Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dobre wieści dla Tuska. PSL w końcu zgodzi się na zmiany

0
Podziel się:

W Sejmie zakończyła się debata nad expose Donalda Tuska. 130 posłów zadaje premierowi pytania, na które ten odpowie w sobotę.

Dobre wieści dla Tuska. PSL w końcu zgodzi się na zmiany
(Piotr BLAWICKI/East News)

aktualizacja: 21:40

Zanim posłowie przystąpili do zadawania pytań przedstawiciele ugrupowań sejmowych ocenili wystąpienie programowe premiera.

_ ** __ - PSL proponuje połączenie instytucji zbierających daniny publiczne, dwukrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku, nie sprzeciwia się też ewolucyjnym zmianom w KRUS _ - zapowiedział to podczas debaty nad expose premiera Donalda Tuska przewodniczący klubu PSL Jan Bury.

_ - Największe oszczędności widzę u pana ministra Rostowskiego. Wierzę w to, że po czterech latach planowania, dyskutowania, podawania różnych informacji, w końcu pan minister u siebie, w swoim resorcie, w swoim pionie dokona dużej rewolucji _ - oświadczył Bury.

Jego zdaniem, należy zmodernizować anachroniczny system podatkowy w naszym kraju, ale też przeprowadzić reformę dotyczącą danin publicznych. Zwrócił uwagę, że nasi sąsiedzi z Czech, Węgier, Niemiec, ale też Francuzi, czy Brytyjczycy daniny publiczne - od podatków, ubezpieczeń, aż po cła - zbierają za pośrednictwem jednej instytucji, natomiast w Polsce jest ich kilka.

_ - Nie wiem, czy macie państwo świadomość, że ZUS zatrudnia około 50 tys. ludzi _ - mówił Bury. Jego zdaniem, można to zmienić tak, by wszystkie instytucje zbierające daniny publiczne - których funkcjonowanie obecnie kosztuje około 9 mld zł rocznie - były połączone. Jak ocenił, tworząc jedną instytucję można zaoszczędzić połowę tych pieniędzy.

Bury krytykował też system interpretacji podatkowych. Zwracał uwagę, że różnią się one w zależności od izby skarbowych, które je wydają. Żartował, że najbardziej poczytną książką w naszym kraju jest leksykon podatku VAT. Polityk PSL ocenił, że mądra decyzja ministra finansów upraszczająca podatki i procedury może zmienić ten stan rzeczy.

Szef klubu Stronnictwa opowiedział się też za podniesieniem z 4 do 10 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Ocenił, że na systemie ulg zyskują tak naprawdę bogaci, a najgorzej mają ci, którzy mają niskie zarobki.

Poseł PSL oświadczył, że jego ugrupowanie nie będzie się sprzeciwiało ewolucyjnym zmianom w KRUS. - _ Wszyscy oczekują, że jak premier Donald Tusk mówi: KRUS, wieś, podatek dochodowy, ubezpieczenia zdrowotne, to PSL zawyje z bólu. Nie, drodzy państwo, nie oczekujcie tego _ - powiedział.

Palikot: Tusk broni _ grube koty _

W swoim wystąpieniu Janusz Palikot zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze nowego rządu Donalda Tuska. Według jego oceny wystąpienie premiera rozczarowało, ponieważ szef rządu nie ma _ pomysłu na Polskę _, a wie tylko jak sprawować władzę we własnym ugrupowaniu.

Janusz Palikot uważa, że po 1989 roku żaden polityk nie miał takiego kredytu zaufania jak Donald Tusk i jego partia. W jego ocenie jest to znak, że społeczeństwo jest zdolne do pewnej ciągłości, dlatego wiele osób oczekiwało na szczegóły dzisiejszego expose - uważa Palikot.


Zobacz kim są ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Jednak zdaniem lidera Ruchu Palikota w wystąpieniu premiera nie było wystarczających rozwiązań prowadzących do ochrony państwa przed skutkami kryzysu. Powiedział również, że społeczeństwo oczekiwało, że po expose będą wiedzieć, w którą stronę kraj będzie zmierzać. _ - Wynika z tego, że Donald Tusk nie ma pomysłu na Polskę _ - podkreślił.

