Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata kandydatów na prezydenta Warszawy bez Gronkiewicz-Waltz

0
Podziel się:

Tematami były reprywatyzacja, transport publiczny, budownictwo komunalne, a także losy instalacji "Tęcza" na pl. Zbawiciela.

Debata kandydatów na prezydenta Warszawy bez Gronkiewicz-Waltz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Reprywatyzacja, transport publiczny, budownictwo komunalne, a także losy instalacji _ Tęcza _ na pl. Zbawiciela były tematami debaty kandydatów na prezydenta Warszawy; nie wzięła w niej udziału ubiegająca się o reelekcję prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prowadzący dyskusję dziennikarze Radia RDC, które było organizatorem debaty, przeczytali list szefa warszawskiego sztabu wyborczego PO, posła Marcina Kierwińskiego, w którym wyjaśnił on, że Gronkiewicz-Waltz chętnie weźmie udział w debacie przed ewentualną drugą turą wyborów.

Kandydaci byli zgodni co do tego, że należy skończyć z reprywatyzacją polegającą na zwracaniu właścicielom lub ich spadkobiercom w naturze nieruchomości, które obecnie są siedzibami instytucji użyteczności publicznej, takich jak szkoły, czy przedszkola. Zgodnie przekonywali też, że lekarstwem na _ dziką reprywatyzację _ są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz pełna jawność procesu zwracania nieruchomości.

Różnili się natomiast w poglądach dotyczących cen biletów komunikacji miejskiej oraz przyszłości instalacji _ Tęcza _ znajdującej się na Pl. Zbawiciela, która kilkakrotnie była podpalana, w tym podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości zorganizowanego przez środowiska narodowe. Jedni chcieli ją zostawić, inni, przenieść w jakieś inne miejsce w Warszawie, niektórzy zaś całkiem zlikwidować; były też postulaty referendum w tej sprawie.

Kandydaci odpowiadali również na pytanie o to, co według nich jest najważniejszą sprawą do załatwienia w stolicy.

Według kandydata SLD-Lewicy Razem na prezydenta stolicy Sebastiana Wierzbickiego taką sprawą jest właśnie reprywatyzacja. Kandydat Sojuszu obiecał ponadto nakłady na modernizację Pragi i uczynienie z niej _ dzielnicy XXI w. _ Jak mówił, konieczne są środki finansowe wyrównujące wieloletnie zaniedbania, tej części Warszawy. Według Wierzbickiego _ Tęcza _ na Pl. Zbawiciela powinna pozostać, ponieważ jest ona symbolem _ otwartości, tolerancji i wielokulturowości Warszawy _ oraz _ nieugiętości w walce z wandalami _.

Kandydat PiS Jacek Sasin obiecał warszawiakom, że pod jego rządami będą jeździli komunikacją miejską za darmo. _ Jeżeli tego nie dokonam, nie będę ubiegał się o reelekcję _ - zapowiedział. Zdaniem kandydata PiS wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej jest to plan realny, a aby finansowo było to możliwe wystarczy zachęcić tych mieszkańców Warszawy, którzy nie płacą podatków w stolicy, by zaczęli to robić. Sasin przekonywał też, że konieczna jest większa gospodarność w zarządzaniu stołecznym budżetem. Trzeba skończyć z przepłacaniem za inwestycje miejskie - mówił. Obiecał, że jako prezydent stolicy zajmie się _ likwidacją wysp biedy i postawi na rozwój Pragi _. Jak podkreślał, ważny jest wymiar społeczny, a nie tylko wielkie inwestycje infrastrukturalne.

Zdaniem Sasina instalację _ Tęcza _ na pl. Zbawiciela należy zlikwidować, bo _ tęcza w tym miejscu antagonizuje i wywołuje spory _. _ Niech stoi w każdym innym miejscu; tęcza na Pl. Zbawiciela, przed kościołem, to dla dużej części warszawiaków obraza uczuć religijnych _ - stwierdził.

Polityk Twojego Ruchu Andrzej Rozenek (KWW Andrzeja Rozenka) zapowiedział, że jako prezydent stolicy zlikwiduje straż miejską - skompromitowaną - według niego - instytucję, _ która łupi warszawiaków i ich prześladuje a nie pilnuje porządku _. Jego zdaniem, należy zaprzestać finansowania instytucji Kościoła z pieniędzy miasta, a środki, które do tej pory były przekazywane na ten cel, skierować do instytucji kultury. Zapewnił, że za jego kadencji ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną a dla trzech grup: dzieci i młodzieży, osób starszych oraz zarejestrowanych bezrobotnych - bilety będą bezpłatne.

Według Rozenka instalację _ Tęcza _ na pl. Zbawiciela powinna pozostać, bo _ wrosła w krajobraz miasta, przyciąga oko, turyści się przy niej fotografują _. _ Za moje kadencji nikt nie ruszy tęczy. Nie będzie też takich marszów, jak ostatnio 11 listopada; można ich zakazać. Nie dopuszczę do tego typu wybryków na warszawskich ulicach _ - zapewnił.

