Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debata o samorządzie Szkocji, ale i Anglii

0
Podziel się:

W Izbie Gmin w Londynie toczyła się dziś debata nad poszerzeniem i tak już dużego zakresu autonomii Szkocji.

Debata o samorządzie Szkocji, ale i Anglii
(Flavio Leone / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Wielkie kontrowersje obudził w tej debacie postulat powielenia szkockiej autonomii w innych częściach Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy z takim pomysłem wystąpił premier David Cameron - 19 września, nazajutrz po szkockim referendum niepodległościowym.

Przed referendum konserwatywny premier i liderzy obu pozostałych głównych partii obiecali Szkotom, że jeśli pozostaną w Wielkiej Brytanii, dostaną nowe uprawnienia - włącznie z ustalaniem wysokości i ściąganiem podatków.

Ale zaraz po referendum premier Cameron ogłosił, że chce tę formułę powielić w Walii, Irlandii Północnej, a zwłaszcza w Anglii, która nie ma dotąd żadnej formy samorządu. Wpływowy konserwatysta John Redwood wyjaśniał we wtorek BBC: _ Jeśli Szkocja ma decydować o poziomie swojego podatku dochodowego, to my w Anglii też chcemy decydować o swoim. _

Konserwatyści nie chcą przy tym tworzyć osobnego angielskiego zgromadzenia, a jedynie wykluczyć Szkotów, Walijczyków i z debat w Izbie Gmin na tematy fiskalne dotyczące tylko Anglii.

Szkoci podejrzewają, że opóźni to spełnienie złożonych im obietnic. Ale były konserwatywny minister spraw zagranicznych William Hague uspokajał ich: _ Trzy główne probrytyjskie partie złożyły przyrzeczenie, które zostanie zrealizowane, bez względu na wynik przyszłorocznych wyborów i na to, co postanowimy w sprawie Anglii. To bezwarunkowa przysięga. _

Czytaj więcej w Money.pl
Szkocja przeciw niepodległości. Wyniki referendum Przeciwnicy niepodległości wygrali z wynikiem ponad 55 procent. Londyn przyzna Szkocji większe uprawnienia.
Sondaż w Szkocji: Prawie połowa chce... W porównaniu z poprzednim sondażem z początku sierpnia poparcie dla niezależności Szkocji wzrosło o 7 pkt proc. i o tyle samo zmalało poparcie dla jej pozostania w związku z Londynem.
Brytyjski premier rusza do Szkocji. Z posiłkami David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się jutro do Szkocji, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się jej od Zjednoczonego Królestwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)