Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dopalacze w Portugalii. Zakazali sprzedaży 159 substancji

0
Podziel się

- Będziemy nieugięci w egzekwowaniu nowych przepisów - powiedział wiceminister.

Dopalacze w Portugalii. Zakazali sprzedaży 159 substancji
(Reporter Poland)
bEgwTRIl

Rząd portugalski zakazał sprzedaży 159 substancji psychoaktywnych wykorzystywanych do tworzenia syntetycznych narkotyków. Nowe przepisy szczególnie dotkną sklepy, które wyspecjalizowały się w handlu tzw. dopalaczami - podała agencja EFE.

Wprowadzono również zakaz importu, eksportu oraz reklamy tych środków. Nowe prawo pozwala zamykać sklepy, które sprzedają zabronione substancje.

_ To ważny krok w odpowiedzi na alarmujące zjawisko. Sprzedaż substancji, które szkodzą zdrowiu i zatruwają młodych ludzi, nie może być kontynuowana. Będziemy nieugięci w egzekwowaniu _ nowych przepisów - powiedział wiceminister zdrowia Fernando Leal da Costa.

bEgwTRIn

Rząd Portugalii powiększył tym samym listę zakazanych przez Unię Europejską substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. W ostatnich latach w tym kraju pojawiły się dziesiątki punktów wyspecjalizowanych w sprzedaży środków psychoaktywnych.

Największym problem w walce z nowymi narkotykami jest ich szybko zmieniający się skład. Nawet jeśli jeden produkt zostaje zakazany przez prawo, to zastępuje go inny, legalny i o podobnej charakterystyce. Dodatkowo dopalacze często trafiają na rynek jako środki chemiczne do doświadczeń albo sole do kąpieli.

Portugalskie władze były wielokrotnie chwalone za skuteczną politykę antynarkotykową, dzięki której w ciągu ostatniej dekady znacząco spadła liczba uzależnionych.

Powstrzymanie szybkiego rozprzestrzeniania się nowych narkotyków zostało wymienione jako jedno z najważniejszych wyzwań w corocznym raporcie Europejskiego Centrum Monitoringu Narkotyków i Uzależnień Narkotykowych (EMCDDA).

bEgwTRIt
Czytaj więcej w Money.pl
Postawią pomniki maltretowanych kobiet? Rządzący Portugalią socjaldemokraci apelują o budowę pomników -ofiar przemocy domowej.
Proszą o litość. Więcej cięć nie wytrzymają? Portugalski Caritas prosi trojkę o złagodzenie oszczędnościowych cięć. Międzynarodowe instytucje są jednak nieubłagane.
Szykuje się duży strajk. Zablokują linie lotnicze Personel portugalskich linii lotniczych i lotnisk rozpoczął pięciodniową akcję informacyjną na temat planowanego strajku.
bEgwTRIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)