Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donieśli do NIK w sprawie zakupu Pendolino

0
Podziel się:

Politycy PiS argumentują, że pociąg został kupiony w sytuacji, gdy nie ma odpowiednich torów, które pozwalałaby na jego odpowiednie wykorzystanie.

Donieśli do NIK w sprawie zakupu Pendolino
(Piotr Zajac/REPORTER)

Klub PiS złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, aby zbadała okoliczności zakupu pociągów Pendolino. Mogło dojść do korupcjogennego postępowania, państwo nie nadzorowało należycie spółki PKP Intercity - twierdzą politycy PiS.

Podczas konferencji w Sejmie politycy PiS przedstawili szczegóły wniosku do NIK. Argumentują m.in., że pociąg został kupiony w sytuacji, gdy nie ma odpowiednich torów, które pozwalałaby na jego odpowiednie wykorzystanie.

_ - Są wszelkie podejrzenia, że mamy do czynienia z kolejnym korupcjogennym postępowaniem państwowej spółki i brakiem nadzoru ze strony rządu. Rola ministerstw, rządu w tej sprawie powinna być wyjaśniona przez NIK _ - powiedział europoseł, b. prezes NIK Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że kontrola w trybie doraźnym powinna być jak najszybciej podjęta przez prezesa Izby Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Według posła PiS Jerzego Polaczka w przetargu _ zaakceptowano wyłącznie jedną, ważną ofertę _. _ To dość niezwykła sytuacja, jeśli chodzi o stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych _ - powiedział.

We wniosku posłowie PiS pytają m.in. kto i dlaczego zaakceptował techniczną specyfikację, kto był doradcą w procesie zakupu pociągów i za jaką kwotę, kto dokonywał analizy ekonomicznej oraz zasadności zakupu Pendolino.

Zarząd PKP Intercity w przesłanym oświadczeniu wyjaśnił, że z powodów formalnych z postępowania wykluczono dwa przedsiębiorstwa. Wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu złożyło sześciu wykonawców.

PKP wyjaśnia, że ostatecznie do udziału w przetargu zaproszono cztery konsorcja, z którymi komisja przetargowa przeprowadziła po trzy spotkania dialogowe. W oparciu o te spotkania została opracowana Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia. _ Ostatecznie ofertę na produkcję i utrzymanie nowych pociągów dla PKP Intercity złożyło jedynie konsorcjum ALSTOM Konstal S.A. i ALSTOM FERROVIARIA S.p.A. _ - dodano.

Zarząd PKP podkreślił, że przetarg na dostawę 20 składów Pendolino, który prowadzony był w okresie sierpień 2008 - kwiecień 2011, był realizowany _ z zachowaniem wszystkich ujętym prawem polskim i europejskim zasad oraz norm _.

Jak zaznaczono, postępowanie było kontrolowane przez Urząd Zamówień Publicznych, który w kontroli uprzedniej (maj 2011 r.) nie stwierdził naruszeń. _ Ponadto ze względu na ubieganie się o dofinansowanie projektu ze środków UE, podlega on zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. PKP Intercity otrzymało pozytywną opinię od JASPERS (partnerstwo Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Kreditanstalt fur Wiederaufba) _ - czytamy.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak poinformował, że od dwóch miesięcy trwa zaplanowana na ten rok kontrola wszystkich spółek należących do grupy kapitałowej PKP. Dodał, że kontrolerzy będą sprawdzać _ wszystkie poczynania _ spółek, co oznacza, że będzie również sprawdzona kwestia zakupu pociągów Pendolino. Biedziak poinformował również, że raport pokontrolny powinien być gotowy wiosną 2014 roku.

PKP Intercity kupiło pociągi od koncernu Alstom w maju 2011 r. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/godz., budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Koszt samych pociągów to ok. 400 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t251857.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/problemy;w;lot;pis;zlozy;wniosek;do;nik,113,0,1426801.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wniosek do NIK o kontrolę w LOT _ Działania prezesów tej firmy mogły przyczynić się do poważnych strat finansowych _ - uważają Dawid Jackiewicz i Adam Kwiatkowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t272561.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;skontrolowala;projekt;ochrony;przeciwpowodziowej;w;dorzeczu;odry,128,0,1425280.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NIK: opóżnienia w budowie zwiększą koszty Choć upłynęło już prawie 80 procent czasu przewidzianego na realizację inwestycji przeciwpowodziowych, to nakłady finansowe są na poziomie niewiele ponad 12 procent zaplanowanych kwot.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t282760.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybuch;gazu;w;jankowie;przygodzkim;prezes;nik;nie;wyklucza;kontroli,139,0,1424011.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kontrola NIK po wybuchu gazu. Kiedy? Kontrola będzie możliwa dopiero wówczas, gdy prokuratura i inne instytucje, które prowadzą postępowania po wybuchu, przekażą Najwyższej Izbie Kontroli stosowne dokumenty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t190328.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;chce;by;nik;zbadala;dzialalnosc;nowaka;jako;ministra;transportu,201,0,1422537.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NIK przyjrzy się działalności byłego ministra? Lider TR zapowiedział, że jego partia chce zwiększyć wysokość środków przeznaczanych na kulturę do 1 proc. budżetu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)