Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo spadkowe
06.02.2015 10:46

Dług spadkowy. Sejm uchwalił ważne zmiany

Sejm uchwalił właśnie nowelizację prawa cywilnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Nowością w uchwalonej przez Sejm nowelizacji prawa cywilnego jest zasada, że dziedziczy się długi tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości.

Za przyjęciem nowelizacji kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego było w piątek w Sejmie 302 posłów, nikt nie opowiedział się przeciw, a od głosu wstrzymało się 137 posłów. Ustawa trafi teraz do Senatu. Wcześniej posłowie przyjęli trzy poprawki o charakterze porządkującym, w których chodzi głównie o zapewnienie spójności terminologii między poszczególnymi przepisami.

Obecne prawo stanowi, że spadkobiercy mogą odpowiadać za długi zmarłego, o których wcześniej nie wiedzieli. Głównym założeniem nowelizacji jest, by - co do zasady - zamiast dziedziczyć spadek z wszystkimi długami zmarłego, spadkobierca odpowiadał za nie tylko do wysokości przejętego majątku. W języku prawniczym nazywa się to odpowiedzialnością _ z dobrodziejstwem inwentarza _.

Aktualna zasada jest natomiast taka, że jeśli spadkobierca nie złoży w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o odrzuceniu spadku albo innej formie jego przyjęcia, to wraz z majątkiem przejmuje pełną, nieograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe - także te, o których np. wcześniej nie wiedział. Jest to tzw. proste przyjęcie spadku.

Po zmianie spadkobierca automatycznie będzie odpowiadał za długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku. Natomiast żeby przejąć spadek wprost albo go odrzucić, trzeba będzie złożyć oświadczenie.

Prócz zmiany zasadniczej drogi przejmowania spadków, w ustawie zapisano też m.in. zmianę zasad ustalania stanu majątku spadkowego - co ma podstawowe znaczenie w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Obecnie majątek ten ustala komornik sądowy, sporządzając spis inwentarza, co dla spadkobierców oznacza koszty, ponieważ komornik korzysta z usług rzeczoznawców.

Nowa ustawa stanowi, że spadkobiercy sami będą mogli składać - w sądzie lub u notariusza - wykaz inwentarza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości. _ Spis inwentarza, który sporządza komornik, pozwalać będzie wierzycielom spadkodawcy weryfikować sporządzane przez spadkobierców wykazy inwentarza (...). Natomiast w razie niekwestionowania przez wierzycieli sporządzonego wykazu, możliwe będzie uniknięcie sporządzenia spisu inwentarza i związanych z tym kosztów _ - zaznaczono w uzasadnieniu uchwalonej w piątek ustawy.

Istotę planowanej zmiany pozytywnie oceniały m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _ i Krajowa Rada Notarialna. Wskazywały, że dopracowania wymagają uregulowania odnoszące się do wykazów inwentarza, zaś zmiana musi łączyć się z akcją informacyjną skierowaną do spadkobierców.

Do nowo ustawy przeniesiono też część zapisów zawartych obecnie w rozporządzeniach. Chodzi m.in. o kwestie nadzoru sądu nad organami wykonującymi czynności zabezpieczenia spadku oraz przepisów o postępowaniu w przedmiocie zabezpieczenia spadku i sporządzenia spisu inwentarza.

Inne z proponowanych zmian dotyczą spraw realizacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przewidziano m.in. wyłączenie spod egzekucji, prowadzonej na rzecz Skarbu Państwa, sum przyznanych na mocy orzeczeń ETPC tytułem zadośćuczynienia. Ustawa zawiera półroczne vacatio legis ma m.in. dać czas wierzycielom, w tym instytucjom finansowym i bankom, na przygotowanie się do zmiany.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wzrost musi w Unii zastąpić politykę strachu" Premier Grecji Aleksis Cipras mówił w Rzymie o _ niszczycielskiej _ polityce trojki. Ma ofertę dla Europejskiego Banku Centralnego.
Grecki minister mówi o końcu kryzysu _ To jest możliwe, pod warunkiem, że wszyscy w Europie się uspokoimy _ - oświadczył szef resortu finansów Janis Warufakis.
Nie będzie pomocy państwa dla frankowiczów. "To za drogo" Obiecany przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego plan ratowania spłacających kredyty we franku nie istnieje. Przewalutowanie może kosztować nawet 50 mld złotych i grozi plajtą banków.
Tagi: prawo spadkowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz