Od ubiegłego tygodnia w Niemczech toczy się burzliwa dyskusja o seksizmie wywołana artykułem młodej dziennikarki tygodnika _ Stern _, która rok temu stała się obiektem dowcipu ze strony polityka FDP Rainera Bruederle. Sam zainteresowany milczy.
Tradycyjne spotkania polityków z mediami, odbywające się w poniedziałki po obradach kierownictw partii w Berlinie, tym razem zdominowała nie interwencja w Mali i nie kryzys polityczny w Egipcie czy sytuacja banków na Cyprze, lecz nieoczekiwanie problem seksizmu.
_ - Będziemy kontynuowali debatę o seksizmie, ponieważ jest ważna i konieczna _ - powiedziała szefowa Zielonych Claudia Roth, podkreślając, że chodzi o walkę z _ codziennym rasizmem i dyskryminacją w społeczeństwie _. Roth wskazała na raport ministerstwa ds. rodziny, z którego wynika, że ponad 60 proc. kobiet skarży się na seksualne molestowanie w pracy, podczas szkoleń i w przestrzeni publicznej. _ Nie dopuścimy do tego, by ta rzeczywistość uznana została za normalność _ - zapowiedziała szefowa niemieckich Zielonych.
Jak zauważył przewodniczący Lewicy Bernd Riexinger, ofiarą seksistowskiej przemocy padają najczęściej ludzie uzależnieni od innych ekonomicznie. _ - Znam przypadki, gdy szefowie w zamian za spędzoną z nimi noc, oferowali kobietom umowy na czas nieokreślony. To szantaż _ - podkreślił postkomunistyczny działacz. Jego zdaniem szczególnie kasjerki, sprzątaczki i sekretarki, a więc kobiety uzależnione finansowo od męskich przełożonych, narażone są szczególnie na molestowanie.
Dyskusję wywołała dziennikarka Laura Himmelreich, która w materiale opublikowanym w najnowszym wydaniu tygodnika _ Stern _ opisała incydent sprzed roku. Podczas wieczornej rozmowy w hotelowym barze w przerwie obrad Wolnej Demokratycznej Partii FDP, Bruederle spoglądając na biust dziennikarki, miał powiedzieć: _ - Dobrze by się Pani prezentowała w dirndlu ludowej sukience bawarskiej z głębokim dekoltem. _
Podczas rozmowy 67-letni działacz FDP zapraszał 29-letnią kobietę na tańce, mówił jej, że _ wszyscy politycy tracą głowę dla dziennikarek _, a przy pożegnaniu zachowywał się w sposób, uznany przez nią za namolność.
Wyznania Himmelreich wywołały burzę. Na Twitterze swoje zdanie na temat seksizmu od ubiegłego czwartku wyraziło ponad 60 tys. osób, w większości kobiety, opowiadające o swoich bolesnych doświadczeniach. - _ Żyjemy w świecie zdominowanym przez mężczyzn _ - uważa inicjatorka tej akcji Anne Wizorek. Jej zdaniem wielu mężczyzn nie ma pojęcia o rzeczywistości, w której żyją kobiety i jak często padają one ofiarą przemocy.
_ - Do tej dyskusji powinno dojść dużo wcześniej _ - mówi były sekretarz generalny CDU Heiner Geissler. Żadna grupa ludzi zamieszkujących Ziemię nie jest w takim stopniu pozbawiona praw i tak dyskryminowana, jak kobiety" - ocenił polityk CDU.
W dyskusję włączyła się nawet kanclerz Angela Merkel. Politycy i dziennikarze powinni we wzajemnych kontaktach przestrzegać zasady profesjonalizmu - powiedział jej rzecznik.
Bruederle nie zajął stanowiska wobec zarzutów. Jego partia stanęła murem za politykiem, który niedawno otrzymał nominację na kandydata na kanclerza w jesiennych wyborach do Bundestagu. _ Bruederle ma nasze pełne poparcie _ - oświadczył sekretarz generalny partii Patrick Doering. Podczas noworocznego przyjęcia FDP w niedzielę w Duesseldorfie, partyjni koledzy przywitali go oklaskami.
Chociaż większość mediów krytykuje zachowanie Bruederle, to nie brak jest także głosów biorących go w obronę. _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _ pyta: _ Co robiła ta kobieta o północy przy barze? _ Autor komentarza przypomina pytanie, które Himmelreich zadała politykowi: _ Chciałam dowiedzieć się, jak to jest, gdy polityk w zaawansowanym wieku staje się nadzieją swej partii _, by następnie stwierdzić: _ Seksizm jest kwestią władzy, to reporterka rozpoczęła tę grę _. Chciała wygrać prowokacyjnie potencjałem młodości przeciwko słabości podeszłego wieku - czytamy w _ FAS _.
Christiane Hoffmann na łamach _ Der Spiegel _ ostrzega, że każdy niemiecki polityk zastanowi się teraz dwa razy, zanim zabierze dziennikarkę do swego samochodu, co utrudni nawiązywanie kontaktów i doprowadzi do nałożenia środowisku _ moralnego gorsetu _. _ Nie mam ochoty pracować w środowisku, gdzie mężczyźni nie są mężczyznami, a kobiety nie są kobietami, a wszyscy są tylko pracowitymi pszczółkami _ - pisze Hoffmann.
A moderator niedzielnego talk-show w pierwszym programie telewizji publicznej ARD Guenther Jauch pyta bezradnie: _ Czy można spojrzeć na kobiecy biust? _
90 procent Niemców uważa, że Bruederle powinien przeprosić za swoje zachowanie, jeżeli zarzuty okażą się prawdziwe - wynika z sondażu _ Bild am Sonntag _.
Redaktor naczelny _ Sterna _, Thomas Osterkorn, broniąc artykułu swojej koleżanki, powiedział w jednym z telewizyjnych talk-show: _ My mężczyźni powinniśmy zachowywać się tak, jak byśmy chcieli, by traktowano nasze żony i córki _. _ Mądrze powiedział _ - komentuje _ Sueddeutsche Zeitung _.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Chcą porywać Niemców i Brytyjczyków Terroryści z Al-Kaidy Północnego Maghrebu planują porwania obywateli Niemiec i Wielka Brytanii w Libii. | |
Merkel wzywa do czujności. "System zawiódł" Niemcom nie wolno zapomnieć ciemnego rozdziału historii. | |
Niemcy: Merkel: Niemcy wyciągnęły wnioski z historii Angela Merkel zapewniła przed zbliżającą się 80. rocznicą przejęcia władzy przez Hitlera, że Niemcy nie zapominają o przeszłości. |