Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cypr: Były minister obrony winny śmierci 13 osób

0
Podziel się

Sąd w Larnace uznał byłego ministra obrony Cypru Kostasa Papakostasa za winnego śmierci 13 osób, które zginęły w wybuchu amunicji w bazie wojskowej w lipcu 2011 roku.

Cypr: Były minister obrony winny śmierci 13 osób
(Mikdam/Dreamstime)
bEiUyiDF

Sąd w Larnace uznał byłego ministra obrony Cypru Kostasa Papakostasa za winnego śmierci 13 osób, które zginęły w wybuchu amunicji w bazie wojskowej w lipcu 2011 roku.

Według sądu Papakostas, który przed dwoma laty kierował resortem obrony, jest też winien poważnych zaniedbań na terenie bazy.

Sędzia Tefkros Ekonomu stwierdził, że były minister był bezpośrednio odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa w bazie i nie reagował na doniesienia o potencjalnym zagrożeniu wybuchem. _ - Nie ma wątpliwości, że oskarżony był świadom niebezpieczeństwa... lecz przymknął na nie oczy _ - oświadczył sędzia.

bEiUyiDH

11 lipca 2011 roku w składzie amunicji w bazie wojskowej w Zygi na południu Cypru eksplodowała znajdująca się w 98 kontenerach amunicja irańska. Zgodnie z sankcjami ONZ została ona przechwycona i skonfiskowana w styczniu 2009 roku przez cypryjskie władze na płynącym do Syrii frachtowcu. Według władz Izraela amunicja była przeznaczona dla Strefy Gazy.

Eksplozja zniszczyła największą na Cyprze elektrownię, co spowodowało kłopoty na międzynarodowych lotniskach w Larnace i Pafos.

Sądzeni razem z Papakostasem komendant straży pożarnej Andreas Nikolau i jego zastępca Pambos Szaralambus, a także dowódca ratunkowej jednostki szybkiego reagowania Andreas Loisides zostali uznani za winnych zaniedbań, które doprowadziły do śmierci ludzi. Z kolei były minister spraw zagranicznych Cypru Markos Kiprianu i były zastępca dowódcy armii Sawas Argyru zostali uniewinnieni.

Byłemu ministrowi Papakostasowi grozi dożywotnie więzienie, a innym osobom uznanym za winne - cztery lata pozbawienia wolności. Wyroki mają być ogłoszone 24 lipca.

bEiUyiDN
Czytaj więcej w Money.pl
Sąd wydał wyrok w sprawie milionów wytransferowanych na Cypr Źródłem sprawy rozpatrywanej przez SN był pozew, skierowany przez syndyka upadłej spółki z Krakowa przeciwko firmie cypryjskiej.
Staruch handlował narkotykami? Rusza proces Nieformalny lider pseudokibiców Legii Warszawa Piotr S., jest oskarżony o handel amfetaminą. Nie przyznał się do zarzutów, opartych na zeznaniach świadka koronnego.
Znanemu opozycjoniście grozi sześć lat łagru 6 lat łagru grozi rosyjskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu. Takiej kary zażądał dla niego prokurator. Znany bloger usłyszy wyrok 18 lipca.
bEiUyiEi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)