Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deregulacja zawodów
13.03.2012 15:27

Deregulacja zawodów. Kaczyński poprze Tuska

Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe do współpracy z Platformą Obywatelską w sprawie zmiany konstytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jego partia jest gotowa do współpracy z PO w sprawie deregulacji. *Według PiS powinno zostać otwartych 200 zawodów. *

PiS złożyło też do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ograniczenia w dostępie do niektórych zawodów.

Kaczyński zaznaczył na dzisiejszej konferencji prasowej, że PiS mówi o potrzebie deregulacji od lat. - _ Podjęliśmy w tej sprawie wiele wysiłku, w tej chwili zostało to po części przejęte przez władzę w tzw. pakiecie Jarosława Gowina _ - powiedział. Według prezesa PiS są to jednak _ działania bardzo ograniczone, nie dające perspektywy radykalnej zmiany _.

Dlatego - jak mówił - PiS podjęło prace nad tym, by takiej radykalnej zmiany dokonać, licząc na poparcie całej PO. _ - Jest potrzeba współpracy w tym wypadku - w tej jednej sprawie przynajmniej - tych dwóch partii PiS i PO, konieczna jest zmiana konstytucji _ - powiedział szef PiS. Zaznaczył, że zmiana konstytucji jest potrzebna, by _ system korporacyjny w Polsce został zlikwidowany _.

PiS chce wykreślenia z ustawy zasadniczej artykułu 17. Zgodnie z nim _ w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony _.

Prezes PiS powiedział też o potrzebie powołania sejmowej, nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. _ _PiS złożyło w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji oraz projekt zmian w konstytucji. Jak podkreślił Kaczyński, w ocenie PiS deregulacja powinna objąć ponad 200 zawodów. _ - Chcemy dokonać generalnego, wielkiego odblokowania. Mamy pakiet Kaczyńskiego dużo dalej idący _ - zaznaczył.

Na liście zawodów, które - zdaniem PiS - powinny podlegać deregulacji znalazły się m.in. zawody: adwokata, radcy prawnego, trenera, detektywa, syndyka, egzaminatora jazdy, pośrednika obrotu nieruchomościami, zarządcy nieruchomości, doradcy zawodowego, bibliotekarza, geodety, pilota wycieczek, doradcy podatkowego, konserwatora zabytków, psychologa, urbanisty.

Kaczyński zastrzegł, że deregulacja nie powinna obejmować niektórych zawodów związanych ze służbą zdrowia, budownictwem czy projektowaniem. - _ One nie mogą być weryfikowane tylko przez rynek, bo to się może kończyć w wielu wypadkach bardzo źle, może stwarzać zagrożenie _ - uzasadnił.

Posłanka Małgorzata Sadurska poinformowała, że skierowany przez PiS do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów dotyczy 14 grup zawodowych.

_ - Chcemy, żeby Trybunał stwierdził niezgodność z konstytucją zamknięcia takich zawodów jak radca prawny, adwokat, rzecznik patentowy, biegły rewident, położna, lekarz, weterynarz, psycholog, diagnosta laboratoryjny, architekt, kurator sądowy _ - powiedziała Sadurska.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/95/m115551.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/lista-zawodow-do-deregulacji-zobacz-jak-na-tym-zyskasz.html) *Rząd uderza w korporacje. Ile możesz zyskać? * Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd otworzy dostęp do prawie 50 profesji. Poseł PO Paweł Olszewski powiedział PAP, że klub Platformy w najbliższym czasie podejmie decyzje, czy poprzeć propozycję PiS w sprawie sejmowej komisji ds. deregulacji zawodów. - _ Na razie takiej decyzji nie ma, jest dopiero przed nami, będziemy o tym rozmawiać _ - zaznaczył.

_ - Jest zupełną nowością, że Jarosław Kaczyński, chyba po raz pierwszy od siedmiu lat powiedział, że jest w stanie wesprzeć pomysły naszego rządu. To dobry objaw, mam nadzieję, że nie są to czcze obietnice, mam nadzieję, że prezes PiS będzie wspierał rząd, a nie tak jak do tej pory, działał na rzecz całkowitej destrukcji rządu i naszych projektów _ - stwierdził Olszewski.

Na początku marca minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Dalsze plany obejmują deregulację państwowych wymogów dostępu do kolejnych około 200 profesji. Mają być dwie transze, liczące po około sto zawodów: pierwszą resort chce przedstawić do końca lipca, a drugą - do końca listopada.

Czytaj więcej o deregulacji zawodów
Gowin nie zwalnia. Bije w licencje górnicze, kolejowe, finansowe Nie będzie zmian w wymogach dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
Początek przywracania wolności gospodarczej Dziś pakiet zawodów do deregulacji został zamieszczony na stronach internetowych resortu sprawiedliwości.
"Ten projekt to ściema polityczna". Chcą uwolnić 49 zawodów W tym gronie znajdują się m.in. profesja taksówkarza, przewodnika turystycznego czy pośrednika nieruchomości. Poznaj resztę.
Tagi: deregulacja zawodów, gowin, deregulacja, zawody, licencje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz