Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
droga krzyżowa
29.03.2013 06:26

Droga Krzyżowa na Święty Krzyż już dziś

Szczególnym momentem Liturgii Wielkiego Piątku w Sanktuarium na Świętym Krzyżu jest moment adoracji Krzyża.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal WARGIN/East News)

Jak co roku _ Szlakiem Królewskim _ z Nowej Słupi do Sanktuarium na Świętym Krzyżu przejdzie dziś Droga Krzyżowa. To główne wielkopiątkowe wydarzenie w Diecezji Sandomierskiej. Liturgii Wielkiego Piątku będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

_ - Droga Krzyżowa mimo zimowej aury odbędzie się tak jak co roku. O godzinie 12 rozpocznie się w Nowej Słupi. Rozważania poprowadzi mistrz nowicjatu o. Wojciech Popielecki _ - powiedział o. Dariusz Malajka z Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Liturgii Wielkiego Piątku w Sanktuarium będzie przewodniczył ordynariusz Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.

W ubiegłym roku w Świętokrzyskiej Drodze Krzyżowej wzięło udział około 2 tys. osób. W tym roku ze względu na zalegający śnieg i oblodzenie trasy _ część wiernych zapewne weźmie udział najpierw w pierwszych stacjach Drogi Krzyżowej do bramy parku narodowego, a później dojadą okrężną drogą na szczyt samochodami _ - powiedział o. Malajka.

Tradycja _ Kalwarii Świętokrzyskiej została przywrócona kilka lat temu przez byłego biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgę. _Królewskim Szlakiem" zostanie wniesiony przez wiernych trzymetrowy drewniany krzyż. _ Będą go na zmianę wnosić wierni różnych stanów, m.in. dzieci, młodzież, mężczyźni, kobiety, pracownicy samorządowi oraz duchowni _ - wyjaśnił o. Malajka.

Szczególnym momentem Liturgii Wielkiego Piątku w Sanktuarium jest moment adoracji Krzyża. _ Wierni mają okazję adorować i całować autentyczną cząstkę Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus Chrystus. To jest wyjątkowy i niepowtarzalny moment, który w tym dniu przyciąga w to miejsce tysiące wiernych _ - powiedział duchowny.

Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.

Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. W czasach przedrozbiorowych, świętokrzyskie sanktuarium było celem licznych pielgrzymek, które odbywali także królowie Polski. Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów. Tuż przed ustąpieniem papież Benedykt XVI nadał kościołowi na Świętym Krzyżu tytuł Bazyliki Mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji papieża. Uroczyste ogłoszenie tego aktu zaplanowano na niedzielę 16 czerwca b.r.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie kupujcie królików na święta! - Mało kto o tym wie, że gwałtownie rośnie w Polsce ilość sprzedawanych królików. Żywe zwierzę to nieodpowiedni prezent - mówią ekolodzy.
Stoją w kolejce, która ma pół kilometra! Abyssinian Baptist Church to znacznie więcej niż Kościół - to potężna instytucja społeczna, kulturalna, a nawet polityczna. Na nabożeństwa przychodzą tłumy.
Pielgrzymowali na Jasną Górę. W obronie życia Według danych biura prasowego Jasnej Góry, w częstochowskim sanktuarium spotkało się ok. 2 tys. osób.
Tagi: droga krzyżowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz