Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Demografia w Niemczech. Jest ich coraz mniej

0
Podziel się

Ze spisu wynika, że w Niemczech mieszka więcej kobiet (41 mln) niż mężczyzn (39 mln).

Demografia w Niemczech. Jest ich coraz mniej
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEsePOtN

Z opublikowanych w piątek rezultatów spisu ludności, przeprowadzonego po raz pierwszy od zjednoczenia kraju w 1990 roku, wynika, że w Niemczech mieszka tylko około 80,2 mln osób - o blisko 1,6 mln mniej niż dotychczas podawano.

Ostatni spis powszechny przeprowadzono w RFN 1987 roku, a w NRD w 1981 roku. Uzyskane wtedy dane służyły do tej pory za podstawę obliczeń, których wyniki coraz bardziej odbiegały od rzeczywistej sytuacji. Statystycy przyjmowali ostatnio, że liczba ludności w Niemczech wynosi 81,8 mln.

_ Mieliśmy w kartotekach dużo martwych dusz _ - przyznał prezes Federalnego Urzędu Statystycznego Roderich Egeler podczas prezentacji wyników spisu w Berlinie, dodając, że wyniki zaskoczyły go, chociaż spodziewał się sporych zmian. Wyniki spisu odzwierciedlają sytuację z 9 maja 2011 roku.

bEsePOtP

Dużą różnicę pomiędzy dotychczas podawanymi danymi a stwierdzoną przez ankieterów spisowych rzeczywistością odnotowano w Berlinie, który - jak się okazało - liczy tylko 3,29 a nie 3,47 mln mieszkańców (5,2 procent). W przypadku Akwizgranu różnica była jeszcze większa, wynosząc 8,5 proc.

Niemal co piąty mieszkaniec Niemiec (15 mln) pochodzi z rodziny imigranckiej. Wielu z nich posiada jednak obywatelstwo niemieckie. Cudzoziemców jest 6,2 mln, co stanowi 7,7 proc. ludności kraju. Dotychczas przyjmowano, że w Niemczech mieszka 7,25 mln osób z zagranicznym paszportem.

Polacy stanowią po Turkach (17,3 proc.) największą grupę imigrantów - 13,1 proc., wyprzedzając przybyszów z Rosji (8,7 proc.), Kazachstanu (8,2 proc.) i Włoch (5,3 proc.).

Największy odsetek cudzoziemców mieszka w Hamburgu (12,4 proc.), Berlinie (11,3 proc.) i Hesji (11,1 proc.). We wschodnich krajach związkowych, gdzie nastroje ksenofobiczne są najsilniejsze, wskaźnik ten nie przekracza 2 proc.

bEsePOtV

Dwie trzecie (66,8 proc.) mieszkańców Niemiec przyznaje się do religii chrześcijańskiej. Katolików (24,7 mln) jest nieznacznie więcej niż protestantów - 24,3 mln. 10,5 proc. podało, że nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Szczególnie wysoki odsetek osób bezwyznaniowych mieszka we wschodniej części Niemiec - 33 procent; 17 proc. nie udzieliło odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

Ze spisu wynika, że w Niemczech mieszka więcej kobiet (41 mln) niż mężczyzn (39 mln).

Ankieterzy przeprowadzili wywiady z jedną trzecią mieszkańców Niemiec. Informacje czerpali też z biur meldunkowych samorządów, z urzędów pracy oraz innych źródeł administracyjnych.

Niższe liczby mieszkańców będą miały bezpośrednie skutki finansowe dla samorządów, które otrzymują uzależnione od ilości mieszkańców dotacje w ramach wyrównywania poziomu życia między bogatszymi i biedniejszymi krajami związkowymi.

bEsePOtW
Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju UE rodzi się 8 dzieci na 1000 osób Jest to negatywny rekord na skalę światową.
Na Bałtyku zatonął niemiecki statek Wrak leży na głębokości 35 metrów. Polskie służby wydały ostrzeżenie nawigacyjne i sprawdzają, czy jest zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Zaskakujące spadki u naszego sąsiada Sprzedaż detaliczna w Niemczech w kwietniu nieoczekiwanie spadła w kwietniu o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca
bEsePOuq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)