Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dozór elektroniczny podoba się posłom

0
Podziel się:

Wszystkie kluby parlamentarne opowiadają się za wprowadzeniem dozoru elektronicznego. Ma on obejmować skazanych na mniej niż pół roku.

Dozór elektroniczny podoba się posłom

Wszystkie kluby parlamentarne opowiadają się za wprowadzeniem dozoru elektronicznego.

W Sejmie odbyła się debata nad rządowym projektem w tej sprawie, który przedstawił posłom wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże.Przygotowało go SLD. Pierwsze czytanie odbyło się w kwietniu ubiegłego roku.

System polega na tym, że osoba skazana na mniej niż pół roku więzienia będzie mogła mieć założoną elektroniczną bransoletkę, dzięki której będzie można kontrolować miejsce jej pobytu.

*Piekarska: *Dozór obejmie osoby, które popełniły "lekkie" przestępstwo Osoba taka nie będzie mogła opuszczać mieszkania na dłużej niż 12 godzin. W razie naruszenia warunków odbywania kary skazanego będzie można zamknąć w więzieniu.

Według wiceministra Kryże, wprowadzenie dozoru elektronicznego pozwoli zmniejszyć przepełnienie więzień i kolejkę osób z prawomocnymi wyrokami, oczekujących na odbycie kary.

Zdaniem ministra Kryże wprowadzenie systemu dozoru elektronicznego pozwoli na uniknięcie negatywnych skutków pobytu w zakładzie karnym, takich jak demoralizacja czy utrata kontaktu z rodziną. Dozór elektroniczny przyniesie również oszczędności dla budżetu państwa.

Zatety dozoru elektronicznego chwalił podczas debaty Łukasz Zbonikowski z PiS. Projekt popiera też Platforma Obywatelska. Dozór ma obowiązywać czasowo do 2011 roku.

Zbonikowski: System ten pozowli na lepszą resocjalizację.

Z kolei Katarzyna Piekarska z SLD zwróciła uwagę, że sytem dozoru elektronicznego działa i sprawdza się w wielu krajach świata. Posłanka uspokaja, że dozorem elektronicznym będą objęci jedynie sprawcy niegroźnych przestępstw.

W Sejmie jest już poselski projekt ustawy o systemie dozoru elektronicznego. Przygotowało go SLD. Pierwsze czytanie odbyło się w kwietniu ubiegłego roku.

Zdaniem wiceministra Kryże, ustawa mogłaby wejść w życie w przyszłym roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)