Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do Ługańska dotarł drugi konwój z pomocą humanitarną z Rosji

0
Podziel się:

Pomoc humanitarna z Rosji przeznaczona jest dla mieszkańców zbuntowanego Donbasu.

Do Ługańska dotarł drugi konwój z pomocą humanitarną z Rosji
(AP/EAST NEWS)

Do Ługańska, na wschodniej Ukrainie, dotarły pierwsze pojazdy ciężarowe z drugiego konwoju z pomocą humanitarną z Rosji dla mieszkańców zbuntowanego Donbasu.

Agencja Interfax przekazała, że na terytorium jednego ze składów z żywnością w Ługańsku rozładowywanych jest kilkadziesiąt ciężarówek. Przywiozły one artykuły spożywcze, wodę i lekarstwa.

Liczący około 200 pojazdów i wiozący prawie 2 tys. ton ładunku konwój wjechał na Ukrainę przez przejście graniczne Donieck-Izwaryne. Po stronie ukraińskiej rejon ten jest kontrolowany przez prorosyjskich separatystów.

Cytowany przez Interfax rzecznik oddziału Federalnej Służby Celnej w południowej Rosji Rajan Farukszyn poinformował, że wszystkie ciężarówki przeszły rosyjską kontrolę celną w obecności celników ukraińskich.

Konwój z pomocą dla mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego zorganizowało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji. Jego wiceszef Władimir Stiepanow podał, że w ładunku humanitarnym znajdują się także mobilne generatory prądu, urządzenia do oczyszczania wody i inne towary pierwszej potrzeby.

Pomoc z Rosji została dostarczona bez udziału Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK). MKCK uczestniczył w przygotowywaniu pierwszego rosyjskiego konwoju, który dotarł do Ługańska 22 sierpnia. Jednak jego przedstawiciele nie towarzyszyli ładunkowi.

O zamiarze wysłania na Ukrainę drugiego konwoju humanitarnego Moskwa poinformowała 29 sierpnia po rozmowie telefonicznej ministrów spraw zagranicznych dwóch krajów Siergieja Ławrowa i Pawła Klimkina.

Wcześniej media na Ukrainie podawały, że 26 sierpnia Kijów otrzymał od Moskwy notę dotyczącą planowanego konwoju z pomocą humanitarną. W odpowiedzi strona ukraińska wytknęła Rosji poważne uchybienia, jakich ta dopuściła się przy dostarczaniu pierwszego ładunku; zażądała też bezwzględnego przestrzegania prawa Ukrainy.

Wjazd pierwszego konwoju z Rosji z ładunkiem deklarowanym jako pomoc humanitarna nastąpił bez zgody władz w Kijowie. Ukraińska Straż Graniczna twierdziła, że Rosjanie nie zezwolili na skontrolowanie większości pojazdów, które wjechały na terytorium Ukrainy.

Ukraińskie władze mówiły wówczas o rosyjskiej prowokacji i agresji, a Unia Europejska - o naruszeniu granicy Ukrainy. Wjazd konwoju bez zgody Kijowa potępiły także USA, ONZ i NATO.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył wtedy w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że nie można było dłużej przeciągać sytuacji z konwojem z pomocą dla wschodniej Ukrainy.

Ukraińcy zwlekali z wydaniem zgody na wjazd, gdyż obawiali się, że w ciężarówkach może się znajdować sprzęt wojskowy dla rebeliantów. Moskwa zdecydowanie temu zaprzeczała.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande chce pogodzić Poroszenkę z Putinem Prezydent Francji zaproponował kolejne spotkanie, które miałoby _ umocnić zawieszenie broni _.
Putin ponownie o Ukrainie: "Noworosja" Władimir Putin po raz kolejny używa terminu "Noworosja" w kontekście wschodniej Ukrainy. P
Poroszenko rozmawiał z Putinem. Rozejm? W trakcie rozmowy strony skoordynowały działania na rzecz kontynuacji rozejmu.
Putin oskarża Zachód. "Zamykają oczy na..." Prezydent Rosji Władimir Putin zarzucił przywódcom europejskim, że przymykają oczy na działania militarne armii ukraińskiej, których celem są rejony zamieszkane przez ludność cywilną.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)