Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Demonstracje polskich uczniów na Litwie

0
Podziel się:

Prawie tysiąc osób protestowało w Wilnie przeciwko
ustawie, pogarszającej warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych .

Demonstracje polskich uczniów na Litwie
(skynesher/iStockphoto)

Prawie tysiąc osób - uczniowie szkół z polskim językiem nauczania na Litwie i ich rodzice - protestowało w Wilnie przed Ministerstwem Oświaty i Nauki przeciwko ustawie o oświacie, która została przyjęta w marcu.

Zdaniem protestujących, ustawa pogarsza warunki kształcenia w szkołach mniejszości narodowych i zawęża prawne możliwości uczenia się w języku ojczystym.

_ - Nie możemy być obojętni wobec krzywdy, jaka dzieje się naszym dzieciom. W obronie naszych dzieci jesteśmy gotowi wejść nawet na drogę prawną _ - powiedział Mirosław Szejbak z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie, organizatora akcji protestacyjnej.

Odnotował, że _ ze szkolnictwem polskim są prowadzone jakieś niebezpieczne eksperymenty _. _ Nie chcemy, by nasze szkoły podupadały z powodu niemądrych decyzji _ - powiedział.

Ustawa przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku będzie wykładany przedmiot o nazwie _ podstawy wychowania patriotycznego _. Ustawa przewiduje, że od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Natomiast w ramach tzw. optymalizacji sieci szkół, w małych miejscowościach będą zamykane szkoły mniejszości narodowych, w tym szkoły polskie, i pozostawiane będą jedynie szkoły litewskie. Według społeczności polskiej na Litwie, w efekcie liczba polskich szkół na Litwie zmniejszy się o połowę - z obecnych ok. 120 w Wilnie i na Wileńszczyźnie do ok. 60.

Mirosław Szejbak przypomina, że ustawa wchodzi w życie już 1 lipca, ale _ dotychczas nie ma żadnych wskazówek metodycznych dla szkół w związku z planowanymi zmianami _. _ Nie wiemy, jak będą się uczyły nasze dzieci od 1 września _ - mówi.

Rodziców niepokoi też bardzo decyzja o ujednoliceniu egzaminu maturalnego z języka litewskiego już za dwa lata. _ To za krótki termin. Nie mogą naszych dzieci nauczyć w ciągu dwóch lat tego, czego w szkołach litewskich uczono w ciągu 12 lat _ - mówi Szejbak.

Uczestnicy akcji protestacyjnej wręczyli w ministerstwie oświaty rezolucję, w której żądają, by resort zainicjował poprawki do przyjętej ustawy. Poprawki miałyby m.in. zagwarantować w szkołach mniejszości narodowych naukę w języku ojczystym i wzmocnienie nauczania języka państwowego. W rezolucji apeluje się też do Ministerstwa Oświaty o odwołanie decyzji w sprawie ujednolicenia egzaminu z języka litewskiego już w 2013 roku.

Jeżeli żądania te nie zostaną spełnione, uczniowie i rodzice zapowiadają nieposłuszeństwo wobec przyjętej ustawy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t86755.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polskie;hitlerjugend;wilno;sie;odcina,83,0,814931.html) Polskie Hitlerjugend? Wilno się odcina Litewski rząd i premier Andrius Kubilius kategorycznie potępiają wszelkie przejawy podżegania do niezgody narodowej i nie będą tolerować szowinizmu i radykalnego nacjonalizmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t115965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/warszawa;walczy;o;polskie;szkoly;na;litwie,47,0,801327.html) Warszawa walczy o polskie szkoły na Litwie Demonstranci zaapelowali do prezydent Litwy, by nie podpisywała nowelizacji ustawy oświatowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)