Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dialog trójstronny. Halicki: Ta formuła powinna być odnowiona

0
Podziel się:

Minister administracji i cyfryzacji odniósł się do trwających i zapowiadanych protestów różnych grup zawodowych i społecznych.

Dialog trójstronny. Halicki: Ta formuła powinna być odnowiona
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona - uważa minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (na zdjęciu). W ten sposób odniósł się do trwających i zapowiadanych protestów różnych grup zawodowych i społecznych.

_ - Formuła dialogu trójstronnego powinna być odnowiona. Jeżeli wymaga to nowego umocowania prawnego, to rząd jest gotów poprzeć taką formułę _ - powiedział dziennikarzom podczas wizyty w Krakowie Halicki.

Przypomniał, że minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prowadził rozmowy na ten temat z przedstawicielami najważniejszych central związkowych i organizacjami reprezentującymi pracodawców. - _ Cała formuła Komisji Trójstronnej, zerwana 1,5 roku temu przez stronę związkową, musi być odnowiona. To jest jedyna i najlepsza formuła dialogu _ - podkreślił Halicki.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd.

Jesienią 2013 r. na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego związkowcy zgłosili pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym. Później własny projekt przygotowali pracodawcy. Po kilku miesiącach prac eksperci związków zawodowych i pracodawców przygotowali wspólny projekt nowej ustawy. Zgodnie z projektowanymi zapisami obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej.

W poniedziałek w śląskim górnictwie ma się rozpocząć akcja protestacyjna wspierająca trwający już szóstą dobę strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Pracownicy kopalń po swoich zmianach mają pozostawać jeszcze trzy godziny w miejscach pracy - również pod ziemią.

Rolnicy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych blokują w poniedziałek trasę A2 w miejscowości Zdany w powiecie siedleckim. Domagają się wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz rekompensat za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła. We wtorek protesty planuje Solidarność Rolników Indywidualnych.

Halicki w poniedziałek w Małopolsce spotkał się z wojewodą i marszałkiem województwa oraz z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Po południu ma odwiedzić Czasław w gminie Raciechowice, by zobaczyć jak odbudowana została infrastruktura zniszczona w czasie powodzi.

Według danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w 2014 r. małopolskie samorządy otrzymały na usuwanie skutków powodzi w sumie ponad 162 mln zł dotacji i niemal 23 mln zł na usuwanie skutków osuwisk.

_ - Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, z funkcjonującym numerem 112, który stanowi integrację wszystkich działań związanych z niesieniem pomocy mieszkańcom, jest wzorcowym miejscem dla funkcjonowania tego zintegrowanego systemu w Polsce _ - ocenił Halicki, przypominając, że Małopolska była pierwszym regionem, w którym uruchomiono CPR w takim kształcie. Po reorganizacji systemu ratownictwa medycznego, którą rozpoczęto w Małopolsce wiosną 2012 r. obecnie w regionie działają dwie dyspozytornie medyczne: w Krakowie i Tarnowie (wcześniej było ich 20).

Z marszałkiem województwa Markiem Sową minister rozmawiał o projekcie Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Szef MAC nie ukrywał, że jeśli chodzi o budowę sieci szerokopasmowej Małopolska nie należy do liderów.

_ - Od połowy grudnia rozpoczęły się intensywne prace. Dane, które dotyczą już wybudowanych odcinków sieci brzmią dobrze i z powrotem zaczynam wierzyć, że wszystkie terminy zostaną dochowane, a to oznacza, że w kraju będziemy mieć 45 tys. km sieci światłowodowej położonej pod drugi etap, ten który dotyczy już doprowadzenia szybkiego internetu do obywateli i firm. Mam nadzieję, że ten drugi etap także będzie realizowany w Małopolsce sprawnie _ - powiedział Halicki.

Z informacji przekazanych przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego wynika, że do tej pory w Małopolsce zbudowano 275 km sieci szerokopasmowej, do kwietnia ma to być 680 km z planowanych ok. 1,2 tys. km. Prace są realizowane obecnie przez dziewięciu podwykonawców.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd wznawia rozmowy ze związkowcami i pracodawcami W ciągu dwóch tygodni rząd ma ustosunkować się do proponowanych zmian, dotyczących utworzenia Rady Dialogu Społecznego.
Projekt związkowców i szefów. Ma pomóc w... Jest projekt nowej ustawy dotyczącej dialogu społecznego. Przygotowali go wspólnie pracodawcy i związkowcy, bez udziału strony rządowej.
Zniknie Komisja Trójstronna? Trwaja rozmowy Od wielu miesięcy trwają rozmowy na temat nowej formuły dialogu społecznego w Polsce, która miałaby zastąpić obecną Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)