Lider Ruchu Palikota uważa, że z expose można wyciągnąć wnioski, że wiele grup społecznych będzie pokrzywdzonych. Wyjątkiem są _ grube koty _, których mianem Palikot określił uprzywilejowane grupy społeczne, których interesów broni rząd. Przypomniał, że pieniądze w pierwszej kolejności muszą trafić do osób biednych i dobrze wykształconych, ponieważ to one mogą uchronić kraj przed zapaścią gospodarczą.

Janusz Palikot uważa także, że w obecnej sytuacji w kraju brakuje więzi społecznej, ponieważ mamy niski poziom zaufania społecznego, które jest niszczone między innymi przez przerośniętą biurokrację. Te czynniki wpływają negatywnie na dalszy rozwój kraju, o czym świadczyć będzie chociażby to, że nie jesteśmy w stanie stworzyć, ani jednej globalnej firmy - przestrzegł Palikot.

Prezes PiS:_ Polska suwerenność zagrożona _

Wcześniej szef PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie konsekwentnie sprzeciwiać się wejściu Polski do strefy euro oraz realizacji pakietu klimatycznego. To reakcja prezesa PiS-u na expose premiera Donalda Tuska.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego proces przyjmowania wspólnej europejskiej waluty i obecność w strefie euro oznaczałby katastrofę dla polskich przedsiębiorców, gospodarstw domowych i naszej suwerenności.

Według szefa Prawa i Sprawiedliwości szkodliwe wdrożenie pakietu klimatycznego, który ma wejść w życie w 2013 roku będzie oznaczać przeniesienie polskiego przemysłu za granicę. Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że skutki połączenia tych decyzji dla poziomu życia Polaków i polskiej suwerenności będą takie jak przegrana wojna. Prezes PiS-u zaapelował do rządu, by walczył w Unii Europejskiej o odroczenie wejścia w życie obowiązywania pakietu.

Jarosław Kaczyński mówił też, że nie należy podważać polskiej konsumpcji. Zdaniem szefa PiS-u jest to podstawa polskiego rozwoju i optymizmu, a zaciskanie pasa przez pracowników, drobnych i średnich przedsiębiorców jest niedobre. - _ Ci, co płacą podatki, nie powinni podlegać temu procesowi _ - zaznaczył Jarosław Kaczyński. Prezes PiS-u mówił też, że nie wolno atakować polskiej rodziny i nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której młodzi nie będą mieli pracy albo mieszkań.

Kryzys nie łomocze, on już tu jest

Wolę współpracy z rządem w najważniejszych dla Polski sprawach zadeklarował szef klubu SLD Leszek Miller. Choć zapowiedział poparcie dla niektórych postulatów expose premiera Donalda Tuska, to jednak SLD zagłosuje przeciw wotum zaufania dla rządu.

_ - Z tego co usłyszałem w expose, kryzys gospodarczy nie stuka do naszych dni, nie łomocze - jest już w przedpokoju, powiesił płaszcz, założył kapcie i zaczyna czuć się jak u siebie w domu. Wyczuł słabość i beztroskę gospodarzy, którzy zostawili drzwi otwarte w przekonaniu, że nie trzeba wiele robić, żeby wysokie fale same pominęły zieloną wyspę _ - mówił Miller podczas debaty nad expose Tuska.

W jego opinii okazało się, że _ nie jesteśmy +zieloną wyspą+, co więcej - w ogóle nie jesteśmy wyspą _. _ Aż dziw bierze, że ta banalna prawda była tak długo więziona w rządowych gabinetach _ - dodał były premier.

Jak zauważył, jeszcze w październiku _ rząd zapewniał, że nad wszystkim panuje, kraj ma się dobrze, a nawet jeszcze lepiej _. _ - Kiedy festiwal wyborczy się skończył, rząd zmienił zdanie. Informuje, że dobrze nie jest, a może być gorzej. Co prawda wielu tak przypuszczało, ale rząd napinał mięśnie i zapewniał, że jesteśmy dobrze przygotowani do nadejścia drugiej fali kryzysu. Okazuje się, że owe dobre przygotowanie to trzy warianty budżetu: zły, gorszy i jeszcze gorszy _ - ocenił szef klubu Sojuszu.

Jak dodał, jest jeszcze czwarty wariant: _ budżet mydlenia oczu, który rząd złożył w Sejmie tuż przed wyborami _.

Miller porównał rząd do przedsiębiorstwa, _ gdzie zarówno prezes tej firmy, jak i główny księgowy pracują od czterech lat w dziale promocji i marketingu _. Ale - podkreślił - _ największe i najpiękniejsze opakowanie, najładniejsza reklama nie rozwiążą problemów gospodarczych i społecznych: nie stworzą miejsc pracy, nie ogrzeją mieszkań, nie poprawią jakości służby zdrowia, nie zapobiegną masowym zwolnieniom, nie ustabilizują złotego i nie przezwyciężą kryzysu _.

Były premier zapewnił, że SLD odrzuca zasadę _ im gorzej, tym lepiej _. Przyznał, że sam doświadczał następstw tej postawy i dobrze wie, co ona oznacza, jakie niesie skutki dla państwa i obywateli. _ W ważnych sprawach i trudnych czasach rząd powinien podejmować współpracę z opozycją, a opozycja nie powinna bezrozumnie takiej współpracy odrzucać _ - uważa były premier.

_ * * _

Grupiński:_ Zapraszam opozycję do pracy _

Debatę nad expose rozpoczął szef klubu PO Rafał Grupiński. Jego zdaniem rząd PO i PSL to najlepszy gabinet jaki można było dzisiaj zbudować w Polsce na trudne czasy. Równocześnie zaprosił opozycję do merytorycznej dyskusji nad zmianami, które przedstawił w expose premier Donald Tusk.

Grupiński podkreślił, że nadchodzą takie czasy, w których potrzeba rozumu, rozwagi, ale i odwagi. _ - Potrzeba nam inteligentnego działania, potrzeba nam dobrych, trafionych zmian _ - zaznaczył.

Dodał, że liczy się z tym, iż opozycje będzie krytykować i atakować sens zmian, które zapowiedział w piątek szef rządu.

_ - Jednak jako szef największego klubu parlamentarnego chcę serdecznie zaprosić opozycję do pracy przy tych ustawach, które będą wprowadzać te zmiany, do merytorycznej dyskusji i do wspólnego budowania silnej Polski w następnych latach dla nas i dla następnych pokoleń _ - powiedział.

Jak zaznaczył, _ w tych trudnych czasach bez wątpienia przyjdzie nam współpracować ze wszystkimi, którzy wierzą w silną, mocną, demokratyczną Polskę _. _ A także z wszystkimi, którzy także starają się o to, aby głos tych, którzy są najbardziej potrzebujący, którzy są najubożsi, którzy są często wykluczeni, był słuchany _ - zapewnił.

Dlatego, według Grupińskiego, w procesie zmian, który zapowiada rząd niezwykle istotny będzie dialog społeczny. _ Rząd PO i PSL na pewno zadba o dialog społeczny w tych najtrudniejszych sprawach _ - deklarował szef klubu PO.

Szef klubu PO przekonywał także, że Tusk przez ostatnie cztery lata - w sposób niezwykle odpowiedzialny i odważny - przeprowadził Polskę przez kryzys gospodarczy na świecie. _ Okazało się, że to był dobry rząd na trudne czasy. Takiego rządu potrzebują Polacy na najbliższe lata, za takim rządem opowiedzieli się w wyborach _ - zaznaczył.

Oceny o expose czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t160860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;nie;udzieli;wotum;zaufania;nowemu;rzadowi,140,0,969868.html) Nie poprą rządu Donalda Tuska Głosowanie nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania zaplanowane jest na sobotę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;bardzo;mocne;i;odwazne;expose;premiera,124,0,969852.html) Prezydent chwali premiera za odwagę W ocenie prezydenta wystąpienie Donalda Tuska było _ jednoznaczne, opowiadające się za głęboką reformą _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rostowski;ujawnia;kiedy;nastapia;zmiany;w;podatkach,103,0,969831.html) Zobacz, kiedy nastąpią zmiany w podatkach Donald Tusk w expose zapowiedział zmiany w podatkach dochodowych i ulgach oraz podniesienie składki rentowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t135200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ludowcom;nie;podobaja;sie;reformy;emerytalne;tuska,76,0,969804.html) Tusk może mieć kłopot z Ludowcami Eugeniusz Kłopotek z PSL ostro krytykuje pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t190299.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;to;bylo;zreczne;wystapienie,51,0,969779.html) Kaczyński ocenia expose Tuska Według prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego expose premiera Donalda Tuska było zręczne. Podkreślił jednak, że żadne expose nie jest w stanie samo nic zdziałać.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)