Notowania

Przejdź na
serbia w ue
19.06.2012 18:24

Czterech Serbów skazano za zbrodnie wojenne w Chorwacji

Wszyscy czterej zostali uznani przez trybunał ds. zbrodni wojennych w Belgradzie za winnych zamordowania w październiku 1991 r. w regionie Beli Manastir, niedaleko granicy z Węgrami, co najmniej sześciorga cywilów pochodzenia nieserbskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Czterech Serbów, byłych policjantów, zostało dziś skazanych przez sąd w Belgradzie na kary do 20 lat pozbawienia wolności za zbrodnie wojenne dokonane na cywilach w północno-wschodniej Chorwacji w czasie wojny z lat 1991-95.

Wszyscy czterej zostali uznani przez trybunał ds. zbrodni wojennych w Belgradzie za winnych zamordowania w październiku 1991 r. w regionie Beli Manastir, niedaleko granicy z Węgrami, co najmniej sześciorga cywilów pochodzenia nieserbskiego, a także ich nielegalnego przetrzymywania i torturowania.

Trzech mężczyzn sąd skazał na kary od 1,5 roku do 10 lat więzienia, czwarty - na maksymalną karę 20 lat pozbawienia wolności. Cała czwórka należała do jednostki specjalnej policji samozwańczego, serbskiego regionu autonomicznego na północnym wchodzie Chorwacji.

Biuro prokuratora ds. zbrodni wojennych zapowiedziało, że wniesie apelację i będzie domagać się surowszych kar dla trzech podsądnych, którzy otrzymali niższe wyroki.

_ - Zbrodnia wojenna nie może być traktowana jak zwykłe przestępstwo. W działaniu oskarżonych nie ma najmniejszych przejawów człowieczeństwa; działali w sposób zorganizowany i bez litości zamordowali całą rodzinę _ - oświadczył zastępca prokuratora Bruno Vekarić, cytowany przez agencję informacyjną Beta.

Skazani byli sądzeni w Belgradzie, gdyż w 2008 roku sąd w chorwackim Osijeku przekazał ich sprawę prokuraturze w Serbii na podstawie umowy o współpracy w ściganiu zbrodni wojennych.

Serbowie proklamowali samozwańczy okręg autonomiczny na północnym wschodzie Chorwacji 25 czerwca 1991 roku, w dniu gdy Chorwacja wystąpiła z federacji jugosłowiańskiej. Okręg ten wraz z innymi regionami zamieszkanymi przez mniejszość serbską w Chorwacji wszedł później w skład samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny, proklamowanej w grudniu 1991 roku. W trwającej do 1995 roku wojnie między armią chorwacką i wojskami Serbów chorwackich, wspieranymi przez Jugosłowiańską Armię Ludową, zginęło 20 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia stawia warunki Serbom. Muszą... Poprawa stosunków z Kosowem to główny warunek do spełnienia przez Serbię, jeśli chce rozpocząć negocjacje akcesyjne.
Prezydent Serbii: Srebrenica to nie ludobójstwo Bośniacy są zaniepokojeni wypowiedziami nowego prezydenta Serbii.
Deportowali podejrzanego o udział w masakrze Były dowódca brygady policji Serbów bośniackich Dejan Radojković został deportowany z USA.
Wyjawili, kiedy wznowią proces zbrodniarza Proces byłego dowódcy Serbów bośniackich, generała Ratko Mladicia, odroczony bezterminowo 17 maja, zostanie wznowiony 25 czerwca.
Tagi: serbia w ue, sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz