Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Dowódca sił NATO w Europie: niepokojąca militaryzacja Krymu

0
Podziel się:

- Duża liczba sprzętu wojskowego, w tym skrzydlatych pocisków ziemia-powietrze, wpływa na bezpieczeństwo całego regionu Morza Czarnego - alarmuje gen. Philip Breedlove.

Dowódca sił NATO w Europie: niepokojąca militaryzacja Krymu
(NATO/public domain)
bEEqvwjp

Liczba wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą od kilku tygodni nie zmienia się, jednak NATO niepokoi militaryzacja Krymu - oświadczył generał Philip Breedlove (na zdjęciu), naczelny dowódca sił NATO w Europie, który był dzisiaj z wizytą w Kijowie.

_ - Liczby, o których mówimy, w ciągu ostatnich tygodni nie zmieniły się. Jest to 8-10 grup batalionowych na granicy _ - powiedział generał. Zaznaczył, że na ukraińskiej granicy Rosjanie zgromadzili poważne siły, które określił mianem _ potencjału przymusu _.

Generał powiedział, że zaniepokojenie Sojuszu Północnoatlantyckiego wywołują doniesienia o sytuacji na okupowanym przez Rosję Krymie. _ - Bardzo niepokoi nas militaryzacja Krymu _ - podkreślił.

bEEqvwjr

Breedlove wyjaśnił, że obecne na półwyspie rosyjskie wojska wciąż zajmują terytorium i _ mogą zostać użyte _, a duża liczba sprzętu wojskowego, w tym skrzydlatych pocisków ziemia-powietrze, wpływa na bezpieczeństwo całego regionu Morza Czarnego.

Dowódca sił NATO zwrócił uwagę na płynące z Rosji sygnały na temat możliwości rozmieszczenia na Krymie broni jądrowej. _ - Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i obserwujemy sytuację _ - dodał.

Generał oświadczył, że NATO popiera integralność terytorialną Ukrainy i gotowe jest udzielić pomocy jej armii. _ - Opracowaliśmy realistyczny program, by zapewnić realizację potrzeb ukraińskich sił zbrojnych _ - powiedział.

Breedlove przekazał też, że Kijów ma poparcie Stanów Zjednoczonych i społeczności międzynarodowej w dziele zapewnienia pokojowego utrzymania suwerenności Ukrainy. _ - USA będą współpracowały z władzami Ukrainy, by zrealizować te zadania _ - podkreślił.

bEEqvwjx

Podczas środowej wizyty w Kijowie Breedlove spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i z premierem Arsenijem Jaceniukiem; rozmawiał z nimi o konflikcie na wschodzie kraju oraz o współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi.

_ - Pańska wizyta w Kijowie jest symboliczna i jasno pokazuje, że USA i NATO są z nami w tym trudnym czasie _ - oświadczył w trakcie spotkania Poroszenko, dziękując generałowi za wsparcie udzielane Ukrainie przez Stany Zjednoczone.

Szef państwa ukraińskiego zaznaczył, że w ciągu ostatnich miesięcy Ukraińcy _ zbudowali praktycznie nową armię _ o wysokim poziomie patriotyzmu, mającą silne poparcie w społeczeństwie.

Poroszenko podziękował USA za pomoc wojskową i wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone i NATO nadal będą wspierać jego kraj, dzieląc się doświadczeniami i poprawiając stopień wyszkolenia ukraińskich żołnierzy.

bEEqvwjy
Czytaj więcej w Money.pl
Lider SPD za uznaniem aneksji Krymu Jeden z czołowych polityków niemieckiej socjaldemokracji Egon Bahr, zaproponował by Zachód _ respektował _ zaanektowany przez Rosję Krym.
Niemcy ostrzegają przed Putinem. "To błąd" Komentator Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze, że niemieccy socjaldemokraci od lat mają tendencję do tłumaczenia postępowania Moskwy traumą wywołaną przez hitlerowski napad na Rosję.
Krym chce więcej czasu na integrację z Rosją Konieczność przedłużenia okresu przejściowego jest związana z problemami zintegrowania Krymu z systemem finansowym, prawnym i bankowym Federacji Rosyjskiej.
bEEqvwjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)