Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotkliwa sądowa i finansowa porażka Berlusconiego

0
Podziel się:

Były premier Włoch poniósł porażkę w Sądzie Najwyższym, który odrzucił jego wniosek o uchylenie wyroku o nakazie wypłaty ponad pół miliarda euro.

Dotkliwa sądowa i finansowa porażka Berlusconiego
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi poniósł dotkliwą porażkę w Sądzie Najwyższym, który odrzucił jego wniosek o uchylenie wyroku sądu apelacyjnego o nakazie wypłaty ponad pół miliarda euro odszkodowania jego rywalowi w biznesie Carlo De Benedettiemu.

To kolejna w ostatnich miesiącach sądowa porażka byłego trzykrotnego szefa rządu i lidera centroprawicy, który niedawno został prawomocnie skazany na 4 lata więzienia za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset.

Włoski Sąd Kasacyjny (Najwyższy) obniżył jedynie z 564 do 541 milionów euro wysokość odszkodowania, które koncern Berlusconiego Fininvest musi zapłacić firmie Cir, należącej do Carlo De Benedettiego, w rezultacie sporu o przejęcie wydawnictwa Mondadori.

Ponad 20 lat temu Berlusconi, jeszcze wówczas nieobecny na scenie politycznej, i De Benedetti ubiegali się o przejęcie wydawnictwa Mondadori jako jego akcjonariusze.

Sąd uznał w 1990 roku, że prawo pierwszeństwa zakupu ma De Benedetti, który jako pierwszy zawarł umowę z ówczesnymi właścicielami Mondadori. Wówczas Berlusconi odwołał się od wyroku, a jego adwokat - co potwierdzono potem w wyroku - Cesare Previti przekupił sędziego i uzyskał werdykt korzystny dla swego klienta. Dwa lata po wygraniu procesu mecenas Previti otrzymał nominację na ministra obrony w pierwszym rządzie Berlusconiego, utworzonym w 1994 roku. Trzy lata później Previti został jednak skazany za przekupienie sędziego w sporze z De Benedettim na półtora roku więzienia. Berlusconi uniknął kary.

Wydawnictwo Mondadori należy do niego do dzisiaj. W 2009 roku sąd pierwszej instancji nakazał Berlusconiemu wypłatę jego rywalowi zadośćuczynienia w wysokości 750 milionów euro. Już wtedy Carlo De Benedetti oświadczył, że przyznane mu odszkodowanie nie rekompensuje strat, które poniósł, nie mogąc wejść w posiadanie największej włoskiej grupy wydawniczej.

Sąd apelacyjny dwa lata później sumę tę obniżył do 564 mln euro. Sąd Najwyższy zmniejszył ją jeszcze o 23 miliony euro. Silvio Berlusconi wielokrotnie nazwał wyroki sądów w sprawie Mondadori _ napadem z bronią w ręku _.

Były premier nie skomentował jeszcze wyroku. Politycy z kierownictwa jego partii Lud Wolności wyrażają oburzenie orzeczeniem Sądu Najwyższego.

_ Ten wyrok potwierdza, że nikt we Włoszech nie może czuć się bezpiecznie, nie może mieć poczucia osobistej wolności ani być pewnym swych dóbr i swoich praw _ - oświadczył krajowy koordynator centroprawicowego ugrupowania Sandro Bondi.

Berlusconi poniósł dotkliwą sądową i finansową porażkę w przeddzień kluczowego dla jego przyszłości politycznej głosowania w senackiej komisji ds. wyborów, która zajmuje się sprawą wygaśnięcia jego mandatu parlamentarnego na mocy ustawy o publicznej działalności osób skazanych. Przewiduje ona, że mandat parlamentarzysty wygasa, gdy otrzyma on wyrok powyżej 2 lat więzienia. W sierpniu były premier został prawomocnie skazany na 4 lata więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)