Piotr Guział (KW Warszawska Wspólnota Samorządowa) zapytany o to, co w pierwszej kolejności chciałby zrobić dla warszawiaków odparł: _ Chciałbym, aby ludziom żyło się wygodniej _. Według niego obecnie bilety komunikacji miejskiej są zbyt drogie; aby zachęcić warszawiaków do przesiadki z samochodu do środków transportu publicznego, bilety długookresowe powinny być tańsze o połowę; trzeba też zbudować bus-pasy przy wszystkich głównych arteriach stolicy. Według Guziała _ Tęcza _ na pl. Zbawiciela to _ symbol braku partnerstwa dialogu i konsultacji; symbol rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz _. Guział, który jest burmistrzem Ursynowa, zaproponował, by _ Tęczę _ przenieść do tej właśnie dzielnicy.

Z kolei Przemysław Wipler (Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikkego)
ocenił, że Warszawa powinna _ przestać działać jak spółdzielnia, a zacząć działać jak szanująca czas i podatki mieszkańców spółka giełdowa _. Jak mówił, konieczna jest m.in. rozbudowa metra i budowa obwodnicy Śródmieścia, by warszawiacy nie tracili czasu w korkach. Zapewnił, że jeśli zwycięży w wyborach na prezydenta stolicy, nie dopuści do wzrostu cen biletów.

Natomiast Andrzej Gorayski (KW Demokracja Bezpośrednia) przekonywał, że lekiem na wiele problemów Warszawy jest oddanie decyzji w ręce jej mieszkańców m.in. poprzez częste organizowanie referendów. Pierwsze - według niego - powinno dotyczyć tego, _ co zrobić z Placem Defilad i Pałacem Kultury _. Gorayski także obiecał warszawiakom bezpłatny transport publiczny.

Kandydatka komitetu Sprawiedliwości Społecznej - P. Ikonowicz, Agata Nosal-Ikonowicz uważa, że w budżecie miasta powinno być więcej środków na sprawy społeczne, m.in. edukację i służbę zdrowia. Jak mówiła, inwestycje w infrastrukturę są konieczne, ale trzeba bardziej zwracać uwagę na ich koszty. Przekonywała, że miasto powinno zapewnić ludziom podstawy bytowe, by mogli bardziej odważniej walczyć o swoje prawa w miejscu pracy, bo obecnie nie mogą tego robić bojąc się jej utraty i wylądowania na bruku.

Nosal-Ikonowicz obiecała też obniżkę cen biletów; jednorazowy powinien jej zdaniem kosztować 2 zł. Według niej debata nt. _ Tęczy _ na pl. Zbawiciela to odwracanie uwagi od kwestii istotnych. _ Decydować powinni mieszkańcy; władze miejskie powinny być neutralne światopoglądowo - oceniła. _

_ _

_ Mariusz Dzierżawski (KWW Warszawa Dla Rodziny) przekonywał, że najważniejsze dla przyszłości stolicy są zasady moralne. Jak mówił, _jeśli wspólnota traci umiejętność rozróżnienia między dobrem i złem, to się szybko degraduje". _ Najważniejsze jest to prawo do życia. Dziś dzieci są zabijane w szpitalach warszawskich i to jest w dużej mierze zasługa prezydent Gronkiewicz-Waltz, która zwolniła ze stanowiska człowieka, który chciał bronić życia _ - powiedział, nawiązując do dymisji prof. Bogdana Chazana ze stanowiska dyrektora Szpitala im. św. Rodziny. Według Dzierżawskiego instalacja _ Tęcza _ to symbol _ lewackiej ideologii _ i trzeba ją zlikwidować.

Joanna Erbel (KW Parta Zieloni) oceniła, że w Warszawie trzeba przede wszystkim poprawić jakość usług publicznych, zbudować więcej mieszkań komunalnych oraz postawić na transport publiczny. Według Erbel w sprawie przyszłości instalacji _ Tęcza _ na pl. Zbawiciela konieczne jest przeprowadzanie publicznej debaty.

Zbigniew Wrzesiński (KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność), związany z Ruchem Oburzonych Pawła Kukiza, postulował zniesienie opłat za niestrzeżone miejsca parkingowe, bo takie opłaty _ to kolejny podatek _. Według niego Warszawa potrzebuje też spalarni śmieci oraz udrożnienia system komunikacji poprzez wprowadzenie inteligentnego systemu sterowania ruchem. On także podkreślał wagę inwestowania w budownictwo komunalne. Zapewnił, że jako prezydent Warszawy nie dopuści do wzrostu cen biletów; opowiedział się za oddaniem decyzji w sprawie instalacji _ Tęcza _ w ręce mieszkańców, na przykład poprzez referendum.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego nie chcą darmowej komunikacji? Zamrożenie na co najmniej okres 4 lat wzrostu cen powinno dotyczyć też innych obciążeń nakładanych przez samorząd na mieszkańców stolicy.
Wyścig do fotela prezydenta. Kandyduje... _ - Wszyscy kandydaci zostali już zarejestrowani - _powiedział przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Maciej Schulz.
"Gronkiewicz- Waltz podjęła trudną decyzję" Prezydent Warszawy zdecydowała wczoraj , że znany ginekolog przestanie być dyrektorem szpitala Świętej Rodziny.
Andrzej Rozenek drugi do rządzenia stolicą Rozenek programu wyborczego jeszcze nie ma, ale zapowiada, że pierwszą decyzją byłoby _ wprowadzenie zwyczaju komunikacji z mieszkańcami _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)