Notowania

archiwa
19.11.2009 13:23

Dokumenty archiwalne dostępne w internecie

W wersji testowej można przeszukać m.in. zbiory Archiwów Państwowych w Poznaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eric1513/iStockphoto)

Pod adresem www.szukajwarchiwach .pl, na stronie udostępnionej w internecie przez Archiwa Państwowe, można przeszukiwać informacje o zbiorach oraz oglądać skany archiwaliów. Na razie jest to wersja testowa strony.

W tej chwili użytkownicy mogą przeszukiwać informacje o jednostkach archiwalnych ze zbiorów Archiwów Państwowych w Poznaniu oraz Lublinie (wraz z oddziałami).

Budowę systemu prowadzi Narodowe Archiwum Cyfrowe.
W przypadku lubelskiej instytucji, w internecie można oglądać również kopie cyfrowe części zbiorów tego archiwum. Są to m.in. zdigitalizowane akta cechów i organizacji rzemieślniczych w Lublinie z okresu ponad 400 lat (1532-1957), materiały Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (1919 -1939), Związku Walki Zbrojnej - lubelskiego okręgu Armii Krajowej (1940-1945), Polskiej Armii Wyzwoleńczej (1950) czy Komendy Obrońców Polski (1940-1943).

Docelowo w systemie mają się znaleźć materiały ze wszystkich archiwów państwowych.

Rozpoczęcie testów internetowej wyszukiwarki jest jednym z etapów projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej _ ZoSIA _. Został on zainicjowany w 2007 roku przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr Sławomira Radonia.

Celem projektu jest udostępniania w internecie kompletnych zbiorów archiwów państwowych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: archiwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz