Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
litwa
12.05.2014 08:02

Dalia Grybauskaite zwyciężyła w pierwszej turze wyborów

Ubiegająca się o drugą kadencję prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uzyskała około 45 proc. głosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Ubiegająca się o drugą kadencję prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uzyskała około 45 proc. głosów - wynika z opublikowanych rezultatów, po przeliczeniu 90 proc. głosów.

Walka o drugie miejsce była wyjątkowo zacięta. Kandydata Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, europosła Zigmantasa Balczytisa poparło 14 proc. wyborców a jego rywala, kandydata Partii Pracy (DP) Arturasa Paulauskasa około 13 proc.

Oznacza to, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości ponad 50 proc. głosów.

Jeżeli wyniki te się potwierdzą to Grybauskaite stanie do walki z Balczytisem 25 maja, równolegle z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Prezydent Litwy wybierany jest w głosowaniu powszechnym na 5-letnią kadencję. Obecne wybory prezydenckie są szóstymi z kolei od czasu odzyskania przez Litwę niepodległości w 1991 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Są wstępne wyniki wyborów na Litwie Wybory na Litwie są ważne bez względu na frekwencję. Szef Centralnej Komisji Wyborczej Zenonas Vaigauskas twierdzi, że frekwencja może osiągnąć 52-53 proc.
Wybory na Litwie. Grybauskaite faworytką Według kwietniowego sondażu, Grybauskaite może liczyć na 49,7 proc.
Litwa bliska niezależności energetycznej _ Właśnie poprzez energetykę odczuwaliśmy ze wschodu presję i destabilizacyjne _ zachowania - zauważyła prezydent Litwy. To ma się zmienić.
Litwa chce wydawać więcej na zbrojenia Obecnie Litwa na obronę kraju przeznacza zaledwie 0,8 proc. PKB, najmniej ze wszystkich państw członkowskich NATO, za co niejednokrotnie była krytykowana przez partnerów.
Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz