Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do Platiniego w sprawie Biedronki

0
Podziel się:

Szef S przedstawi Platiniemu sprawę łamania praw pracowników sieci Biedronka.

Do Platiniego w sprawie Biedronki
(archiwum Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności")
bETownAl

Prezes Europejskiej Federacji Piłkarskiej Michel Platini chce się spotkać z szefem Solidarności Piotrem Dudą, by omówić m.in. sprawę traktowania pracowników sklepów Biedronka. Sklepy te należą do Jeronimo Martins, oficjalnego sponsora reprezentacji Polski.

Jak poinformował Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _, spotkanie ma się odbyć 9 marca w siedzibie Federacji w Nyon.

Rzecznik dodał, że - zgodnie z informacjami zawartymi w zaproszeniu - w spotkaniu oprócz Platiniego mają wziąć udział sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino oraz dyrektor organizacyjny UEFA Martin Kallen.

bETownAn

Zaproszenie skierowane przez Platiniego do lidera _ S _ to efekt listu, jaki w połowie stycznia Duda napisał do prezesa Europejskiej Federacji Piłkarskiej. W piśmie tym przewodniczący _ Solidarności _ informował m.in. o wielu przypadkach nieprzedłużania umów o pracę członkom związku zatrudnionym w Biedronce. Zdaniem Piotra Dudy, takie praktyki _ mogą rzutować na wizerunku nie tylko PZPN-u, ale i polskich przygotowań do EURO 2012 _.

- _ To bulwersująca sprawa. Chciałbym, żeby najważniejsza osoba w europejskim futbolu dowiedziała się o tym, co dzieje się w Biedronce. To mniej radosny obraz sponsoringu polskiej piłki _ - powiedział szef Solidarności.

Jak poinformował Gumułka, w trakcie spotkania z Platinim Duda ma omówić także kwestię promocji Solidarności i jej historii podczas Mistrzostw Europy w 2012 r.

- _ Gdańsk jest jednym z czterech miast-gospodarzy EURO 2012 w Polsce. Nie wyobrażam sobie, żeby nasz związek i jego dokonania nie były promowane podczas mistrzostw, np. w wydawanych przez UEFA folderach dla kibiców czy programach zwiedzania dla piłkarskich oficjeli. Liczę na współpracę i życzliwość Michela Platiniego również w tej sprawie _ - powiedział Duda.

bETownAt

W liście, który Duda wystosował do Platiniego w połowie stycznia, przewodniczący _ S _ napisał m.in., że sieć Biedronka od dawna kojarzona jest w Polsce z łamaniem praw pracowniczych i związkowych. Duda zaznaczył, że w efekcie nieprzedłużania umów o pracę osobom należącym do NSZZ _ Solidarność _ w ostatnim czasie w sklepach Biedronki zatrudnienie straciło kilkadziesiąt osób. - _ Byli dobrymi pracownikami, solidnie wywiązywali się ze swoich obowiązków, a ich jedyną winą było to, że skorzystali z konstytucyjnego prawa do działalności związkowej _ - mówił wówczas Duda.

Biuro prasowe Jeronimo Martins Dystrybucja (JMD) w komunikacie z połowy stycznia podkreśliło, że wszystkie decyzje podejmowane wobec pracowników są zgodne z obowiązującym prawem, a przynależność związkowa nie jest kryterium branym pod uwagę w momencie zawierania lub rozwiązywania umowy o pracę.

_ Przedstawiciele związku zawodowego Solidarność - według naszej wiedzy - odnoszą się do sytuacji, w której zwalnianie pracowników w ogóle nie miało miejsca. Mowa tu o sytuacji, w której umowy z niektórymi osobami, zatrudnionymi na czas określony, wygasły z dniem 31 grudnia 2010 r. W takiej sytuacji zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą nie podejmować decyzji o zawarciu nowej umowy _ - wyjaśniało JMD.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t114011.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/duda;pokonal;sniadka;solidarnosc;ma;nowego;szefa,222,0,696798.html) Duda pokonał Śniadka. Solidarność ma nowego szefa Piotr Duda chce rozmawiać z politykami każdej opcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t114072.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/solidarnosc;atakuje;prezydenta;za;emerytury,18,0,744722.html) Solidarność atakuje prezydenta za emerytury Duda: Rządzący robią co chcą, nie pozwolimy sobie na to, by nas ośmieszali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zyskali;najwiecej;i;stawiaja;kolejne;sklepy,33,0,760609.html) Zyskali najwięcej i stawiają kolejne sklepy Przychody Biedronki przekroczyły 19 mld złotych. Do 2012 roku w sieci ma być 2 tysiące marketów.
bETownAO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)