Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dmitrij Miedwiediew krytykuje wybory na Ukrainie. "Wątpliwie legalne"

0
Podziel się:

Dmitrij Miedwiediew skrytykował wybory i określił warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.

Dmitrij Miedwiediew krytykuje wybory na Ukrainie. "Wątpliwie legalne"
(EAST NEWS)

Miedwiediew rozgraniczył pojęcia uznania wyników wyborów i poszanowania dla wyrażenia woli wyborców. Według niego uznanie wyników wyborów możliwe jest jedynie wówczas, gdy ich wyniki jednoznacznie świadczą o tym, że swą wolę wyraziła zdecydowana większość obywateli. Tymczasem na Ukrainie część regionów po prostu nie chce uczestniczyć w wyborach - powiedział Miedwiediew. W wywiadzie dla TV Bloomberg określił również warunki wznowienia rozmów o gazie z Kijowem.

Jednocześnie premier zaznaczył, że choć z prawnego punktu widzenia niedzielne wybory są wynikiem niekonstytucyjnej zmiany władzy, bo prezydentem formalnie pozostaje Wiktor Janukowycz, to jednak jest legalnie wybrany parlament. Wybory na Ukrainie, zdaniem rosyjskiego premiera, są swego rodzaju rozwiązaniem obecnej sytuacji.

Propagandą nazwał Miedwiediew twierdzenia o zamiarze przyłączenia przez Rosję jakiejś części Ukrainy. Powiedział, że nie można porównywać sytuacji we wschodniej Ukrainie z Krymem, który wszedł w skład Rosji na mocy wyników referendum.

Miedwiediew uważa, że wobec Rosji nie należy wysuwać sprawy gwarancji integralności terytorialnej Ukrainy. Zdaniem Miedwiediewa gwarancje powinny dawać swemu narodowi ukraińskie władze - na wschodzie będzie spokój i nie będzie wykorzystywana ciężka broń przeciw własnym obywatelom.

Miedwiediew oświadczył też, że Rosja jest gotowa omawiać dalszą współpracę z Ukrainą w dziedzinie gazu po zaprezentowaniu przez stronę ukraińską grafiku spłaty zadłużenia za już dostarczony gaz. Przypomniał, że wynosi ono 3,5 mld dolarów. Zaznaczył, że Moskwa patrzy na sprawy realistycznie i nie oczekuje, że w ciągu jednego dnia Ukraina zapłaci tę sumę.

Rosyjski premier uważa, że Ukraina powinna przedstawić grafik spłaty zadłużenia i spłacić, jak się wyraził, _ rozsądną _ część długu. _ Nie chodzi o 3 proc. Oczywiście powinna to być jakaś znacząca część, która będzie świadczyć jasno, że będą spłacać dług. Wówczas będziemy mogli siąść przy stole i omówić, jak będzie się rozwijać nasza dalsza współpraca w sferze gazowej _ - podkreślił premier Rosji.

Odnosząc się we wtorek do wypowiedzi Miedwiediewa dotyczącej integralności Ukrainy minister spraw zagranicznych tego kraju Andrij Deszczyca wyraził żal, że władze Rosji nie chcą wypełnić swych zobowiązań dotyczących zagwarantowania integralności terytorialnej Ukrainy; zobowiązania te przyjęły jako strona Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku. Ukraińcy zrezygnowali wówczas z posiadania broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i integralności terytorialnej. Gwarantami były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, które wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej.

_ Szkoda, że przywódcy na Kremlu mają tak krótką pamięć _ - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji. _ Społeczność międzynarodowa znów musi przypominać zapominalskiemu Kremlowi o jego zobowiązaniach międzynarodowych _ - oświadczył Deszczyca, który przypomniał o rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 27 marca 2014 roku, w której wytknięto Rosji, że jej działania wobec Ukrainy naruszają szereg umów międzynarodowych i norm prawa międzynarodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści opuścili okupowane gmachy Kilkudziesięciu pracowników zakładów przemysłowych w kombinezonach i hełmach usunęło barykady przed jednym z budynków państwowych.
Dług Ukrainy wzrósł o ponad miliard. Gazprom... Cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. To najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu.
Merkel nie wyklucza sankcji dla Rosji _ Tylko mieszkańcy Ukrainy, nikt inny, muszą w wolnych i uczciwych wyborach zdecydować o przyszłości swego kraju _ - podkreśliła na konferencji prasowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)