Notowania

wybory w czechach
28.10.2013 10:20

Czechy z kryzysu wpadły w kolejny

Z powodu puczu wewnątrz zwycięskiej socjaldemokracji skomplikuje się poważnie proces tworzenia nowego gabinetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Czechach po przyśpieszonych wyborach do izby niższej parlamentu nie widać końca kryzysu politycznego. Z powodu puczu wewnątrz zwycięskiej socjaldemokracji skomplikuje się poważnie proces tworzenia nowego gabinetu.

Grupa rokoszan obarczyła winą szefa partii Bohuslava Sobotkę za najsłabszy wynik wyborczy w ostatnich 15 latach. Wezwała go do dymisji.

Przed wyborami to samo kierownictwo partii rekomendowało go na stanowisko premiera w przypadku wyborczego zwycięstwa. Sobotka odmówił ustąpienia z funkcji lidera.

- _ Nie zrezygnuję dlatego, że będę w socjaldemokracji bronić takich wartości jak przyzwoitość i niezależność _ - powiedział. Dodał, że w tle puczu stoi prezydent Milosz Zeman.

Przed wezwaniem Sobotki do dymisji pojawiła się informacja, że grupa rokoszan spotkała się po ogłoszeniu wyniku wyborów. Okazało się też, że Milosz Zeman w wywiadzie dla czasopisma Tyden, które ukaże się jutro w sprzedaży, powiedział, że socjaldemokraci wbrew zapowiadanym przez Sobotkę 30-tu procentom zdobyli tylko dwadzieścia i dlatego on sam powinien zrezygnować.

Sytuacja wewnątrz socjaldemokracji wyraźnie wpłynie na wydarzenia polityczne w najbliższych dniach w Czechach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory w czechach, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz