Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ochrona danych osobowych
27.04.2012 17:52

Dane osobowe wyciekły z ZHP? Inspektor to sprawdzi

Dane zostały wykorzystane do wyrobienia nowych legitymacji członkowskich, które mogą pełnić także funkcję kart pre-paid.

Podziel się
Dodaj komentarz
(luisierra/iStockphoto)

GIODO sprawdza, czy doszło do naruszenia prawa podczas przekazania danych harcerzy ZHP jednemu z komercyjnych banków. Dane zostały wykorzystane do wyrobienia nowych legitymacji członkowskich, które mogą pełnić także funkcję kart pre-paid.

_ - Rozpoczęliśmy postępowanie w tej sprawie z urzędu. Na podstawie znanych nam faktów, uchwał Głównej Kwatery ZHP i stosownych regulaminów mBanku nie mamy wątpliwości, że doszło do przekazania danych osobowych podmiotowi zewnętrznemu. Nie wiemy natomiast, czy była do tego podstawa prawna i czy zachowano inne zasady wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych _ - napisał w oświadczeniu Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski.

Podkreślił, że te kwestie wyjaśni postępowanie. _ - Na razie nie mamy podstaw do stwierdzenia, że nastąpiło naruszenie prawa, ale oczywiście w tym przypadku postępowanie z urzędu wszczęliśmy w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów _ - dodał.

Główna Kwatera ZHP informuje, że proces wydawania kart został przygotowany i przebiega z zachowaniem bezpieczeństwa danych osobowych członków ZHP.

_ - Związek Harcerstwa Polskiego zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych ma prawnie usprawiedliwiony cel ewidencjonowania danych swoich członków, a fakt wstąpienia do organizacji łączy się z przekazaniem danych osobowych niezbędnych do prowadzenia działalności statutowej ZHP _ - zaznacza. Podkreślono, że BRE Bank SA (mBank to część BRE Bank SA) - odpowiedzialny za wykonanie i obsługę kart - nie posiada dostępu do systemu: Ewidencja ZHP.

Zaznaczono, że ZHP, aby wygenerować legitymacje członkowskie, wprowadził do systemu personalizacji kart imię i nazwisko oraz przekazał numer ewidencyjny ZHP. _ - Związek Harcerstwa Polskiego nie ma narzędzi informatycznych i koniecznego sprzętu, by wykonać takie karty samodzielnie. Tym samym zawsze musiałby zlecać taką usługę zewnętrznemu podmiotowi i do tego celu na czas niezbędny do wytworzenia kart musiałby powierzyć mu imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny członka ZHP _ - podkreślono.

Główna Kwatera ZHP informuje, że po wyprodukowaniu kart bank będzie prowadził jedynie rejestr numerów wydanych kart, bez informacji o ich użytkownikach. _ - Z punktu widzenia banku karta jest instrumentem pieniądza elektronicznego wydawanym na okaziciela _ - podano.

Podkreśla także, że karta członkowska ZHP będzie głównym dokumentem potwierdzającym członkostwo w ZHP. _ - Wydawane karty mają przede wszystkim charakter legitymacji harcerskiej, natomiast funkcja płatnicza jest opcją dodatkową, która w momencie doręczenia karty harcerzom nie jest aktywna, a korzystanie z niej nie jest obowiązkowe _ - podano.

Rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski w oświadczeniu podkreślił, że bank zawarł z ZHP umowę o wydanie kart pre-paid, które przez tę organizację są wykorzystywane także jako legitymacje członkowskie, dlatego zostały one oznaczone imieniem, nazwiskiem oraz numerem ewidencyjnym członków ZHP. - _ Powyższy zakres danych nie pozwala jednak na dokonanie przez bank identyfikacji harcerzy _ - wyjaśnił.

Zaznaczył także, że mBank nie przetwarza danych osobowych posiadacza karty do momentu, gdy właściciel nie postanowi jej samodzielnie zarejestrować.

Wczoraj _ Dziennik Gazeta Prawna _ poinformował, że ZHP udostępnił komercyjnemu bankowi dane osobowe 82 tys. swoich członków, nie pytając ich o zgodę. Dziennik podał, że w tym celu bankowi udostępniono dane członków związku wpisane do elektronicznej ewidencji. Według gazety druhowie zapowiadają skargi do generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Czytaj więcej o ochronie danych osobowych
Policja będzie mieć mniejsze uprawnienia Sąd rozpatrywał sprawę kobiety, której dane osobowe znajdują się w Krajowym Systemie Informacji Policji (KSIP). Kobieta twierdziła, że z tego powodu ma trudności z podjęciem pracy w organach wymiaru sprawiedliwości.
Kolejne zakazy dla kibiców. Tym razem... Barwne oprawy meczów zagrażają bezpieczeństwu i należy ich zakazać - do takiego wniosku doszła Komenda Główna Policji, interpretując przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Tagi: ochrona danych osobowych, prawo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz