Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wipler
25.06.2014 20:39

Dorn i Wipler przeciwko wotum zaufania dla rządu

- Nie język, jakiego używali politycy, jest problemem sprawy, a funkcjonowanie państwa - przekonywał Wipler.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

Posłowie niezrzeszeni Ludwik Dorn i Przemysław Wipler zagłosują przeciw udzieleniu wotum zaufania dla rządu. Nie język, jakiego używali politycy, jest problemem sprawy, a funkcjonowanie państwa - przekonywał Wipler w debacie nad informacją premiera Donalda Tuska o podsłuchach.

Ludwik Dorn w swoim wystąpieniu nie szczędził krytyki także głównej partii opozycyjnej. Jak powiedział, po pierwszej ujawnionej rozmowie szefa NBP Marka Belki z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem opozycja zachowała się _ całkowicie nierozumnie _.

Według Dorna ówczesna reakcja Jarosława Kaczyńskiego, który wezwał prezydenta Bronisława Komorowskiego, by niejako odciął się od rządzącej _ sitwy _, była na poziomie myśli politycznej _ internetowych trolli, które piszą dorwać ryżego i dowalić komoruskiemu, na poziomie autora znanego powiedzenia dorżnąć watahę _. _ Tylko że to było mówione w kampanii wyborczej, a tu istniała szansa rozwiązania kryzysu instytucjonalnego _ - mówił. _ Ta szansa przepadła. Panie i panowie posłowie z PiS-u, tak się polityki nie robi _ - oświadczył Dorn.

Dorn podkreślił też, że jest _ pierwszym, który by się cieszył z dymisji ministra Sikorskiego _. _ Ale nie za to, co powiedział (w podsłuchanej rozmowie z Jackiem Rostowskim) _ - zastrzegł.

_ - Kiedy w sposób przesadzony Sikorski mówił to, co mówił, to miał do dyspozycji jedną informację - udział Amerykanów w Steadfast Jazz (wojskowe manewry NATO przeprowadzone w listopadzie 2013 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim), który był mikroskopijny _ - mówił Dorn. _ Przecież nie byłoby tego, co ogłosił prezydent Barack Obama - European Reassurance Initiative - gdyby strona amerykańska nie wiedziała, że tutaj, na tym obszarze Europy wszyscy są zaniepokojeni dotychczasowym niewielkim zainteresowaniem tym obszarem ze strony naszego najsilniejszego sojusznika _ - dodał.

_ - Dla celów taktycznych przez najbliższe miesiące należy ministra Sikorskiego - któremu dymisja za inne grzechy się należy - podtrzymywać. Bo jak go teraz odwołamy, to ani w Ameryce, ani w Europie nikt nas szanować nie będzie, zwłaszcza że stoimy przed kluczową decyzją wyboru oferenta na obronę powietrzną. Tępy proamerykanizm i stygmatyzowanie antyamerykanizmem jest wbrew polskim interesom _ - podkreślił Dorn.

Polityk zaznaczył, że z chęcią zagłosowałby za wnioskiem o wotum zaufania dla rządu, ale _ przez definicję sytuacji poniżej poziomu _ premier Tusk nie dał mu na to szansy. _ Co poderwało to zaufanie? Pan premier mówił tylko o jednym aspekcie - że nagrywani wyrażali się nieobyczajnie. No to jest chyba pierwszy przypadek w znanej mi politycznej historii świata, kiedy prezes Rady Ministrów występuje z wnioskiem o wotum zaufania z tego powodu, że ujawniono, iż jego ministrowie w prywatnych rozmowach wyrażają się nieobyczajnie _ - powiedział Dorn. _ To jest definicja sytuacji poniżej powagi sytuacji _ - podkreślił.

Także inny niezrzeszony poseł Przemysław Wipler podkreślił, że _ nie jest fundamentalnym problemem język, którego używano _. _ Nie o elegancji i grzeczności tutaj mówimy, ale o tym, jak funkcjonuje polskie państwo _ - mówił Wipler.

Przypomniał, że w swoim pierwszym expose Tusk mówił o ograniczeniu przywilejów władzy. _ A kończy się tym, że człowiek, który jest ministrem spraw zagranicznych Polski, wykorzystuje urzędników polskiej dyplomacji, by szukali dla pana najlepszych cygar na Kubie? Czy to jest to, co pan obiecywał nam w swoim pierwszym expose? _ - pytał poseł niezrzeszony.

_ Czy pan utrzyma przy władzy ludzi, którzy rozmawiając, zdradzają tajne informacje dotyczące operacji służb, które im podlegają? _ - dopytywał. _ Kończy pan rozbity przez gang trzech kelnerów i jeśli zostanie panu udzielone wotum zaufania, za rok przestanie pan być premierem _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Schetyna zabrał głos w sprawie podsłuchów Polityk Platformy Obywatelskiej obawia się kolejnych, kompromitujących nagrań.
Jak założyć podsłuch? To bardzo proste Właściciel sklepu ze sprzętem detektywistycznym opowiada, kto w Polsce szpieguje.
PSL poprze rząd. Koalicjanci policzyli głosy? -_ Każdy, również w klubach koalicyjnych, ma swoją ocenę. Pytanie - czy głosujemy za stabilnością, czy głosujemy za destabilizacją _- wyjaśnił szef PSL Janusz Piechociński
Tagi: wipler, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz