Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
domy dziecka
20.12.2014 11:13

Dom dziecka w Lidzbarku skontrolowany. "Pozaregulaminowe kary"

Placówkę sprawdziło starostwo oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Imgorthand/iStockphoto)
Zdjęcie ilustracyjne

W placówce dochodziło do niewłaściwych zachowań części personelu wobec wychowanków, które miały charakter nieregulaminowych kar - wynika z kontroli przeprowadzonej przez starostwo w Działdowie.

Starostwo w Działdowie, które nadzoruje niepubliczny dom dziecka w Lidzbarku, skontrolowało placówkę w związku z sygnałami o niewłaściwym traktowaniu wychowanków oraz dochodzeniem w tej sprawie, wszczętym pod koniec listopada przez policję. Kontrola miała potwierdzić, czy dochodziło tam do poniżania lub innych form przemocy wobec dzieci.

Jak poinformował dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Działdowie Tadeusz Modzelewski, raport z tej kontroli zostanie w najbliższych dniach przedstawiony radzie powiatu. Według niego, w placówce były stosowane niewłaściwe metody wychowawcze.

_ - Były to pojedyncze przypadki stosowania kar pozaregulaminowych przez dyrektorkę, jej zastępcę i jedną lub dwie wychowawczynie _ - wyjaśnił. Wszystkie te osoby są obecnie odsunięte od pracy z dziećmi; ogłoszono już konkurs na nowego dyrektora placówki.

Modzelewski powiedział, że jedną z kar było zamykanie wychowanka na 2-3 godziny w izolatce przeznaczonej dla chorych. Jego zdaniem zdarzały się też poniżające uwagi i krzyczenie na dzieci. Za najbardziej drastyczny uznał przypadek potraktowania chłopców, którzy obrzucili ściany jadalni owocami kiwi: na oczach innych dzieci byli oni polewani przez dyrektorkę wodą z sokiem tych owoców, co miało charakter publicznej kary i mogło być dla nich upokarzające.

_ - Takich bezprawnych metod dyscyplinowania nie można pochwalać. Placówka ma opracowany regulamin, który wyznacza dopuszczalny system nagród i kar, co powinno przynosić pozytywne skutki. Za przewinienie można ukarać choćby zmniejszeniem kieszonkowego _ - powiedział Modzelewski.

Wcześniej dom dziecka w Lidzbarku został skontrolowany przez przedstawicieli biura Rzecznika Praw Dziecka, które oceniło, że mogło dochodzić tam do _ naruszenia praw dziecka _. Rzecznik zalecił wówczas zapewnienie wychowankom stałej opieki psychologiczno-pedagogicznej oraz odsunięcie od kontaktu z dziećmi kierownictwa placówki. Jednocześnie skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Dochodzenie w sprawie podejrzenia znęcania się nad wychowankami przez kierownictwo lidzbarskiego domu dziecka prowadzi obecnie Prokuratura Rejonowa w Ostródzie. Ze względu na charakter sprawy zostało ono - na wniosek Rzecznika Praw Dziecka - objęte nadzorem przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu.

Działający od pięciu lat dom dziecka w Lidzbarku (potocznie nazywanym Lidzbarkiem Welskim) to dwie sąsiadujące ze sobą niepubliczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, prowadzone przez stowarzyszenie. Przebywa w nich 44 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Obie placówki miały dotychczas bardzo dobrą opinię. Były wielokrotnie kontrolowane - nie stwierdzono wcześniej żadnych uchybień.

Czytaj więcej w Money.pl
Surowe kary za wysyłanie reklamowych e-maili Od 25 grudnia nie będzie można wysyłać reklamowych e-maili i prowadzić akcji telemarketingowych do osób i firm, które nie wyraziły na to zgody. Za naruszenie tego przepisu przedsiębiorcy grozi kara do 3 proc. rocznych przychodów.
Gigantyczna kara dla producentów kopert Zdaniem KE ukarane przedsiębiorstwa sztucznie podnosiły ceny swych produktów w latach 2003 -2008.
UOKiK karze duży sklep internetowy. Dlaczego? Urząd zakwestionował reklamę informującą o darmowej dostawie zamówionego towaru. Nałożył bardzo duża karę.
Tagi: domy dziecka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz