Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dłużnicy mogą liczyć na niższe opłaty za egzekucję

0
Podziel się:

Możliwość taką zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o komornikach.

Dłużnicy mogą liczyć na niższe opłaty za egzekucję
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm znowelizował ustawę o komornikach sądowych i egzekucji, która przewiduje możliwość składania przez dłużników wniosków o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, autora proponowanych zmian, wnioski o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję rozpatrywałby sąd, który _ uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów _, mógłby obniżyć wysokość opłat.

Jak wskazano w uzasadnieniu do noweli, na wprowadzenie możliwości miarkowania wysokości opłat komorniczych przez sąd wskazywało ministerstwo zdrowia. W opinii tego resortu rozwiązanie takie miałoby _ szczególne znaczenie dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w odniesieniu do których nakład pracy komorników związany z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego jest z reguły niewielki _.

Za nowelizacją głosowało 432 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
Krajowa Rada Komornicza wskazała natomiast, że rozwiązanie pozwalające na obniżenie opłaty egzekucyjnej przez sąd już obowiązywało i zostało usunięte na mocy nowelizacji z maja 2007 roku.

Jak zaznaczyła KRK, decyzję taką podjęto wówczas z uwagi na _ stwierdzoną nieprzydatność tej instytucji i konieczność odstąpienia od nadmiernego obciążania sądów powszechnych _.

Według innych zapisów tej nowelizacji uregulowane mają zostać m.in. sprawy postępowań dyscyplinarnych wobec komorników sądowych, asesorów i aplikantów komorniczych, które do tej pory częściowo regulowane były tylko na mocy rozporządzenia ministra. Rozpatrywaniem postępowań dyscyplinarnych miałaby zajmować się komisja złożona z 22 osób i powoływana przez Krajową Radę Komorniczą. Kadencja komisji ma trwać cztery lata.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)