Notowania

Przejdź na
rumunia
19.06.2012 10:07

Czasopismo "Nature" oskarża premiera Rumunii o plagiat

Brytyjskie czasopismo Nature twierdzi, że premier tego kraju skopiował dużą część swojej pracy doktorskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Duża część pracy doktorskiej premiera Rumunii Victora Ponty (na zdj.) została skopiowana z wcześniejszych publikacji - twierdzi brytyjskie czasopismo naukowe _ Nature _. Szef rządu zaprzecza i oskarża o próbę wywołania skandalu prezydenta Traiana Basescu.

[aktualizacja 11:31]

We wczorajszym komunikacie prasowym _ Nature _ poinformowało, że ponad połowa liczącego 432 strony doktoratu Ponty na temat funkcjonowania Międzynarodowego Trybunału Karnego to plagiat z pracy dwóch rumuńskich prawoznawców.

_ Nature _ swoje oskarżenia sformułowało na podstawie dokumentów, dostarczonych przez anonimowego informatora.

Według rumuńskiej państwowej agencji prasowej Agerpres socjaldemokratyczny premier Ponta zaprzeczył oskarżeniom i wyraził gotowość poddania swojej rozprawy doktorskiej z 2003 roku _ wszelkim sprawdzianom _. O próbę wywołania skandalu nowy premier oskarżył swojego politycznego rywala, centroprawicowego prezydenta Basescu.

_ Za nieco śmieszne _ szef rządu uznał to, że czasopismo specjalizujące się w nauce i medycynie interesuje się jego doktoratem dotyczącym prawa międzynawowego.

Dziś premier Ponta częściowo przyznał się do niektórych zarzutów. Jednak generalnie socjaldemokratyczny premier wciąż odrzuca oskarżenia, a o próbę wywołania skandalu oskarża swojego politycznego rywala, centroprawicowego prezydenta Traiana Basescu oraz jego doradcę ds. edukacji Daniela Funeriu.

Ponta powiedział, że poziom zaufania między nim a szefem państwa jest _ zerowy _. W ostatnim czasie premier i prezydent spierali się, kto ma reprezentować Rumunię na następnym unijnym szczycie.

Szef rządu dodał, że jest gotów stanąć przez komisją ds. etyki. Wcześniej wyrażał gotowość poddania swojej rozprawy doktorskiej z 2003 roku _ wszelkim sprawdzianom _.

_ - Jedyne czego żałuję to to, że nie wymieniłem cytowanych autorów na dole każdej strony, ale umieściłem ich w bibliografii na końcu _ pracy - powiedział szef rządu. _ Jeśli komisja uzna to za błąd, zapłacę za to tytułem doktora _ - dodał.

_ _

15 maja Ponta ogłosił dymisję swojego ministra edukacji Ioana Manga, oskarżonego o popełnienie plagiatu w wielu publikacjach na temat technologii informacyjnych. Już wcześniej premier musiał zrezygnować z innego kandydata na to stanowisko, ponieważ także zarzucono mu plagiat.

Ponta został szefem rządu Rumunii 7 maja, po tym jak pod koniec kwietnia parlament uchwalił wotum nieufności wobec dotychczasowego premiera, którym był bezpartyjny Mihai Razvan Ungureanu. Jego centroprawicowy gabinet funkcjonował zaledwie przez dwa miesiące. Przyczyną kryzysu politycznego były spory w sprawie oszczędności budżetowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwyciężyli, bo obiecali zmniejszyć podatki Rządząca w Rumunii koalicja centrolewicowa zwyciężyła w niedzielnych wyborach lokalnych uzyskując - według sondaży exit polls - od 65 do 50 proc. głosów.
Kolejne reaktory powstaną w pobliżu Polski? Projekt został jednak odroczony z powodu wycofania się inwestorów zagranicznych.
Rumunia ma nowego premiera. Znowu Jest nim przywódca Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Victor Ponta.
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz