Notowania

rosja
18.11.2014 15:26

Dostawa Mistrali do Rosji. Siemoniak: "Francja pod dużą presją"

Pod koniec października Moskwa potwierdziła, że otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszej jednostki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Francja jest pod dużą presją ze strony krajów UE i NATO, by nie sprzedawała Rosji okrętów Mistral - poinformował dziś w Brukseli wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak.

_ - To ciężka i złożona sprawa dla Francuzów. Presja na Francję jest bardzo duża. Mam nadzieję, że Francja podejmie decyzję (w tej sprawie), kierując się interesami swojej obecności w Sojuszu _ - powiedział Siemoniak, który uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony państw UE. Poinformował, że budząca kontrowersję sprawa sprzedaży francuskich okrętów Rosjanom nie była tematem obrad ministrów, a jedynie została poruszona w kuluarowych rozmowach.

_ - Jesteśmy przeciwni temu, by nasz sojusznik w NATO i partner w UE sprzedał tak zaawansowaną broń państwu, które prowadzi agresywną politykę - powiedział Siemoniak. - To rozumie każdy obywatel i podatnik w Polsce, który niemało płaci na obronę (...) i nie chciałby mieć świadomości, że inny sojusznik zasila takie państwo, które stanowi potencjalne zagrożenie dla Europy _.

_ - Myślę, że Francuzi bardzo dokładnie zdają sobie sprawę z tego całego kontekstu _ - ocenił. Jak dodał, sprawa Mistrali stała się symbolem problemu, _ bo przecież nie sama Francja współpracowała wojskowo z Rosją do początku tego roku _. Według Siemoniaka Francuzi są bliscy podjęcia decyzji w tej sprawie.

Sprawa losu kontraktu na dostawę do Rosji dwóch okrętów desantowych typu Mistral, podpisanego w 2011 roku na kwotę 1,2 mld euro, wywołuje spore zainteresowanie mediów od czasu, gdy we wrześniu prezydent Francji Francois Hollande połączył przekazanie wybudowanego już pierwszego okrętu z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego.

Pod koniec października Moskwa potwierdziła, że otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszej jednostki. Francja natychmiast zdementowała doniesienia z Moskwy; zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę Mistrali do Rosji Yves'a Destefanisa, który przesłał zaproszenie. Jeśli Francja wycofa się z transakcji, będzie musiała zapłacić Rosjanom wysokie kary.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie toną w długach. Wszystko przez... Tak tytułuje informację o sytuacji kredytowej w Rosji jeden z popularnych portali Rambler.ru.
Ławrow: Rosja nie będzie błagać Zachodu - Mamy nadzieję, że punkt, z którego nie ma już odwrotu, nie został osiągnięty - oświadczył Ławrow na wspólnym posiedzeniu kolegium ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w Mińsku.
Kreml kupi renifery dla policjantów. Po co? Milicja wykorzystuje skutery śnieżne, które nie są najlepszym środkiem poruszania się po tundrze.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz