Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk na uroczystym pogrzebie

0
Podziel się:

W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyły też liczne delegacje kaszubskie ze sztandarami. Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe.

Donald Tusk na uroczystym pogrzebie
(PAP/Adam Warżawa)

1/9

fot: PAP/Adam Warżawa

Na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu pochowano profesora Brunona Synaka, socjologa, działacza kaszubskiego i samorządowego. Przemawiając nad grobem szef rządu podkreślił, że Synak dobrze przysłużył się ojczyźnie w wielu wymiarach, nie oczekując za to żadnego rozgłosu.

_ - Był człowiekiem, który wyrażał, być może najpełniej z nas wszystkich, to co jest kluczowe w naszych pomorsko-kaszubskich cnotach. Był człowiekiem do bólu konkretnym, bardzo powściągliwym, skromnym, ale tę najważniejszą cnotę, którą posiadł i którą się dzielił z nami, to był, jakże rzadki, dar porządkowania bałaganu, który tak często towarzyszy każdemu z nas w naszym życiu i życiu wspólnoty _ - podkreślił Tusk.

Premier dodał, że Synak odznaczał się też odwagą cywilną _ bez efektów specjalnych _. - _ Tak naprawdę, kiedy dziś myślę o tobie, to przypominam sobie ciebie właściwie w takich najbardziej prozaicznych rolach. Pamiętam, kiedy w naszym Sulęczynie wybiegłeś z nami na boisko i grałeś tak jak żyłeś: z pasją, w sposób prosty i bardzo uczciwy. Jak taki kaszubski chłopak zawadiacki, ale zawsze bardzo fair. Chcę ci powiedzieć, że jak minie zima i będziemy sobie siedzieli nad jeziorem Gowidlińskim - bo my przecież najlepiej wiemy, że niebo zaczyna się gdzieś tam między Sulęczynem a Gowidlinem - to wierzymy, że jeszcze cię tam zobaczymy _ - mówił Tusk.

Ceremonię pogrzebową prowadził były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Trumna okryta była flagą kaszubską. W pogrzebie uczestniczyli m.in. wojewoda i marszałek pomorski oraz prezydent Gdańska oraz wielu samorządowców. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyły też liczne delegacje kaszubskie ze sztandarami. Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe.

Pogrzeb poprzedziła msza żałobna w Katedrze Oliwskiej. Część liturgii została odprawiona w języku kaszubskim. Abp Gocłowski przypomniał w kazaniu słowa prof. Synaka, który przyznawał, że _ jego dusza jest do głębi kaszubska _.

_ - Byłeś odważny w swoim widzeniu świata, nie kierowałeś się dyplomacją, czy jakimiś układami. Po prostu mówiłeś: "jestem Kaszubem, który jest zakorzeniony w tradycji głęboko religijnej, która rzutuje na moją postawę etyczną" _ - powiedział arcybiskup.

Brunon Synak zmarł w środę po długiej chorobie w jednym z gdańskich szpitali. Miał 70 lat. Urodził się 23 października 1943 r. w małej miejscowości na Kaszubach. Z wykształcenia był pedagogiem i socjologiem. Od 1973 r. pracował na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pełnił m.in. funkcję wicedyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii oraz - w latach 1998-2011, kierownika Zakładu Socjologii Ogólnej na Wydziale Nauk Społecznych.

W latach 80. ub.w. Synak był też prorektorem do spraw studenckich UG, a w latach 90. - rektorem do spraw kształcenia. Wykładał też w innych uczelniach wyższych.

W latach 1998-2004 Synak był prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od 1998 r. działał też w Sejmiku Województwa Pomorskiego: w jego pierwszej kadencji był wiceprzewodniczącym z ramienia AWS, a w kolejnych dwóch kadencjach - przewodniczącym z ramienia PO. Za swoją działalność naukową i samorządową był wielokrotnie odznaczany, m.in. - w 2010 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Synak napisał wiele prac socjologicznych. Wśród książek jego autorstwa znalazły się m.in. _ Problemy starych rolników _ (1976), _ Migracja i adaptacja ludzi starszych do środowiska miejskiego _ (1982), _ Młodzi emeryci _ (1987), _ Kaszubska tożsamość. Ciągłość i zmiana _ (1998), _ Polska starość _ (2002) oraz autobiograficzna pozycja _ Moja kaszubska stegna _ (2010).

Czytaj więcej w Money.pl
Premier pojedzie na pogrzeb Thatcher? Premier Donald Tusk powiedział dzisiaj, że nie wyklucza swego udziału w pogrzebie byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher.
Tusk: Janukowycz i tak nie podpisałby umowy - _ Naszym zadaniem w Europie jest, aby te drzwi były otwarte, niezależnie od tego, kto rządzi w Kijowie, ale nikt nie zastąpi Ukraińców w podjęciu tej decyzji _ - mówił w Brukseli Tusk.
Arłukowicz straci stanowisko? Niewykluczone - _ Jeśli minister zdrowia nie skróci kolejek, przyjdzie nowy, który to zrobi _ - zaznacza Donald Tusk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)