Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Darmowe podręczniki dla uczniów i sprawa "infoafery" dziś w Sejmie

0
Podziel się:

Rozpoczął się ostatni dzień 68. posiedzenia.

Darmowe podręczniki dla uczniów i sprawa "infoafery" dziś w Sejmie
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)

Sejm, który o godzinie dziewiątej wznowił obrady, zajmie się między innymi dwiema uchwałami (autorstwa SLD i Solidarnej Polski)
w sprawie powołania komisji śledczej do spraw tak zwanej infoafery. W planach jest też głosowanie w sprawie bezpłatnych podręczników dla pierwszoklasistów.

Zostanie ono zorganizowane na początku posiedzenia. Zgodnie z projektem rządowej nowelizacji ustawy o oświacie od 1 września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymają bezpłatne podręczniki.

Wnioski o powołanie komisji śledczej to pokłosie ubiegłorocznych zatrzymań pod zarzutem korupcji. Miało to związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP.

SP domaga się zbadania, _ czy premier Donald Tusk, minister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2007-2009 Grzegorz Schetyna, oraz szef MSWiA w latach 2009-2011 Jerzy Miller i inni funkcjonariusze publiczni w sposób właściwy przeprowadzili zamówienia publiczne lub sprawowali kontrolę nad zamówieniami na zakup sprzętu _ przez MSWiA oraz KGP na kwotę 2 mld zł.

Jak wynika z projektu uchwały SLD, licząca 9 członków komisja miałaby zbadać działania Schetyny i Millera (oraz podległych im urzędników) dotyczące kontroli i nadzoru nad przetargami prowadzonymi w trybie zamówień publicznych w latach 2007-10 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji.

Od 2011 r. CBA prowadzi czynności śledcze w postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji. W październiku 2011 r. zatrzymano b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J., podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS. Do tej pory zatrzymanych zostało 41 osób, które usłyszały ok. 70 zarzutów.

Sejm zajmie się ponadto czterema projektami zmian w prawie karnym. Najważniejsza z nich zakłada obowiązkowe nagrywanie rozpraw karnych przy jednoczesnym utrzymaniu pisemnego ich protokołowania. Trzy z projektów przygotował Senat; jeden sejmowa komisja ustawodawcza.

Propozycje zmian w Kodeksie postępowania karnego dotyczące nagrywania rozpraw karnych Senat przyjął w połowie grudnia zeszłego roku. Nowelizacja ma stanowić kolejny etap wprowadzanych od czterech lat w sądownictwie przekształceń mających prowadzić do nagrywania rozpraw sądowych, co - w ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości - przyspiesza postępowanie i zapewnia większą dokładność protokołów z rozpraw.

Inna z proponowanych przez Senat zmian w Kpk dotyczy modyfikacji niektórych zapisów uchwalonej już i mającej wejść w życie w lipcu 2015 r. reformy postępowań karnych, wprowadzających tzw. kontradyktoryjność. Po tej reformie ma dojść do ograniczenia inicjatywy dowodowej sądu, co jednocześnie powiązane zostanie z rozszerzeniem roli stron - sędzia stałby się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m280965.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/infoafera;szef;msw;sejmowa;komisja;w;tej;sprawie;nie;ma;sensu,237,0,1550573.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Komisja w sprawie infoafery nie ma sensu" Bartłomiej Sienkiewicz podsumowuje, do jakich wniosków doszły prokuratura i Centralne Biuro Śledcze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m113020.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bezplatne;podreczniki;pis;chce;ich;takze;w;liceach,198,0,1548742.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PiS chce bezpłatnych podręczników w liceach Projekt popiera PO i PSL, zastrzeżenia mają posłowie opozycji, w tym PiS, które chce, by z bezpłatnych podręczników korzystali także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m284460.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/posiedzenie;sejmu;zajma;sie;zmianami;w;abw;i;aw;i;deregulacja;zawodow,152,0,1529240.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rusza posiedzenie Sejmu. Zajmą się... Projekty ustaw o ABW i AW to element szerszej reformy służb specjalnych zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska po aferze Amber Gold w 2012 r.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)