Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotychczas nagrano ponad 411 tysięcy rozpraw cywilnych

0
Podziel się:

Według danych resortu sprawiedliwości w odpowiedni sprzęt wyposażono na razie 753 z 2223 sal sądowych.

Dotychczas nagrano ponad 411 tysięcy rozpraw cywilnych
(Mikdam/Dreamstime)

Do tej pory w sądach nagrano, w formie protokołu elektronicznego, ponad 411 tys. rozpraw cywilnych; nagrywanie wdrożono we wszystkich sądach apelacyjnych i okręgowych, trwa wprowadzanie zmian w sądach rejonowych - poinformował resort sprawiedliwości.

Według danych MS w odpowiedni sprzęt wyposażono na razie 753 na 2223 sale sądowe. _ - Pozostały do wyposażenia w sprzęt sale w większości sądów rejonowych. Wdrożyliśmy protokół elektroniczny we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz m.in. w sądach rejonowych całej apelacji wrocławskiej _ - powiedział pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji sądów prof. Jacek Gołaczyński.

Dodał, że do końca lutego przyszłego roku w sprzęt wyposażone mają zostać sądy rejonowe z apelacji: krakowskiej, warszawskiej, łódzkiej, białostockiej i gdańskiej.

Nagrywanie rozpraw cywilnych umożliwiła ustawa, która weszła w życie w lipcu 2010 r. Zasadą stało się sporządzanie podczas rozprawy cywilnej protokołu elektronicznego, czyli zapisu dokonanego za pomocą urządzeń nagrywających. W sposób pisemny jest tylko sporządzany protokół skrócony, w którym jest informacja o miejscu i dacie posiedzenia, nazwiskach sędziów, stron, oznaczeniu sprawy oraz zarządzeniach i orzeczeniach wydanych na posiedzeniu.

Wprowadzanie nagrywania spraw cywilnych rozpoczęto około dwóch lat temu od sądów apelacyjnych i okręgowych, ponad pół roku temu nagrywanie spraw cywilnych zapoczątkowano w pierwszych sądach rejonowych. Odpowiednie wyposażenie sal sądowych, w których odbywają się sprawy cywilne, ma zająć około trzech lat.

Ostatnio kontrowersje wzbudził projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, nad którym prace prowadzi Sejm. Ma on m.in. dać możliwość rozszerzenia protokołu pisemnego z nagrywanej rozprawy. Jedna ze zmian proponowanych przez posłów PO przewiduje bowiem możliwość zamieszczania w protokole skróconym fakultatywnie także wyników postępowania dowodowego oraz innych okoliczności istotnych dla przebiegu sprawy.

Projekt, który trafił ostatnio do sejmowej komisji, wzbudził krytykę części prawników, którzy ocenili go jako odstąpienie od zasad protokołu elektronicznego. W ocenie Gołaczyńskiego taka zmiana jest jednak _ usankcjonowaniem stanu faktycznego _, bo już obecnie sędziowie zamieszczali tego typu informacje z rozprawy w pisemnym protokole skróconym.

_ - Projekt jest dobrym pomysłem, bo to ostatecznie sędzia, w zależności od tego z jaką sprawą ma do czynienia, powinien podejmować decyzję, czy wystarczy mu samo nagranie i bardzo skromne adnotacje pisemne, czy potrzebne mu są szersze adnotacje zsynchronizowane z nagraniem _ - powiedział Gołaczyński. Dodał, że _ poselski projekt nie jest krokiem wstecz, tylko ma na celu zapewnić sędziemu sprawne poruszanie się po nagraniu _.

Na końcowym etapie prac legislacyjnych jest natomiast ustawa wprowadzająca nagrywanie rozpraw w sprawach o wykroczenia. W czwartek poprawkami Senatu do tej ustawy ma zająć się Sejm.

Z kolei w końcu zeszłego roku Senat przygotował inny projekt, który ma wprowadzić obowiązkowe nagrywanie rozpraw karnych, jeśli sala sądowa jest wyposażona w odpowiedni sprzęt. Senacki projekt utrzymuje jednak obowiązek tradycyjnego, pisemnego protokołowania tych rozpraw, gdyż rozwiązanie to ma stanowić _ etap przejściowy pomiędzy protokołowaniem w tradycyjny sposób, a wprowadzeniem protokołu elektronicznego na rozprawach w sprawach karnych _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m77913.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/sady;w;polsce;rzadko;pytaja;trybunal;ue,66,0,1505346.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sądy w Polsce rzadko pytają Trybunał UE Z najnowszych statystyk Trybunału wynika, że w 2013 roku z Polski wpłynęło 11 tak zwanych pytań prejudycjalnych, podczas gdy na przykład z Niemiec aż 97.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m284460.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nagrywanie;rozpraw;cywilnych;poslowie;poprawiaja;ustawe,102,0,1500262.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pomysł nagrywania rozpraw to porażka? Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił wczoraj wieczorem poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego mający wprowadzić modyfikacje w nagrywaniu rozpraw cywilnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m212411.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/masowe;odraczanie;rozpraw;przez;listy,172,0,1478316.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sądy w Radomiu sparaliżowane. Bo listy błądzą Ponad 40 rozpraw odwołano zaledwie w ciągu ostatniego tygodnia. Praca radomskich sądów została sparaliżowana. Wszystko z powodu zawiadomień, które nie dotarły do zainteresowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)