Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trybunał stanu
09.05.2013 14:01

Członkowie KRRiT staną przed Trybunałem Stanu?

W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W czerwcu sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej ma ocenić wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT - poinformował przewodniczący komisji Andrzej Halicki (PO). Komisja przesłuchała w tej sprawie ks. Jana Króla z Fundacji Lux Veritatis.

Postawienia przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT (oprócz Stefana Pastuszki) - przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz Krzysztofa Lufta, Witolda Grabosia i Sławomira Rogowskiego - domaga się PiS w związku z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na multipleksie.

_ - W maju kończymy przesłuchania, a miesiąc później będzie znana rekomendacja komisji dotycząca wniosku PiS o postawienie przed trybunałem członków KRRiT _ - powiedział Halicki (PO), który wspólnie z pozostałymi posłami komisji przesłuchał w charakterze świadka ks. Króla, współzałożyciela TV Trwam.

Do tej pory komisja - podczas posiedzeń zamkniętych dla mediów - przesłuchała w charakterze świadka m.in. dyrektora TV Trwam, prezesa Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Wcześniej z komisją spotkali się także członkowie KRRiT, którzy - w ocenie PiS - mają stanąć przed Trybunałem Stanu.

_ - Po przesłuchaniach czeka nas w komisji dyskusja. Mogę powiedzieć, nie wdając się w szczegóły, bo nie mamy jeszcze zakończonego postępowania komisji, że z dotychczasowych dowodów wynika, że sprawa jest dość klarowna. Byłbym spokojny, gdyby wynik głosowania całego Sejmu nad wnioskiem PiS w pełni korespondował z zaprezentowanymi dowodami _ - powiedział poseł PiS Stanisław Piotrowicz, który jest przedstawicielem wnioskodawców.

We wcześniejszej wypowiedzi Halicki podkreślił, że prace komisji mają charakter postępowania prokuratorskiego. _ - To nie są rozmowy o wszystkim, ale postępowanie weryfikujące zasadność postawienia wniosku. Będzie on oceniany przez całą izbę, po tym jak komisja go pozytywnie lub negatywnie zarekomenduje _ - tłumaczył. Podkreślił też, że zamknięcie posiedzeń dla mediów zapobiega upolitycznieniu postępowania.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunał czterech członków KRRiT PiS złożyło w 2012 r. W ocenie PiS, KRRiT w trakcie procesu przyznawania koncesji, dopuściła się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. Zarzuca też członkom Rady naruszenie konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, kodeksu postępowania administracyjnego oraz konwencji międzynarodowych.

Zgodnie z ustawą o TS za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą m.in. członkowie KRRiT. Wniosek w tej sprawie marszałkowi Sejmu może złożyć prezydent, grupa 115 posłów lub sejmowa komisja śledcza. Marszałek Sejmu kieruje następnie wniosek do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Po zakończeniu postępowania komisja przyjmuje sprawozdanie o wystąpieniu do Sejmu z wnioskiem o pociągnięcie osoby lub osób objętych wnioskiem do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu albo o umorzenie postępowania. Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. członków KRRiT Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia; Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.

Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.

Po decyzji KRRiT odmawiającej fundacji miejsca na MUX-1 w wielu miastach odbywały się marsze protestacyjne. Wciąż zbierane są też podpisy pod listem do KRRiT z żądaniem przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.

Czytaj więcej w Money.pl
TV Trwam bez koncesji? O. Rydzyk pojechał... Według o. Rydzyka pod listem o przyznanie miejsca na multipleksie podpisało się nie - jak podaje rada - 66 tys. obywateli, ale 2,5 mln.
Ojciec Rydzyk ma groźnego konkurenta Rywal o koncesję katolickiej telewizji nadawanej przez fundację Lux Veritatis, to spółka z siedzibą w Zielonej Górze.
Tracą miliony, piszą list do prezydenta Członkowie rad programowych napisali list do Bronisława Komorowskiego.
Tagi: trybunał stanu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz