Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czarna lista obywateli USA z zakazem wizowym

0
Podziel się:

Lista obywateli USA, wobec których Federacja Rosyjska wprowadziła zakaz wjazdu na swoje terytorium, ma też część niejawną - poinformował dzisiaj wiceminister spraw zagranicznych FR Siergiej Riabkow.

Czarna lista obywateli USA z zakazem wizowym
(Sebastian Derungs /<br>World Economic Forum/<br>CC/Flickr)
bECgCcrV

Lista obywateli USA, wobec których Federacja Rosyjska wprowadziła zakaz wjazdu na swoje terytorium, ma też część niejawną - poinformował dzisiaj wiceminister spraw zagranicznych FR Siergiej Riabkow.

Dyplomata, którego cytuje agencja ITAR-TASS, dodał, że strona amerykańska wie o istnieniu niejawnej części listy. Wcześniej MSZ FR ogłosiło, że w odpowiedzi na nałożenie w piątek przez Waszyngton sankcji wizowych i zamrożenie aktywów 18 obywateli Rosji oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka Moskwa wprowadziła podobne restrykcje wobec 18 obywateli USA.

MSZ Rosji podało, że na liście _ znalazły się przede wszystkim osoby, które przyczyniły się do legalizacji tortur i bezterminowego przetrzymywania więźniów w więzieniu specjalnym Guantanamo, a także do aresztowań i porwań rosyjskich obywateli w krajach trzecich, zamachów na ich życie i zdrowie _.

bECgCcrX

ITAR-TASS przekazała, że wśród figurujących na liście Amerykanów, którzy _ przyczynili się do aresztowań i porwań rosyjskich obywateli w krajach trzecich, zamachów na ich życie i zdrowie _, są sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Agencji do walki z narkotykami (DEA) i FBI, związani z zatrzymaniem dwóch biznesmenów z Rosji - Wiktora Buta i Konstantina Jaroszenki. Tego pierwszego władze USA oskarżyły o nielegalny handel bronią, a drugiego - o przemyt kokainy.

Ogłoszone w piątek amerykańskie sankcje są konsekwencją przyjętej w grudniu ubiegłego roku przez Kongres tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 roku w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji.

Administracja USA została zobowiązana przez tę ustawę do nałożenia sankcji na konkretne osoby odpowiedzialne za śmierć adwokata, a także na urzędników podejrzanych o brutalne łamanie praw człowieka. Ustawa umożliwiła jednak rządowi nieujawnianie niektórych nazwisk, na przykład - ze względów bezpieczeństwa. Jak potwierdziły w piątek wiarygodne źródła w Departamencie Stanu, powstały dwie listy - jawna i poufna. Osoby na poufnej liście są objęte jedynie zakazem wizowym. Nie dotyczy ich sankcja zamrożenia aktywów, jak to jest w przypadku publicznej listy Magnitskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
USA nakładają sankcje na Rosjan. Oto powód Administracja USA nałożyła sankcje wizowe i zamroziła aktywa Rosjan oskarżonych o brutalne łamanie praw człowieka.
Kto znajdzie się na czarnej liście Rosjan? Rosja ma już gotową listę amerykańskich obywateli, którzy nie dostaną wiz.
Handel z Rosją - tak, ale bez wiz dla urzędników Stosunkiem głosów 365 do 43 Izba uchwaliła ustawę Magnitskiego, nazwaną tak na cześć zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika.
bECgCcsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)