Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czarna lista homoseksualistów. Coraz głośniej o Ugandzie

0
Podziel się:

W 2011 roku po publikacji podobnej listy brutalnie zamordowano Davida Kato, znanego aktywistę walczącego o prawa gejów.

Czarna lista homoseksualistów. Coraz głośniej o Ugandzie
(Sean MacEntee/CC/Flickr)

Ugandyjski tabloid opublikował listę 200 _ najbardziej znanych homoseksualistów _. Dzień wcześniej prezydent Yoweri Kaguta Museveni podpisał surową ustawę penalizującą kontakty homoseksualne.

_ Zdemaskowani _ - napisano na pierwszej stronie gazety _ Red Pepper _, która opublikowała listę 200 nazwisk i zdjęć znanych w kraju artystów, sportowców i aktywistów walczących o prawa mniejszości seksualnych.

W związku z podpisaniem ustawy szwedzki minister finansów Anders Borg ostrzegł we wtorek, że _ dla Ugandy taka reputacja niesie ze sobą ryzyko finansowe _. Norwegia i Dania już wstrzymały środki na pomoc rozwojową w Ugandzie.

W poniedziałek ustawę potępił sekretarz stanu USA John Kerry. _ - Poniedziałek to tragiczny dzień dla Ugandy i tych, którzy troszczą się o prawa człowieka _ - powiedział. Ostrzegł, że także jego kraj może obciąć środki na pomoc.

Zdaniem prezydenta Museveniego _ Zachód chce zniszczyć ugandyjskie wartości rodzinne, zachęcając młodych do homoseksualizmu _.

Nie zgadzają się z tym środowiska walczące o prawa gejów. Ich zdaniem ugandyjscy politycy i przywódcy religijni pozostają pod wpływem amerykańskich ruchów ewangelikalnych, które w Afryce znalazły podatny grunt dla swojej krucjaty przeciwko gejom.

W Ugandzie zakaz aktów homoseksualnych w czasach kolonialnych wprowadzili Brytyjczycy. Nowe prawo zaostrza kary dla każdego, kto zostanie przyłapany na seksie z osobą tej samej płci, włączając w to karę dożywocia za homoseksualne stosunki z nieletnimi i nosicielami wirusa HIV. Po raz pierwszy w kodeksie prawnym jest mowa o lesbijkach. Zakazano również jakiejkolwiek formy promocji homoseksualizmu.

_ - Homofobia pogłębia się z dnia na dzień. Jako gej od dawna żyję w strachu. Chyba pozostanie mi emigracja _ - powiedział PAP jeden z mieszkańców Kampali, który chciał pozostać anonimowy.

Zdaniem organizacji LGBT od grudnia ub.r., kiedy parlament przegłosował ustawę, dochodzi do wielu rewizji w domach i aktów przemocy wobec osób homoseksualnych. Wielu ludzi ze strachu o życie stara się o azyl polityczny. Osiem osób próbowało popełnić samobójstwo w obawie przed karą więzienia.

Opublikowanie przez _ Red Pepper _ listy, która zawiera również zdjęcia i niektóre dane dotyczące miejsca zamieszkania czy pracy, _ naraża ludzi na ogromne niebezpieczeństwo _ - powiedział agencji Reutera Julian Onziema Pepe, który jest rzecznikiem organizacji pozarządowej Mniejszości Seksualne w Ugandzie. W 2011 roku po publikacji podobnej listy brutalnie zamordowano Davida Kato, znanego aktywistę walczącego o prawa gejów.

Czytaj więcej w Money.pl
Za 4 mld dolarów może popłynąć ropa z Ugandy Tyle może kosztować rurociąg o długości 1,4 tysiąca kilometrów.
W 16 krajach popiera się związki jednej płci W dziewięciu krajach większość popiera małżeństwa homoseksualne - wynika z opublikowanego sondażu ośrodka Ipsos dla agencji Reutera.
Wałęsa przed sądem? Prokuratura odmawia Śledczy uznali, że był prezydent nie popełnił przestępstwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)