Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk nadal będzie przewodniczącym PO?

0
Podziel się:

1 grudnia Tusk obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Tuż po wyborze na tę funkcję zapowiedział, że zrzeknie się szefowania Platformie.

Donald Tusk nadal będzie przewodniczącym PO?
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

_ Były premier powinien zostać honorowym przywódcą PO _ - uważają premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Kopacz podkreśla, że Tusk zostawia Platformę w dobrej kondycji.

Kopacz była pytana przez dziennikarzy w Sejmie o sobotnią konwencję PO, podczas której Donald Tusk ma złożyć rezygnację z kierowania partią i przekazać obecnej premier władzę w PO.

1 grudnia Tusk obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Tuż po wyborze na tę funkcję zapowiedział, że zrzeknie się szefowania Platformie. Zgodnie ze statutem PO w razie rezygnacji przewodniczącego władzę obejmuje jego pierwszy zastępca, czyli obecnie Ewa Kopacz. Wybory przewodniczącego Platformy mają odbyć się po wyborach parlamentarnych w 2015 r.

_ Kończy się pewien rozdział również w życiu Platformy. Jutro, oprócz tego, że będziemy wspominać czas, kiedy na czele PO stał Donald Tusk, będziemy mu dziękować za lata wspólnej pracy _ - powiedziała w piątek Kopacz.

_ Zostawia partię w dobrej kondycji _ - oceniła. Podkreśliła, że Tusk powinien zostać honorowym przewodniczącym Platformy. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski, pytany, czy po nowej szefowej PO spodziewa się nowego stylu zarządzania partią, odparł, że _ styl mamy już inny _.

Według Sikorskiego, na sobotniej konwencji PO działacze Platformy podziękują Tuskowi za zwycięstwa, do których przez tyle lat prowadził partię oraz za to _ jak dodał prestiżu Polsce, przechodząc na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej _. _ Będzie to wielki, ważny dzień w historii Platformy Obywatelskiej, a ponieważ jesteśmy partią rządzącą, to też bardzo ważny dzień dla Polski _ - ocenił.

Sikorski pytany był także o pomysł, by Tusk został honorowym przewodniczącym PO. Marszałek Sejmu ocenił, że to _ naturalny pomysł, bo nikt Platformie nie przysporzył tylu sukcesów, co on, więc taki honor mu się po prostu należy _.

W sobotnim zjeździe PO ma wziąć udział ponad tysiąc delegatów, w tym wielu kandydatów w wyborach samorządowych. Głos podczas konwencji mają zabrać Tusk i Kopacz. Ustępujący lider Platformy ma podsumować 11 lat swego przewodniczenia i pożegnać się z działaczami partii; przemówienie Kopacz ma z kolei odnosić się do przyszłości, również do nadchodzących wyborów.

Tusk kieruje partią od czerwca 2003 roku. Pod jego kierownictwem PO brała udział w kolejnych wyborczych starciach: zwyciężyła w pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r., w wyborach do Sejmu i Senatu oraz prezydenckich w 2005 r. przegrała z PiS (Tuska pokonał w II turze wyborów Lech Kaczyński).

Później Platforma odnotowała zwycięstwo w siedmiu kolejnych wyborach: samorządowych w 2006 r.(zdobyła najwięcej mandatów w sejmikach województw), parlamentarnych w 2007 r., do europarlamentu w 2009 r., prezydenckich (wygrał kandydat PO Bronisław Komorowski) i samorządowych w 2010 r., parlamentarnych w 2011 r. oraz tegorocznych do PE.

Platforma to pierwsza w historii Polski formacja polityczna, która dwa razy w rzędu wygrała wybory parlamentarne, a Tusk objął po nich stanowisko premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubezpieczenie od bezrobocia w Unii Europejski system ubezpieczenia od bezrobocia, z którego korzystałyby dotknięte kłopotami gospodarczymi kraje członkowskie UE, mógłby zdaniem niektórych europosłów i ekspertów zneutralizować największe wstrząsy społeczne w sytuacji poważnego kryzysu.
Co zrobi Barroso? Eksperci podzieleni Jedno jest pewne: przez najbliższe miesiące ustępujący szef Komisji Europejskiej zamierza pozostać w Brukseli i poświęcić się pracy naukowej.
Tusk z ofensywą ws. unii energetycznej Na początku kwietnia premier Donald Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)