Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czeka na wyjaśnienia w sprawie więzień CIA

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że gotów jest zwolnić Aleksandra Kwaśniewskiego za tajemnicy państwowej.

Czeka na wyjaśnienia w sprawie więzień CIA
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że _ liczy na wyjaśnienie do końca _ kwestii istnienia w Polsce więzienia CIA. Dodał, że jeśli wpłynie do niego wniosek dotyczący zwolnienia z tajemnicy państwowej w tej sprawie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, to go rozważy.

Ściśle tajne śledztwo w sprawie istnienia w Polsce więzień CIA trwa od 2008 roku. _ Gazeta Wyborcza _ napisała w poniedziałek, że prokurator Jerzy Mierzewski prowadzący sprawę, który chciał urzędnikom państwowym rządu SLD postawić zarzuty m.in. złamania konstytucji, został odsunięty od sprawy.

_ - Nie ukrywam, że z pewnym niepokojem obserwuję te zmiany personalne. Chciałbym żeby sprawa była wyjaśniona ostatecznie i do końca _ - powiedział prezydent w poniedziałek w Radiu Zet.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t84950.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/politycy;sld;z;zarzutami;za;wiezienia;cia,127,0,841087.html) Politycy SLD z zarzutami za więzienia CIA?
Komorowski pytany, czy zwolni z tajemnicy państwowej Kwaśniewskiego, stwierdził, że _ na razie takiego wystąpienia nie ma _.

_ - A jeżeli wpłynie, to oczywiście rozważę wszystkie za i przeciw, bo to nie jest takie proste. Bo oczywiście w procedurach polskich prezydent tego rodzaju decyzji, jeśli one zapadły, nie podejmuje, nie podejmował _ - zaznaczył prezydent. W jego opinii, pojawia się pytanie, czy należy poszerzać ewentualny obszar podejrzeń w stosunku do Polski, także o byłego prezydenta.

Komorowski stwierdził, że jest jednym z niewielu, a może nawet jedynym polskim politykiem, który w momencie pojawienia się sprawy więzienia CIA, mówił o potrzebie rzetelnego śledztwa.

Pytany, czy według niego, w Polsce można było torturować więźniów, odparł: _ Po to jest śledztwo prokuratorskie, żeby sprawdzić, czy tego rodzaju fakty były _.

Komorowski poiwiedział, że ekipa rządów lewicowych oraz rządy PiS, Samoobrony i LPR mówiły, że tego rodzaju przypadków nie było.

_ - Wolałbym, żeby to powiedziała prokuratura polska i liczę na wyjaśnienie sprawy do końca, ale nie mam wiedzy i nie powinienem jej posiadać, bo to jest wiedza, którą w tej chwili gromadzi prokuratura niezależna _ - zaznaczył prezydent.

Warszawska Prokuratura Apelacyjna od sierpnia 2008 r. prowadzi śledztwo w celu zbadania, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, rezygnując z suwerenności RP nad częścią terytorium Polski i godząc się w ten sposób na tortury. Postępowanie jest niejawne; nie są ujawniane żadne szczegóły. W 2009 r. prokuratura przyznała tylko, że śledczy potwierdzili _ kilkanaście lotów na lotnisko w Szymanach _. W lutym śledztwo zostało przedłużone do sierpnia tego roku.

Mierzewskiego zastąpił Waldemar Tyl, nowy zastępca prokuratora apelacyjnego i równocześnie szef pionu prowadzącego śledztwo w sprawie tajnego więzienia CIA w Polsce. Rzecznik warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej Zbigniew Jaskólski powiedział, że zmiana podyktowana była wagą sprawy, a śledztwo nie zostało zahamowane.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Według HRW takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. Według polskich mediów, w śledztwie mieli zostać przesłuchani byli członkowie najwyższych władz, w tym Kwaśniewski, były premier Leszek Miller i były szef WSI gen. Marek Dukaczewski.

W 2010 r. ujawniono, że oficjalny rejestr lotów do Szyman potwierdza, iż w 2003 r. co najmniej sześć razy lądowały tam samoloty powiązane z CIA. Raport ONZ sformułował zaś przypuszczenie, że w latach 2003-2005 w Kiejkutach przetrzymywano ośmiu podejrzanych o terroryzm więźniów, a polskie władze powołały zespół agentów podporządkowanych Amerykanom i tylko przed nimi odpowiedzialnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t74590.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/miller;wiedzial;o;torturach;cia;w;polsce,137,0,802441.html) Miller wiedział o torturach CIA w Polsce? Na to wskazuje relacja Józefa Piniora, który był w komisji Parlamentu Europejskiego badającej tę sprawę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t47504.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;nie;pomoga;w;sprawie;wiezien,124,0,744316.html) Amerykanie nie pomogą w sprawie więzień Waszyngton chroni własny interes, odmówił współpracy w sprawie ośrodków CIA.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)