O dwóch projektach ustaw dot. doradców (jeden autorstwa ministerstwa sprawiedliwości, drugi i poselski) pisze _ Gazeta Prawna _.
Resort chce, by każdy absolwent prawa mógł przystąpić do państwowego egzaminu I stopnia, który otworzy drogę do zdobycia zawodu doradcy prawnego. Kandydat musiałby zdać test składający się z 250 pytań i części praktycznej złożonej z prawniczych kazusów.
Projekt przewiduje, że doradcy prawni będą mogli udzielać porad prawnych, sporządzać pisma procesowe oraz projekty umów, a także występować przed organami administracji, sądami i trybunałami, z wyłączeniem spraw karnych, rodzinnych i opiekuńczych - podaje _ Gazeta Prawna _.
W Sejmie znajduje się drugi projekt ustawy o licencjach prawniczych. Poselski projekt przewiduje możliwość uzyskania tytułu doradcy prawnego po otrzymaniu licencji minimum I stopnia. W zależności od doświadczenia i lat praktyki prawniczej będzie można uzyskać licencję II i III stopnia. Wymagany byłyby też egzamin.
Oba projekty mają jednak punkt wspólny - doradcy prawni będą musieli zawierać umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy świadczeniu usług- czytamy w dzienniku.