Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Demonstracja w Madrycie. Tysiące ludzi przeciw Trybunałowi Praw Człowieka

0
Podziel się:

Demonstracja zorganizowana przez hiszpańskie Stowarzyszenie Ofiar Terroryzmu przekształcała się chwilami w protest przeciwko uległości prawicowego rządu Partii Ludowej wobec Trybunału.

Demonstracja w Madrycie. Tysiące ludzi przeciw Trybunałowi Praw Człowieka
(PAP/EPA)

Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało w centrum Madrytu przeciwko orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał za nielegalną praktykę dożywotniego przetrzymywania w więzieniach członków ETA skazanych za akty terroru.

Demonstracja zorganizowana przez hiszpańskie Stowarzyszenie Ofiar Terroryzmu (AVT) przekształcała się chwilami w protest przeciwko _ uległości _ prawicowego rządu Partii Ludowej wobec Trybunału.

Trybunał w Strasburgu odrzucił w poniedziałek odwołanie od wyroku złożone przez rząd hiszpański i potwierdził swój wyrok przeciwny stosowaniu tak zwanej _ doktryny Parot _, na podstawie której sądy hiszpańskie przedłużają skazanym członkom ETA pobyt w więzieniu do 30 lat.

Jego decyzja stanowi podstawę prawną do zwolnienia z więzień ponad pięćdziesięciu byłych członków organizacji ETA (Kraj Basków i Wolność) skazanych na długoletnie więzienie za akty przemocy, w większości popełnione za czasów dyktatury generała Francisco Franco.

55-letnia członkini ETA Ines del Rio Prada odwołała się do Trybunału po 26 latach spędzonych w więzieniu. Była skazana na 3 828 lat pozbawienia wolności za udział w wykonaniu przez ETA 23 _ wyroków _ na wojskowych, policjantach i przedstawicielach władzy.

Na podstawie wyroku Trybunału w Strasburgu Ines del Rio Prada opuściła więzienie w ubiegły wtorek.

Demonstrację, która odbyła się na centralnym madryckim placu Kolumba, zakończyło wystąpienie przewodniczącej AVT Angeles Pedrazy, która wezwała rząd do _ poszanowania pamięci ofiar terroryzmu _ i wykazania się _ odwagą _, aby przeciwstawić się decyzji sędziów, którzy postanowili zwalniać terrorystów.

Przemawiała na tle wielkiego transparentu, na którym wypisano słowo _ Justicia _ (Sprawiedliwość) spowite we wstęgi żałobne. Grupy demonstrantów wznosiły okrzyki: _ ETA jest winna, a rząd odpowiedzialny _.

Przemówieniu wtórowały okrzyki: _ Nie chcemy odwetu, chcemy tylko sprawiedliwości _ i rzadsze: _ Precz z Rajoyem _.

Jak podkreśla w depeszy z Madrytu agencja AFP, Stowarzyszenie Ofiar Terroryzmu stanowi wpływowe lobby konserwatywne i solidną bazę dla hiszpańskiej prawicy premiera Mariano Rajoya.

ETA ogłosiła 20 października 2011 roku, po 40 latach walki, w ciągu których z rąk terrorystów poniosło śmierć 829 ofiar, że rezygnuje z przemocy. Sytuacja pozostaje jednak zablokowana, rząd odmawia podjęcia negocjacji z ta organizacją w sprawie losu 600 jej członków przebywających w hiszpańskich i francuskich więzieniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Po 485 lat więzienia dla terrorystów z ETA We wrześniu 2008 roku terroryści zdetonowali wypełniony materiałem wybuchowym samochód koło akademii wojskowej w mieście Santona.
Coraz więcej pozwów o skrajne ubóstwo Prezes strasburskiego Trybunału podkreślił, że to nowy rodzaj wniosków. Zaznaczył, że sprawy te - ze względu na swą naturę - są traktowane przez sędziów jako najpilniejsze.
Aresztowano 18 osób za pedofilskie nagrania 11 przesłuchano w związku z gromadzeniem i rozpowszechnianiem przez nie nagrań wideo ukazujących seksualne wykorzystywanie cztero- i sześcioletnich dzieci - poinformowała policja.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)