Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Doda obraziła Biblię, bo chciała prowokować

0
Podziel się:

Za takie ataki karano, ale w bardzo odległej przeszłości, nie w XX wieku - zeznała historyk Ewa Wipszycka-Bravo w procesie Dody. Chodzi o określenie autorów Biblii jako naprutych winem i palących jakieś zioła.

Doda obraziła Biblię, bo chciała prowokować
(Remigiusz Józefowicz/CC/Wikipedia)

Za ataki na Biblię karano, _ ale w bardzo odległej przeszłości, nie w XX wieku _ - zeznała historyk Ewa Wipszycka-Bravo w procesie Dody, oskarżonej o obrazę uczuć religijnych dwóch osób. Chodzi o określenie autorów Biblii jako _ naprutych winem i palących jakieś zioła _.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa kontynuował proces pod nieobecność przebywającej na urlopie Doroty Rabczewskiej (na co się zgodziła). W rozpoczętym w maju - z oskarżenia publicznego - procesie piosenkarce grozi do 2 lat więzienia.

Latem 2009 r. w wywiadzie prasowym stwierdziła ona, że _ bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię _, bo - jej zdaniem - _ ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła _. Pytana, o kim mówi, dodała: _ O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie _.

Zawiadomienie w prokuraturze złożył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak (w procesie jest oskarżycielem posiłkowym). Zarzucił Rabczewskiej przestępstwo znieważenia przedmiotu czci religijnej i obrażenia uczuć religijnych, m.in. chrześcijan i żydów. Drugie doniesienie złożył senator PiS Stanisław Kogut (nie chciał być oskarżycielem posiłkowym).

Mokotowska prokuratura oskarżyła Dodę, że obraziła uczucia religijne Nowaka i Koguta. Kodeks karny stanowi: _ Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _.

W śledztwie Doda nie przyznała się do zarzutu. _ - Jeśli ktoś jest głęboko wierzący, to nie sądzę, by taka drobnostka mogła kogoś obrazić _ - mówiła. Dodawała, iż nie miała zamiaru nikogo obrazić, bo _ jest pokojowo nastawiona do ludzi _. Według niej _ napruty _ oznacza _ pozytywnie nastawiony _, _ wino było mszalne _, a _ zioła z pewnością były lecznicze, bo wtedy aspiryny nie było _. Deklarowała, że nie jest wierząca, a jej słowa to _ rodzaj przenośni _. Zaznaczyła, że do swych słów podchodzi z _ poczuciem humoru i dystansem _ i nie można ich traktować poważnie. Dodała, że Nowak utrudnia życie artystom, uniemożliwiając im koncerty.

Dziś jako biegła zeznawała prof. Wipszycka-Bravo, emerytowana profesor Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z największych autorytetów historii starożytnej w Polsce. Była ona autorem opinii w sprawie. Jej zdaniem słowa Dody _ mogą godzić bezpośrednio w autorytet Pisma Świętego _.

Na drugiej stronie przeczytasz opinię historyk zeznającej w procesie Dody

Prof. Wipszycka-Bravo zeznała, że Stary Testament to _ ogromny zbiór dzieł literackich, który powstał na przestrzeni niemal tysiąca lat i miał różnych autorów _. _ Część z nich to postacie historyczne; część tekstów ma charakter anonimowy _ - dodała. Jako autorów Biblii, traktowanych z czcią i szacunkiem, wymieniła m.in. proroków.

_ - Historyk nie wypowiada się na temat natchnionego charakteru świętych pism jakiejkolwiek religii; może tylko stwierdzić, że istnieje grupa ludzi, która słyszy w tych księgach głos Boga, a autor jest jego narzędziem _ - oświadczyła profesor. _ Sobór Watykański II próbował pogodzić ze sobą natchniony charakter Pisma, a jednocześnie występowanie w tekście Biblii pomyłek i błędów _ - dodała, podkreślając, że autorzy świętych ksiąg nie byli pozbawieni swej ludzkiej natury.

_ - Czy może pani wykluczyć, że żaden z autorów Biblii nie nadużywał wina _ - pytał obrońca Dody mec. Sergiusz Doniecki. _ - Jesteśmy w kulturze środziemnomorskiej, gdzie spożywanie wina jest rzeczą naturalną; historyk nie może zaś się wypowiadać o jego nadużywaniu _ - odpowiedziała biegła. Pytana, czy w tamtych czasach ludzie czymś się odurzali, odparła: _ Zawsze znano sposoby wprowadzania się w trans _. _ A czy używano wtedy ziół? _ - indagował adwokat. _ Oczywiście _ - padła odpowiedź.

Biegła mówiła, że wiele razy w historii _ wyśmiewano te epizody Biblii, które nie godziły się ze współczesną mentalnością; zarzucano jej też nieprawdę - większość tych zarzutów oddalono w wyniku badań naukowych _. _ - Autorów takich ataków karano, ale w bardzo odległej przeszłości, nie w XX wieku _ - podkreśliła.

Drugi biegły prof. Tadeusz Zgółka, językoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zeznał, że wypowiedzi Dody są charakterystyczne, np. słowo _ zajebisty _ jest używane przez nią częściej niż przez ludzi wykształconych. _ - Sensem komunikacyjnym jej wypowiedzi jest prowokacja; ona chce być solą w oku _ - dodał.

Proces odroczono do 5 października. Mec. Doniecki powiedział, że proces _ wkracza w rejon konstytucyjnej zasady wolności słowa _, a każdy ma prawo do swych poglądów. Adwokat podkreśla, że Doda nie autoryzowała swego wywiadu.

Początkowo w 2009 r. prokuratura odmówiła śledztwa, uznając, że nie było przestępstwa. Potem sąd uznał zażalenie Nowaka i nakazał śledztwo. W kwietniu 2010 r. prokuratura wysłała akt oskarżenia. Biegli - językoznawca i dwaj biblioznawcy (świecki i duchowny) częściowo uznali, iż Doda znieważyła publicznie przedmiot czci religijnej. Biblia jest przedmiotem czci religijnych dla chrześcijan - przypomniał biegły duchowny (nie stawił się w środę).

W sierpniu 2010 r. sąd odmówił uwzględnienia wniosku obrony o umorzenie sprawy wobec braku cech przestępstwa lub znikomej szkodliwości czynu. _ Nie można mówić, że czyn oskarżonej ma znikomą szkodliwość społeczną. Choć pokrzywdzonych w sprawie ustalono dwóch, to pani Rabczewska jest osobą publiczną, której postawa i styl bycia może stanowić wzór do naśladowania _ - uznał sąd.

Doda wygrywa cywilne procesy, które wytacza - m.in. z _ Faktem _, _ Super Expressem _ i z raperem Mieszkiem Sibilskim, który nazwał ją _ blacharą _. W 2007 r. Komisja Etyki TVP jako _ wulgarne _ i _ obsceniczne _ oceniła zachowanie Dody, która była wówczas jurorką w programie _ Gwiazdy tańczą na lodzie _. Widzowie telewizji publicznej mogli wówczas usłyszeć dialog między Rabczewską a Przemysławem Saletą: _ Saleta, ciągnij fleta _; _ Doda, zrób mi loda _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t20788.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czy;w;sejmie;jest;miejsce;na;gwiazde;dawida,173,0,768173.html) Czy w Sejmie jest miejsce na Gwiazdę Dawida? Powinna zawisnąć obok katolickiego i prawosławnego krzyża, uważa Janusz Palikot.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t128579.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/bankiet;z;doda;miliarderzy;maja;fantazje,137,0,750473.html) Bankiet z Dodą? Miliarderzy mają fantazję Podwodna gra w szachy, afrykańskie safari. Polscy miliarderzy nie lubią nudy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t128415.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;religia;nie;moze;dyktowac;prawa,235,0,749803.html) Sarkozy: Religia nie może dyktować prawa Prezydent Francji przestrzegł jednocześnie przed nieufnością wobec islamu.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)