Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dewastacja cmentarza w Katowicach. Policja szuka sprawców

0
Podziel się:

Groby są poważnie uszkodzone - sprawcy porozbijali płyty nagrobne oraz tablice z nazwiskami zmarłych.

Dewastacja cmentarza w Katowicach. Policja szuka sprawców
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEEbIDnp

72 nagrobki zostały w nocy z piątku na sobotę poważnie uszkodzone na cmentarzu parafialnym w Katowicach-Szopienicach. Sprawców zbezczeszczenia miejsca pochówku szuka policja.

_ - Groby są poważnie uszkodzone; sprawcy porozbijali płyty nagrobne oraz tablice z nazwiskami zmarłych _ - relacjonował dziś rzecznik katowickiej policji kom. Jacek Pytel.

Dodał, że początkowo liczbę zdewastowanych mogił szacowano na około 40. Po szczegółowej inwentaryzacji uszkodzeń okazało się, że wandale zbezcześcili w sumie - w większym lub mniejszym stopniu - aż 72 groby. To największy taki incydent w ostatnich latach w regionie.

bEEbIDnr

Policjanci wstępnie przyjęli, że był to akt wandalizmu, bez podtekstu religijnego czy ideologicznego. Na zdewastowanych nagrobkach nie umieszczono żadnych symboli ani haseł.

O dewastacji cmentarza policję powiadomił proboszcz miejscowej parafii. Policjanci liczą, że dzięki podjętym zaraz po zgłoszeniu działaniom operacyjnym uda się szybko ustalić sprawców przestępstwa. Za sprofanowanie miejsca pochówku grożą im nawet dwa lata więzienia.

_ - Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest w kierunku naruszenia art. 262 kodeksu karnego, który dotyczy znieważenia zwłok, prochów ludzkich lub miejsca spoczynku zmarłego _ - powiedział kom. Pytel.

Katowicki cmentarz przy ul. Brynicy nazywany jest przez mieszkańców cmentarzem _ na górce _. Początki tej nekropolii sięgają lat 70. XIX wieku. Należy do miejscowej parafii św. Jadwigi Śląskiej.

bEEbIDnx
Czytaj więcej w Money.pl
Synoptycy na weekend. Poprawa pogody, ale... Dziś będzie trochę cieplej niż wczoraj. Temperatura od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni na południowym zachodzie i południu.
Obalają mieszkaniowe mity. To nie zmienia cen W każdym z miast znajdziemy osiedla mieszkaniowe zbudowane w pobliżu cmentarza. Jego bliskość generalnie nie wpływa istotnie na cenę lokali
Znani kwestują: Olbrychski, Santor, Mazowsze... Na wielu nekropoliach zbierane są pieniądze na cele społeczne.
bEEbIDnS
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)