieszkańców Zachodu jak pewnik - czytamy w _ SZ _. W tej sytuacji cel koalicji rządowej w Kijowie, jakim jest członkostwo w NATO, musi wydawać się awanturnictwem - pisze Daniel Broessler.
_ SZ _ zwraca uwagę, że Putinowi udał się _ niewiarygodny chwyt propagandowy _. Chociaż to Rosja użyła i używa nadal przemocy wobec swego sąsiada, w centrum uwagi znalazło się _ rzekome lub faktyczne poczucie zagrożenia _ sprawcy. Obraz Rosji jako agresora _ ulega zamazaniu _ i zastępowany jest obrazem _ sprawców zimnej wojny _ odpowiedzialnych w równym stopniu za doprowadzenie Europy na skraj przepaści - Merkel i Putina. _ Uzasadnione obawy Ukrainy i innych krajów są pomijane _ - pisze Broessler.
Gdy szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier mówi, że nie widzi możliwości przyjęcia Ukrainy do NATO, to jest to przede wszystkim _ realpolitik _ - polityka pragmatyczna - tłumaczy _ SZ _. Zdaniem komentatora Sojusz nie chce konfrontacji z Rosją, a i na Ukrainie sprawa wejścia do NATO uważana jest za temat kontrowersyjny.
Pozbawienie przez NATO Ukrainy właśnie teraz wszelkich nadziei na przyszłe członkostwo w Sojuszu byłoby jednak _ niegodne _ - ocenia Broessler. Szczególnie teraz, gdy Ukraina zrozumiała, że _ poza NATO nie istnieje bezpieczeństwo _. Dotychczas NATO prowadziło _ przynajmniej teoretycznie _ politykę otwartych drzwi, podtrzymując w ten sposób postulat swobodnego wyboru sojuszy. _ Rezygnacja przez NATO z tego postulatu byłaby największym zwycięstwem Putina _ - konkluduje _ Sueddeutsche Zeitung _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Większość z nas chce wojsk NATO w Polsce Połowa Polaków uważa, że decyzje podjęte na niedawnym szczycie w NATO są wystarczające. Jako niewystarczające odbiera mniej niż jedna trzecia badanych. | |
Stoltenberg: NATO stoi za Polską _ Sojusz podtrzymuje gwarancje bezpieczeństwa dane na niedawnym szczycie Sojuszu w Walii _ - zapewnia w wywiadzie nowy sekretarz generalny paktu. | |
NATO potwierdza wkroczenie rosyjskich wojsk - _ To nie jest działanie odizolowane od innych, ale część niebezpiecznego trendu, który ma miejsce od wielu miesięcy i którego celem jest destabilizacja Ukrainy jako suwerennego kraju _ - oświadczył Rasmussen. |