Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Drugie expose Tuska łamie daną obietnicę - twierdzą niemieckie media

0
Podziel się:

Według komentatorów Donald Tusk zbliża się coraz bardziej światopoglądowo do Jarosława Kaczyńskiego.

Drugie expose Tuska łamie daną obietnicę - twierdzą niemieckie media
(PAP/Leszek Szymański)
bESJfhat

Premier Donald Tusk zapowiedział w Polsce rewolucję w polityce prorodzinnej i tym samym złamał daną kiedyś obietnicę, że nie zaproponuje Polakom żadnych rewolucji - pisze niemiecki dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ o exspose Tuska._ _

_ - Donald Tusk, premier Polski od pięciu lat i tym samym niekwestionowany rekordzista w gronie wszystkich szefów rządów od transformacji, złamał wczoraj swoją obietnicę. W rządowym expose na forum parlamentu nie tylko zwrócił się o wotum zaufania, ale i zapowiedział "rewolucję". Tymczasem antyrewolucjonizm był zawsze jego znakiem firmowym _ - pisze _ FAZ _.

Dodaje, że dzięki swojej _ filozofii trzeźwości myślenia _ Tuskowi udało się w 2007 r. pokonać w wyborach _ narodowokonserwatywną prawicę braci Kaczyńskich, których retoryka skupiała się na permanentnych "decydujących bitwach", by uratować ojczyznę przed wszelkimi możliwymi wrogami wewnętrznymi i zewnętrznymi _. _ Normalność była jego (Tuska) receptą na sukces _ - pisze niemiecka gazeta.

bESJfhav

Jak zauważa, oprócz kompleksowego programu inwestycji o wartości kilkuset miliardów euro Tusk zapowiedział w_ czoraj ni mniej ni więcej, jak "rewolucję płodności", aby dodać skrzydeł powolnemu wzrostowi ludności _.

_ Konkretnie oznacza to, że zgodnie z jego wolą, polscy rodzice już od 2013 r. będą mogli brać cały rok urlopu rodzicielskiego. W ten sposób premier zareagował na nagromadzenie się przeciwności, które ostatnio dokuczają jego liberalno-konserwatywnej Platformie Obywatelskiej, a teraz - po raz pierwszy od pięciu lat - wyprowadziły narodowych konserwatystów pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego na prowadzenie w kilku sondażach _ - ocenia _ FAZ _.

Zdaniem dziennika, zapowiadając _ rewolucję płodności _ i podwojenie urlopu rodzicielskiego, Tusk chciał przede wszystkim przekonać posłów PO, którzy wbrew jego woli zagłosowali kilka dni temu za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej.

Piątkowe expose Tuska i głosowanie nad wotum zaufania komentuje też dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

bESJfhaB

_ Właściwie nic szczególnego się nie stało, ale możliwe, że dla Donalda Tuska jest to problem. W minionych dniach na polskiego premiera spadły jak grom z jasnego nieba: jesienna ofensywa opozycji, kilka ciosów z własnych szeregów i seria nieprzyjemnych sondaży. Nagle poczuł się pod taką presją, że w piątek wygłosił expose powiązane z wotum zaufania. Najwyraźniej ma nadzieję, że powstrzyma zmierzającą w jego kierunku falę antypatii _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _.

Według gazety przyczyną zmiany nastrojów wobec polskiego rządu jest _ niezadowolenie wielu ludzi z powodu drastycznych reform, które Tusk zainicjował w celu uzdrowienia finansów państwa i przygotowania Polski na wejście do strefy euro _. _ Przede wszystkim podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat i prywatyzacja szpitali napotykają na opór. Poza tym, rząd nie odnosi na razie wielu sukcesów w walce z bezrobociem, które nadal wynosi ponad 12 proc. Wciąż jeszcze dwa miliony ludzi żyje i pracuje za granicą, a dumę z najwyższego wzrostu gospodarczego w UE kruszy wrażenie zbliżającego się osłabienia koniunktury _ - pisze dziennik. Dodaje, że _ prawicowa prasa od tygodni przedstawia Tuska jako nieudacznika, bo jego syn miał związki z gdańską firmą, uwikłaną w skandal _.

Jak ocenia _ SZ _, lider opozycji Jarosław Kaczyński obrał tymczasem nową taktykę. _ Po pierwsze, razem z katolickimi fundamentalistami z kręgów Radia Maryja i przywódcami związku zawodowego Solidarność zorganizował imponująca masową demonstrację, czym zaspokoił oczekiwania swojego elektoratu na prowincji. A jednocześnie, poprzez szczegółowy program gospodarczy i dyskusję z czołowymi ekonomistami zaprezentował poważną alternatywę liberalno-mieszczańskiej opinii publicznej, która jak dotąd raczej popiera Tuska. I najwyraźniej wielu ludziom przypadła do gustu decyzja Kaczyńskiego, by zaproponować kandydaturę wcześniej nieznanego profesora socjologii Piotra Glińskiego na szefa ponadpartyjnego rządu ekspertów _ - pisze gazeta.

Według dziennika rząd został _ zepchnięty do narożnika _, a na dodatek powstało wrażenie, że w kraju panuje prawdziwy kryzys. To wrażenie potęgują spory w obozie rządowym. Niedawne głosowanie nad zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej _ zapewne przestraszyło Tuska i skłoniło go do postawienia wniosku o wotum zaufania, by jednoznacznie zakończyć fazę zamieszania _. _ Pozostaje pytanie, czy to się uda _ - komentuje _ Sueddeutsche Zeitung _.

bESJfhaC
Czytaj więcej w Money.pl
Na razie Donald Tusk pokazał królika w kapeluszu Urośnie armia urzędników oraz kilka biurowców, a inwestycji będzie tyle co kot napłakał - pisze Jan Płaskoń.
Eksperci oceniają Tuska. Oto miażdżące opinie Wydłużenie urlopów macierzyńskich i utworzenie spółki mającej finansować polskie inwestycje. - _ Brzmi interesująco, ale skąd pieniądze? _
Platforma na największym zakręcie w historii W środę 40 posłów PO zagłosowało za przekazaniem do dalszych prac w Sejmie projektu ustawy autorstwa Solidarnej Polski, który zaostrza prawo aborcyjne.
bESJfhaW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)