Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donosy do Urzędu Skarbowego. Na sąsiada i...

0
Podziel się:

Najczęściej donosy dotyczą niezgłoszonych przychodów, nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków przez pracodawców, niewydawania paragonów i faktur.

Donosy do Urzędu Skarbowego. Na sąsiada i...
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kilkanaście tysięcy Polaków co roku donosi do Urzędów Skarbowych. Szczególnie w okresie rozliczania się z fiskusem. Donoszą przeważnie sąsiad na sąsiada lub pracownik na pracodawcę.

_ - Najczęściej dotyczą przychodów niezgłoszonego do Urzędu Skarbowego wynajmowania mieszkań, nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków przez pracodawców, niewydawania paragonów, niewystawiania faktur _ - wylicza Mirosław Kucharczyk z Warszawskiej Izby Skarbowej.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MIROSŁAWA KUCHARCZYKA:

Źródło: IAR

W dodatku coraz częściej pod donosami się podpisujemy. A to dlatego, że dzięki temu mamy później prawo do informacji, czy będą prowadzone w danej sprawie dalsze czynności. Jeśli się nie podpiszemy, takich informacji nikt nam nie udzieli.

Zdaniem psychologa Konrada Maja, trudno jednoznacznie określić, czym podyktowane są donosy. Ale na pewno nie powinny one dziwić._ - Być może mamy do czynienia ze zwykłą złośliwością: "ja nie mam, to dlaczego ktoś ma"? Ale z drugiej strony być może mamy do czynienia z pewną dbałością o stan finansów państwa, bo cały czas mówi się o dziurze budżetowej. To być może wręcz świadczy o budowaniu powoli społeczeństwa obywatelskiego. Może część osób myśli sobie: "ja też jestem za to odpowiedzialny, za te finanse państwa" _ - uważa psycholog.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KONRADA MAJA:

Źródło: IAR

Urzędnicy mają obowiązek zweryfikować każdy donos, ale większość z nich okazuje się jednak nieprawdziwa - zaznacza Mirosław Kucharczyk. _ - Każda informacja jest przekazywana do odpowiedniej komórki i analizowana. Dopiera ta analiza wskazuje, czy rzeczywiście sprawa będzie podlegała dalszym czynnościom wyjaśniającym _ - dodaje.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiskusowi wyciekły dane. Jesteś na liście? Przez nieuwagę urzędników do sieci trafiły dane osobowe płatników. Ale konsekwencji nie będzie.
Od dziś rozmowy z fiskusem są nagrywane Łatwiej udowodnimy, że urzędnik udzielił błędnej informacji.
Rozliczenie PIT: Kto trafi pod lupę fiskusa? Dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg i kopię PIT za ubiegły rok należy przechować aż do końca 2016 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)