Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czesi chcą zmiany nazwy swojego kraju

0
Podziel się:

Wprowadzenie skróconej nazwy ma wielu zwolenników.

Czesi chcą zmiany nazwy swojego kraju
(JAN ZDZARSKI JR/EastNews)

Prezydent Milosz Zeman zaproponował, aby w języku angielskim zamiast nazwy _ Czech Republic _ używać jej skróconej wersji - _ Czechia _. Jego zdaniem nazwa jest krótsza i przyjemniejsza w odbiorze niż ta dotychczas używana na arenie międzynarodowej.

W trakcie swoich podróży zagranicznych prezydent Czech Milosz Zeman na określenie swojego kraju bardzo chętnie używa nazwy Czechia. Jednocześnie zwraca uwagę, że jest to jeden z niewielu krajów na świecie, który nie dysponuje jednowyrazową angielską nazwą. Temat pojawił się przy okazji wizyty głowy państwa w Izarelu. Prezydent Szimon Peres witając Zemana użył właśnie nazwy Czechia.

_ Jestem bardzo szczęśliwy, że użył pan nazwy Czechia tak samo jak ja. Używam słowa Czechia, ponieważ brzmi ono ładniej i jest krótsze niż chłodna nazwa Republika Czeska _ - powiedział Zeman w czasie spotkania z Peresem w Jerozolimie.

Wprowadzenie skróconej nazwy ma wielu zwolenników. Eva Horova ze stowarzyszenia Czesko/Czechia jest wdzięczna prezydentowi za jego postawę: _ Prezydent Zeman jest pierwszym wysokim przedstawicielem kraju, który nie boi się zająć jasnego stanowiska w sprawie, o którą walczymy dwadzieścia lat _. Stowarzyszenie lobbuje za używaniem nazwy Czechia w czasie oficjalnych prezentacji Czech za granicą.

Zwolennicy nazwy Czechia uzasadniają swoje stanowisko tym, że większość krajów dysponuje jednowyrazową angielską nazwą. _ Nie powinniśmy brać przykładu z Republiki Środkowej Afryki, ale raczej z Francji _ - mówi Leosz Jeleczek, geograf z Uniwersytetu Karola w Pradze. Jednocześnie przypomina, że nazwa Czechia pojawiała się już na osiemnastowiecznych fasadach niektórych kościołów, a także w tekstach łacińskich.

Wielu osobom jednak pomysł prezydenta Zemana nie podoba się. Zarówno czeski ambasador w Wielkiej Brytanii Michael Żantovsky, jak i autor tekstów piosenek Michal Horaczek zwracają uwagę, że lepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie nazwy Czechlands. Ta bowiem lepiej odpowiada historycznemu podziałowi kraju na Czechy i Morawy. Jednocześnie podkreślają, że Czechia mogłaby mylić się niektórym z Czeczenią, tak jak to miało miejsce po zamachu w Bostonie w USA, kiedy to na forach internetowych pojawiły się komentarze, że odpowiedzialność za atak ponoszą czescy terroryści.

Czytaj więcej w Money.pl
Czeska prasa komentuje zmianę premiera W większości ton komentarzy jest niezbyt pochlebny dla prezydenta Milosza Zemana.
Prezydent krytykuje PKN Orlen. "To problem" Wielu polityków w Pradze ostro krytykuje tę transakcję i uważa ją za wielki błąd.
Prezydent chce połączenia GPW z giełdą w... _ Pragnę zaproponować połączenie giełd tak, aby stworzyć jedną, która będzie silniejszym graczem _.
Komorowski gratuluje i zaprasza do Warszawy Milosz Zeman będzie pierwszym w historii Czech prezydentem wybranym w wyborach powszechnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)