Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dojdzie do samorozwiązania Sejmu?

0
Podziel się

Według SP zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku to kolejny dowód na kompromitację partii rządzącej.

Dojdzie do samorozwiązania Sejmu?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bErGPaEl

_ Solidarna Polska złoży taki wniosek _- poinformował lider SP Zbigniew Ziobro. Według SP zjazd wyborczy PO na Dolnym Śląsku to kolejny dowód na kompromitację partii rządzącej, a Polska potrzebuje szansy, której od rządu Tuska nie dostanie.

Politycy pozostałych sejmowych ugrupowań na ogół z dystansem podchodzą do inicjatywy SP, uznając ją za mało realną. O tym, że władze SP zarekomendowały klubowi sejmowemu partii złożenie wniosku o skrócenie kadencji Sejmu Ziobro poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej. Klub ma podjąć decyzję w tej sprawie w środę.

Zgodnie z konstytucją, Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów - czyli minimum 307 głosami. Projekt uchwały ws. skrócenia kadencji może złożyć: prezydium Sejmu, komisja sejmowa lub grupa 15 posłów. Klub SP liczy 17 posłów. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu.

bErGPaEn

_ Albo jest się za skorumpowaną władzą, albo przeciw tej władzy _ - oświadczył Ziobro na konferencji. Dodał, że - jego zdaniem - obecny rząd _ wielokrotnie już się skompromitował _, zatem przyspieszone wybory parlamentarne są najlepszym możliwym rozwiązaniem. _ SP jest za nowym otwarciem, Polska potrzebuje szansy, której od rządu Donalda Tuska nie dostanie _ - zaznaczył. Lider SP zaapelował o poparcie wniosku szczególnie do posłów opozycji. _ Mam nadzieję, że okaże się, że w polskim Sejmie nie wygra partia +przyspawanych do stołków+ czy +przywiązanych do politycznych konfitur+ tylko ludzi przyzwoitych _ - mówił.

Dodał, że nie wyklucza _ wielkiej niespodzianki _ w sprawie poparcia takiego wniosku, ponieważ - jego zdaniem - Platformie coraz trudniej jest o większość w parlamencie. _ Nie wyobrażam sobie ponadto, by PiS - cokolwiek teraz by mówił - w chwili głosowania zawarł +cichy układ+ z obecnie rządzącymi _ - powiedział Ziobro

Politycy pozostałych sejmowych ugrupowań w większości krytycznie ocenili inicjatywę SP. _ Ja to traktuję jako klasyczną zagrywkę pod publiczkę, do czego nas Zbigniew Ziobro przyzwyczaił _ - skomentował wniosek Solidarnej Polski Paweł Olszewski (PO). Solidarną Polskę nazwał _ rachitycznym ugrupowaniem _. Zwrócił też uwagę, że Ziobro zapowiada wniosek o samorozwiązanie Sejmu, chociaż nie jest posłem krajowym, a europarlamentarzystą.

Z kolei rzecznik PSL Krzysztof Kosiński zapowiedział, że PSL _ nie będzie popierało nieudolnych inicjatyw mających na celu wyłącznie medialne zaistnienie _. _ Politycy Solidarnej Polski zachowują się tak, jakby mogli w tym kraju o czymkolwiek decydować. Wiarygodność wniosku jest wprost proporcjonalna do ich politycznej pozycji _ - stwierdził rzecznik PSL.

bErGPaEt

_ Nie _ inicjatywie SP mówi też SLD. _ 17-osobowy klub Zbigniewa Ziobry chce skracać kadencję Sejmu, co wymaga zgody 307 posłów. Już samo to pokazuje, że jest to farsa i komedia. Niech Zbigniew Ziobro rozpocznie od próby skrócenia kadencji Parlamentu Europejskiego, bo przecież tam jest jego miejsce _ - ironizował w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie szef Sojuszu Leszek Miller.

Nieco inaczej do sprawy wniosku pochodzi Twój Ruch. Według Łukasza Gibały, wniosek SP to pomysł _ mało realny _, bo - jak mówił - nie wierzy, by poparło go 2/3 ustawowej liczby posłów. Dodał jednak, że będzie rekomendował swojej partii poparcie go. _ Generalnie Twój Ruch uważa, że formuła obecnego rządu się wyczerpała, ten rząd traci wiarygodność, w związku z tym im szybciej doszłoby do zmiany rządu - a drogą do tego rzeczywiście mogłyby być przyspieszone wybory - tym lepiej _ - uzasadniał.

Także PiS ma wątpliwości co do wniosku SP. _ Nasze stanowisko jest niezmienne. Przyśpieszone wybory - tak. Jesteśmy za tym, żeby skrócić ten Sejm, ale po wcześniejszym powołaniu rządu technicznego, który zrobi audyt polskiego państwa, gospodarki _ - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman. _ Solidarna Polska gdyby naprawdę chciała rozwiązać Sejm i zrobić tak jak trzeba, zagłosowałaby za naszym konstruktywnym wotum nieufności. Nie zrobili tego. Ich wniosek to zwracanie na siebie na siłę uwagi _ - dodał rzecznik PiS.

26 października na zjeździe dolnośląskiej PO Grzegorz Schetyna przegrał rywalizację o funkcję szefa regionu z Jackiem Protasiewiczem. Po wyborach upublicznione zostały przez _ Newsweek _ nagrania, z których wynika, że dwaj posłowie PO mieli namawiać dwóch działaczy PO do głosowania na Protasiewicza, sugerując w zamian pomoc w znalezieniu pracy. Jak ocenił Ziobro, decyzja zarządu Platformy, że nie będzie powtórnych wyborów władz partii na Dolnym Śląsku, a osoby nagrane i te, które nagrywały są zawieszone w prawach członka partii, świadczy o _ kierowaniu się przez PO zasadą omerty _ oraz _ wypalaniu przez Donalda Tuska nie korupcji, ale tych, którzy ją ujawniają _.

bErGPaEu
Czytaj więcej w Money.pl
Gowin uderza w szefa rządu i zapowiada.... - _ Donald Tusk deklarował, że chce walczyć z klasą próżniaczą, a dziś jest jej patronem _ - pisze w liście otwartym były poseł Platformy.
Ziobro rozważa wniosek o rozwiązanie Sejmu Zgodnie z konstytucją, Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów
Dojdzie do rozpadu Platformy Obywatelskiej? _ Walka między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną przybiera postać samonapędzającej się paranoi. _ - uważa socjolog Jarosław Flis.
bErGPaEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)