Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk zdecydowanie: nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy

0
Podziel się:

Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej będziemy mówili jednym głosem w sprawie Ukrainy - zapewnia Donald Tusk.

Donald Tusk zdecydowanie: nie ma zgody na łamanie integralności Ukrainy
(PAP/Radek Pietruszka)

Nie można działać agresywnie i destabilizować sytuację na Ukrainie, zaś Unia Europejska musi w sprawie Kijowa mówić jednym głosem - oświadczyli premier Donald Tusk i szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka. Opowiedzieli się też za współpracą w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

_ - Polska, Czechy, jestem przekonany, że dotyczyć to będzie całej Grupy Wyszehradzkiej i mam nadzieję wszystkich państw Unii Europejskiej - będziemy mówili jednym głosem, a ten głos będzie oznaczał brak zgody na łamanie integralności Ukrainy, na działania agresywne, na destabilizację na całej Ukrainie, a w szczególności na Półwyspie Krymskim _ - powiedział Tusk na wspólnej z Sobotką konferencji prasowej w Warszawie.

Jak mówił razem z czeskim premierem uzgodnili bardzo podobne stanowisko na najbliższą, czwartkową Radę Europejską w sprawie Ukrainy. Jego zdaniem wspólne stanowisko _ świadczy o tym, że w Europie dojrzewa decyzja o działaniach oczywiście rozsądnych, odpowiedzialnych, ale równocześnie stanowczych, na tyle, na ile Unia jest gotowa _.

_ - Muszę powiedzieć, że to kolejny dzień, kiedy mogę odpowiedzialnie potwierdzić, że wspólnota Zachodu, w tym państwa Unii Europejskiej, zdaje egzamin, ponieważ mimo ryzyk, napięć, poważnych interesów ekonomicznych, staramy się mówić jednym głosem _ - ocenił szef polskiego rządu.

Sobotka przekonywał, że w sprawie Ukrainy powinny być podejmowane skoordynowane działania na forum Grupy Wyszehradzkiej, Unii i NATO. _ - Tak samo jak dla rządu polskiego i dla nas, nie do przyjęcia jest naruszenie suwerenności Ukrainy, naruszanie umów międzynarodowych i jednoznacznie domagamy się podjęcia takich działań dyplomatycznych, które doprowadzą do tego, że takich naruszeń nie będzie _ - oświadczył.

_ - W tak ważnej chwili Unia Europejska i NATO powinny mówić jednym głosem wspieramy utrzymanie integralności terytorialnej Ukrainy, jako ważnego warunku, aby sytuacja w regionie mogła się ustabilizować _ - podkreślił premier Czech.

Tusk poinformował, że rozmawiał z Sobotką również o kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jak ocenił, Warszawa i Praga zdają sobie sprawę, że niezależność energetyczną obu państw trzeba _ budować poprzez zdolność do wymiany gazu w obu kierunkach _. _ To jest warunek prowadzenia suwerennej polityki i dotyczy całego świata _ - podkreślił.

Polski premier zwrócił uwagę na znaczenie budowanego terminalu LNG w Świnoujściu oraz szansę zwiększenia możliwości interkonektorów gazowych łączących kraje regionu.

Sobotka - jako priorytety współpracy bilateralnej z Polską - wymienił m.in. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i połączenie rynku energetycznego państw Grupy Wyszehradzkiej i UE. _ - Ten temat widzimy dzisiaj z zupełnie innego punktu widzenia, w sytuacji napięcia na Ukrainie. Projekty, które będą zwiększały bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczną powinny mieć priorytet, jeśli chodzi o finansowanie z funduszy europejskich _ - zaznaczył.

Kolejnym priorytetem - według premiera Czech - jest połączenie infrastruktury drogowej - autostrad i dróg szybkiego ruchu - Polski i Czech. Trzeci ważny temat to zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska na Północnych Morawach, na Śląsku i w Małopolsce. _ Staramy się podjąć kolejne działania w tym kierunku _ - powiedział Sobotka.

Według CIR zadeklarowano _ podjęcie środków na rzecz poprawy jakości środowiska i powietrza na Śląsku i czeskich Morawach _. Tusk ocenił, że wspólne działania powinny pozytywnie wpłynąć na czystość powietrza na Śląsku i na Morawach.

Premierzy Polski i Czech podkreślali bardzo dobre, serdeczne relacje łączące oba kraje. _ Mamy bardzo dobre stosunki gospodarcze, możemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej koordynować nasze stanowiska _ - przekonywał Sobotka.

Sobotka poinformował, że zaprosił przedstawicieli polskiego rządu do Czech; wizyta miałaby się odbyć w drugiej połowie roku, po wyborach samorządowych w obu krajach. Była to pierwsza wizyta czeskiego premiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu 29 stycznia 2014 roku. W wizycie uczestniczyli również ministrowie: środowiska, przemysłu i handlu oraz transportu, którzy odbywali równoległe spotkania ze swoimi polskimi odpowiednikami.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk: Groźba konfliktu na Krymie jest realna Premier Donald Tusk zapowiada brak akceptacji Zachodu dla działań Rosji. Pojutrze w tej sprawie ma się zebrać Unia Europejska.
Żołnierze rosyjscy zajmują Krym. Czy to już wojna? Eksperci martwią się, że może to być początek wielkiego międzynarodowego konfliktu.
Krym zadowolony z "bratniej pomocy" Nareszcie będziemy z Rosją! Brawo Putin! To bratnia pomoc! - radośnie wykrzykują ludzie w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)