Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cztery osoby zatrzymane w Grecji. To terroryści z Belgii?

0
Podziel się:

W tropieniu 27-latka i dżihadystów z nim związanych, pomagała amerykańska FBI i izraelski Mossad.

Cztery osoby zatrzymane w Grecji. To terroryści z Belgii?
(endiaferon/CC/Flickr)

W Grecji aresztowano osoby podejrzane o przygotowywanie ataków terrorystycznych w Belgii. Do zatrzymań doszło w centrum Aten. Greckie media informują o czterech aresztowanych, natomiast belgijskie media o dwóch osobach.

Zatrzymania mają związek z operacją antyterrorystyczną przeprowadzoną w czwartek w belgijskiej miejscowości Verviers, podczas której zabito dwóch domniemanych dżihadystów i zatrzymano 13 osób.

Pięć z nich usłyszało zarzuty udziału w grupie terrorystycznej. Jej celem były ataki na policjantów. Po tej akcji informowano, że belgijskie władze wciąż poszukują 27-latka, który miał być mózgiem całej operacji. Belg mieszkał w jednej z dzielnic Brukseli, po czym wyjechał do Syrii, by walczyć po stronie Państwa Islamskiego.

Wrócił z Syrii i zamieszkał w Grecji, skąd miał przygotowywać ataki w Belgii. Według doniesień belgijskich mediów w tropieniu 27-latka i dżihadystów z nim związanych, pomagała amerykańska FBI i izraelski Mossad.

Służby antyterrorystyczne starają się sprawdzić, czy wśród zatrzymanych jest pochodzący z Brukseli Abdelhamid Abaaoud, znany też jako Abu Omar Sussi, Belg marokańskiego pochodzenia, który był prawdopodobnie mózgiem siatki działającej w Belgii i kierował nią z Aten - podaje AFP.

Jak informuje agencja EFE, Abaaoud jest dżihadystą, który udał się na wojnę do Syrii, a po powrocie osiadł w Grecji. Według belgijskiego dziennika _ Le Soir _ Abaaoud utrzymywał kontakty telefoniczne ze swym bratem, który przebywa w więzieniu w Lantin na wschodzie Belgii, i jednym z dwóch terrorystów zabitych podczas operacji służb specjalnych.

Podsłuch tych rozmów pozwolił wykryć komórkę terrorystyczną, która usiłowała przeprowadzić zamachy na policję. _ Zamierzali zabić policjantów patrolujących ulice i na komisariatach w całym kraju _ - podał belgijski sąd federalny.

Pięć z 13 osób zatrzymanych w czwartek w Belgii podczas operacji antyterrorystycznej zostało już oskarżonych o _ udział w działaniach grupy terrorystycznej _.

Trzech z tych, którym postawiono zarzuty, zostało osadzonych w areszcie śledczym. Dwóch zwolniono warunkowo. Kolejne dwie osoby - obywatele belgijscy - zostały zatrzymane we Francji. Belgia zwróci się do Francji o ich ekstradycję.

Podczas operacji w mieście Verviers na wschodzie Belgii zabitych zostało dwóch dżihadystów, gdy wywiązała się strzelanina.

Czytaj więcej w Money.pl
Zarzuty dla autorów belgijskiego zamachu Trzy osoby trafiły do aresztu. Jedna z nich przeżyła policyjny nalot w Verviers, w którym zginęło dwóch domniemanych terrorystów.
"Będziemy walczyć, by Francuzi nie brali udziału" Francuski prezydent Francois Hollande oświadczył, że podjęte zostaną wszelkie kroki, aby powstrzymać francuskich obywateli przed udziałem w walkach u boku terrorystów poza granicami kraju.
Ile jest komórek terrorystycznych w Europie? We Francji, w Niemczech, Belgii i Holandii może działać aż 20 uśpionych komórek terrorystycznych, liczących od 120 do 180 osób.
Zamach w Paryżu nic nas nie nauczył To powrót retoryki, która pojawiła się po ataku na World Trade Center, gdy mówiono o wojnie cywilizacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)